Meteorologická statistika uvádí, že v Los Angeles bývá ročně 263 slunečních dní a deštivých pouze 35. Snad to byl jeden z důvodů, proč letošní už 6. ročník soutěže Solar Decathlon přesunul jeho organizátor, Ministerstvo energetiky USA, z Washingtonu, kde se dosud soutěžilo, do aglomerace Los Angeles. Bezpochyby však chce tímto způsobem zviditelnit budovanou rekreační oblast Great Park ve městě Irvine, v okrese Orange County. V roce 1942 zde vybudovali letiště Marine Corps Air Station El Toro, které se postupně rozrostlo na 19 km2 se čtyřmi ranvejemi dlouhými 2 a 3 km. Po 2. světové válce zde mohla přistávat i ta největší vojenská letad la. V roce 1999 armáda prostor opustila a v roce 2002 voliči rozhodli o novém využití – postaví se zde nákladem 1 miliardy dolarů velký rekreační areál. První atrakcí je vyhlídkový balon, který nabízí návštěvníkům atraktivní pohled na celou oblast z výšky 150 m. Druhou je pak velké dětské hřiště zaměřené na ekologickou výchovu. Přitažlivý pro malé i velké bude hangár 244 z roku 1944, jako muzeum historie této letecké základny. Nejnovějším magnetem se stane od 3. do 13. října finále soutěže Solar Decathlon 2013 a souběžně s ním výstava s energetickým a ekologickým zaměřením.
ČEŠI V SOUTĚŽI SOLAR DECATHLON Poprvé se soutěž Solar Decathlon konala v roce 2002. Ministerstvo energetiky USA podporuje jejím prostřednictvím využívání sluneční energie jako ekologického energetického zdroje. Je určena studentům a jejich profesorům, kteří se tak seznamují s novými technologiemi a stavebními i architektonickými řešeními. Díky nim by se měly nové koncepce a postupy objevovat v běžné praxi. Od roku 2005 se soutěž koná jako bienále, tedy každé dva roky. Je dvoukolová a zapojuje se do ní asi 20 000 mladých lidí z celého světa. Jsou mezi nimi i renomované univerzity. V minulosti jsme mohli mezi nimi najít Yale nebo MIT. V prvním kole hodnotí odborná komise jak odpovídají návrhy a koncepce účastníků vypsanému zadání. Těch se do tohoto ročníku přihlásilo asi 50. Z nich vybrali hodnotitelé koncem roku 2012 celkem 20 nejlepších. Jen dva jsou z Evropy, a to z TU Vídeň a z ČVUT v Praze.
JAK TO ZAČALO? To byla úvodní otázka našeho rozhovoru s Ing. arch. Daliborem Hlaváčkem, Ph.D., z Ústavu navrhování II Fakulty architektury ČVUT. „Rozvoji udržitelné architektury se u nás věnujeme delší dobu. Už od začátku 70. let se doc. Eduard Schleger spolu s doc. Lukášem Lieslerem věnovali využití sluneční energie pro sportovní stavby, především pro kryté bazény. Já s nimi nadšení pro ekologickou architekturu sdílím. Společně jsme se několik semestrů v našem ateliéru na FA ČVUT zabývali tématem soutěže Solar Decathlon a zkoumali jsme, zda bychom podmínky takové soutěže zvládli.” Konkrétní podnět k podání přihlášky vzešel od děkana Fakulty architektury ČVUT prof. Zdeňka Zavřela, který říká: „Je úžasné vidět, jak studenti projektem žijí. Je to velká odvaha, mimo jiné i proto, že udržitelný rozvoj ve stavění je na jedné straně oficiální linka, ale není kupodivu nesená veřejným míněním. Na Fakultě architektury ČVUT se snažíme proti tomuto skepticismu bojovat. Chceme, aby si studenti uvědomili, že se nejedná o módu, ale o dlouhodobý trend. Proto si vážím odvahy týmu, který se přihlásil do soutěže Solar Decathlon a jde proti tomuto nepříjemnému větru. A velmi si vážím všech, kteří se rozhodli tento projekt podpořit.” Cílem soutěže Solar Decathlon je podpora rozvoje udržitelné architektury a přiblížení tohoto konceptu široké veřejnosti. Ambice českého týmu jsou podobné. Jeho projekt představuje nejen energeticky soběstačný dům, ale ilustruje i trvale udržitelný přístup k výběru stavebních materiálů a technologií, které ovlivňují kvalitu života obyvatel. Tým ČVUT vedený studenty Fakulty architektury ve spolupráci s Fakultou stavební, Fakultou strojní, Fakultou elektrotechnickou a Fakultou dopravní pracuje již téměř dva roky. V současnosti se dostává do konečné fáze a posluchači začali soutěžní dům vlastními silami stavět. „Téměř dva roky jsme navrhovali, teď konečně začala stavba, tým je nadšený a dobíjí energii,” komentoval aktuální stav koordinátor projektu Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D. „Příprava probíhala v Mníšku pod Brdy u Dřevostavby Biskup, kde nám velmi fandí. Studenti měli k ruce tesaře, kteří jim poskytovali odbornou podporu. Další část domu se připravovala v Rýmařově u firmy Vesper Frames a s konstrukcemi dřevěného stínění pomohli v rámci odborné praxe studenti VOŠ a SPŠ Volyně. V této chvíli probíhá montáž domu v předpolí Fakulty architektury ČVUT v pražských Dejvicích.”
