Farmaceutický průmysl je jednou ze strategických oblastí ekonomiky všech globálně nejvyspělejších zemí, a to vzhledem k jeho vysoké přidané hodnotě a vysokému podílu vědy a výzkumu na vývoji nových léčiv i hledisku zabezpečení ochrany zdraví a zvyšování kvality života obyvatel. Současná globální pandemie navíc zdůraznila nutnost soběstačnosti v zásobování trhu jak na úrovni jednotlivých států, tak i EU. Ta je v oblasti výroby zdravotnických prostředků i farmaceutických výrobků závislá na amerických a asijských trzích.
Česko má dlouhodobou tradici v oblasti zdravotnického výzkumu a řadu úspěchů zaznamenalo i na globálních trzích. Podíl farmaceutické výroby na HDP však neodpovídá potenciálu její výzkumné základny. S pomocí fondů EU v uplynulé dekádě významně posílily investice do základního výzkumu molekulárních struktur nových léčiv nejen ve stávajících ústavech Akademie věd ČR, ale také v řadě nově vybudovaných výzkumných center, která propojují vědecké týmy AV ČR a univerzit (např. Biocev Praha, CEITEC a Recamo Brno, IMTM Olomouc). Využití výsledků výzkumu a jejich transfer do průmyslových aplikací nicméně naráží na nedostatek výzkumných kapacit a know-how v aplikační části vývoje nových léčiv nebo na nedostatek odborníků schopných převést výsledky akademického laboratorního výzkumu na trh v podobě léčiva a zajistit jeho výrobu v industriálním měřítku. Právě vlivem nedostatečného zajištění infrastruktury a expertů řada v Česku vyvinutých a patentovaných molekul končí v rukách zahraničních výrobců farmak. Nejsou tak dostatečně zhodnoceny v domácí ekonomice. Nedostatek kvalifikovaných technologů současně zpomaluje rozvoj firem zabývajících se vývojem a výrobou generik a nových pokročilých systémů jejich podávání. To je překážkou i pro směřování nových investic do výroby léčiv v ČR. Přes svou zásadní důležitost tak farmaceutický průmysl dosud nesehrává v naší ekonomice odpovídající roli a těší se menší obecné pozornosti a respektu než třeba výroba automobilů, elektrotechnických zařízení nebo letectví.
The PARC — od vědy k průmyslu Zatímco v zahraničí fungují farmaceutické klastry sdružující špičkové vědce, akademické pracovníky a výrobce léčiv již dlouhou dobu, v Česku jde o novinku. Centrum aplikovaného farmaceutického výzkumu The PARC (Pharmaceutical Applied Research Center) bylo u nás založeno teprve před pěti lety. Inspirací mu byl irský model, který je výborným příkladem toho, jak je možné díky strategii státu vybudovat farmaceutický průmysl globálního významu v podstatě z ničeho. Irsko od 70. let minulého století systematicky pracuje na budování výrobní infrastruktury od chemických syntéz aktivních substancí až po výrobu lékových forem a komplexních pokročilých biotechnologií. Velká pozornost je přitom věnována investicím do rozvoje lidských zdrojů a strategických kompetencí, prostřednictvím vytvoření výzkumného a vzdělávacího centra zaměřeného na biotechnologické výroby NIBRT (National Institute for Bioprocessing Research and Training) a klastru orientovaného na nízkomolekulární léky SSPC (Synthesis and Solid State Pharmaceutics Centre). Přístup Irska je výjimečný právě v tom, že z veřejných zdrojů cíleně a vyváženě investuje jak do základního výzkumu, tak do výzkumu výrobních technologií a souvisejících industriálních kompetencí. Takový přístup by ovšem v podmínkách ČR vyžadoval hlubší porozumění mezi resorty školství a průmyslu, které právě v oblasti industriálních doktorátů chybí. The PARC byl založen společností Zentiva ve spolupráci se třemi akademickými partnery: VŠCHT Praha, Přírodovědeckou fakultou UK a Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR. Centrum poskytuje talentovaným studentům magisterského a postgraduálního studia kombinaci akademického vzdělání s praktickými průmyslovými a obchodními zkušenostmi pod vedením vědců, inženýrů a manažerů z akademické obce i z farmaceutického průmyslu. Propojení chemie pevné fáze, preformulace, biofarmacie, farmaceutické technologie a preklinického výzkumu umožňuje studentům získat špičkové vzdělání ve všech oblastech farmaceutických věd nezbytných pro vývoj nového léčiva. Studenti navíc získávají i praktické zkušenosti manažerské, obchodní a řadu dalších průmyslových kompetencí (duševní vlastnictví, regulatorní podmínky pro výrobu a uvádění léčiv na trh, řízení projektů, systémy správné výrobní praxe atp.). Ty zvyšují jejich hodnotu pro průmyslové podniky, popřípadě jim usnadňují realizaci vlastních podnikatelských záměrů. Ve spolupráci s akademickými partnery nabízí PARC studentům i zahraniční stáže a výměnu výzkumných zkušeností se špičkovými akademickými vědci prakticky v celé Evropě. Výsledky, kterých projekt již dosáhl, vypovídají o jeho významu pro další rozvoj farmaceutického průmyslu v ČR. /Hana Chlebná www.czechinvest.org/