JAK DŮM VYPADÁ? Regule soutěže jsou přísné, projekt soutěží v 10 disciplínách. Odtud název Solar Decathlon. Dům může být velký minimálně 50 m2 a maximálně 100 m2 a musí být určen k bydlení. Dalším ze základních požadavků je odpověď na otázku, komu je určen. „Soutěžní týmy si většinou volí pro jednoduchost mladý manželský pár,” řekl nám dále architekt Hlaváček. „My jsme o tom hodně diskutovali a rozhodli jsme se postavit dům pro naše rodiče – manželský pár 55+. Zároveň reagujeme na specifikum České republiky, kdy téměř všichni jezdí na víkendy na chatu či chalupu. Rodiče v produktivním věku mohou dům využívat pro rekreační účely a později pro trvalé bydlení v hezkém prostředí mimo město. A navíc za ekonomicky výhodných podmínek. Ostatně ekonomicky přijatelné řešení je také jedno z klíčových hledisek soutěže.” Základní koncepce domu vychází jednak z teze, že nejlepší je ta energie, která se vůbec nespotřebuje a jednak ze snahy o co nejnižší stavební i provozní náklady. Víme, že starší lidé, kteří už nechodí do práce, potřebují získávat nové podněty, proto je charakteristickým rysem stavby jednoduchý půdorys a stejně velký venkovní prostor. „Půdorys se skládá ze dvou celků,” říká arch. Hlaváček. „Jednomu říkáme box, ale jde vlastně o jednoduchý technologický modul, který obsahuje všechny technologie, jež dům ke svému provozu potřebuje. Je tak velký, aby se vešel do kontejneru pro přepravu do místa určení, tedy do Los Angeles. Navazuje na něj jeden členitý prostor, který zahrnuje kuchyni, ložnici a obývací pokoj. Na tento blok navazuje něco, čemu říkáme druhá kůže. Je to vlastně stínící fasáda a střecha, jež zabraňují přehřívání domu v kalifornském počasí. Je orientována na ty nejexponovanější strany, čili na jih a západ, a zároveň vytváří příjemný přechod mezi venkovním a vnitřním prostorem.” Zdrojem energie jsou na střeše umístěné fotovoltaické panely a solární kolektory pro ohřev teplé vody. Systém větrání je kombinovaný. Jednak obsahuje přívod vzduchu ventilací s rekuperací, je řízena tak, aby větrala i v návaznosti na koncentraci CO2 a těkavých organických látek, které se uvolňují z použitých materiálů. A jednak používá chlazení sálavými stropními panely, které jsou pro člověka příjemnější než chlazení vzduchem a jsou energeticky úsporné. Vodní hospodářství zahrnuje armatury se šetřícími technologiemi a kořenovou čističku šedé vody, přečištěná voda se využívá k zalévání. V rámci soutěže je hodnocena nejen energetická bilance, ale také kvalita vnitřního prostředí – teplota a vlhkost. V potaz se musí vzít i pára vzniklá při vaření nebo praní. Náročná je přeprava domu do USA a stavba na místě. Jen 9 dní je stanoveno na výstavbu domu, který bude poté 11 dní přístupný veřejnosti a týden potrvá demontáž.
A CO PENÍZE? Celkový náklad na projekt za účasti asi 25 lidí činí celkem asi 10 mil. korun. Americké ministerstvo energetiky přispívá každému z 20 vybraných týmů velkou částkou – 100 000 dolarů čili asi 2 mil. korun. „Součástí soutěže je podmínka, že si týmy navrhnou a postaví dům, naučí se propagovat a prezentovat svou práci. A seženou na projekt další potřebné peníze. Celkem se nám to daří. Jde o vícezdrojové financování. Část prostředků poskytuje ČVUT a zbytek sponzorské firmy buď ve formě finanční podpory, nebo dodávkami materiálu. Velké zaujetí pro projekt mají firmy, které pracují se dřevem – Dřevostavby Biskup, Taros Nova a Vesper Frames. Silnoproudé komponenty dodává společnost Schneider Electric, měření a regulaci firma Sauter. Mezi naše hlavní sponzory dále patří Skupina ČEZ, Hypoteční banka, Metrostav, Metrostav Development, Regulus dodávající solární kolektory a česká pobočka rakouské firmy Zumtobel. Těm patří náš dík, protože bez nich by se AIR House nemohl stát skutečností. Potkali jsme skvělé lidi, kteří nám pomáhají s financováním, ale v první řadě dávají do projektu spoustu vlastní energie,” ocenil partnery týmu ČVUT Dalibor Hlaváček.
CO ZNAMENÁ AIR HOUSE? AIR je zkratka: Affordable (cenově dostupný), Innovative (inovativní) a Recyclable (recyklovatelný). Nezbývá než studentům popřát v tvrdé konkurenci hodně štěstí. O výsledku budeme informovat. Karel Sedláček