Americký prezident Donald Trump od svého návratu do Bílého domu slibuje, že chce USA vrátit světový respekt. A pozváním plejády multimiliardářů ze Silicon Valley na inauguraci ukázal i to, jak toho chce dosáhnout: rozvojem nejmodernějších technologií. Ty přinesou Spojeným státům ekonomickou prosperitu a bezpečnost. To podle prezidenta znamená, že nastane zlatý věk Ameriky. Prezident Trump hned ve svůj první pracovní den uspořádal v tzv. Rooseveltově pracovně v přítomnosti televizních kamer tiskovou konferenci. Nevadila její poněkud teatrální forma, protože samotné téma je poněkud neobvyklé. Donald Trump oznámil založení společnosti Stargate (Hvězdná brána), projektu umělé inteligence (AI), který prý otevírá zlatou éru Ameriky. Počáteční investice do projektu bude činit 100 miliard USD a počítá se s rozšířením na 500 miliard USD během příštích čtyř let. Podle prezidenta jde o největší projekt do infrastruktury AI v historii. U jeho zrodu stály firmy SoftBank, Oracle a OpenAI. Americká společnost OpenAI, jejímž předním investorem je softwarový gigant Microsoft, vyvinula chatovací systém ChatGPT založený na tzv. umělé inteligenci. V roce 2022 jej zdarma (v základní verzi) zpřístupnila veřejnosti. Systém si rychle získal velkou popularitu a výrazně přispěl k vlně zájmu veřejnosti, médií a investorů o tuto technologii. Americká společnost Oracle se zabývá vývojem podnikatelského softwaru. SoftBank je japonský konglomerát, který se věnuje investicím do technologického průmyslu. Mimo jiné kontroluje většinový podíl v britské čipové společnosti ARM a vlastní podíly v řadě dalších technologických podniků, například v čínském internetovém prodejci Alibaba. Na tiskovce charakterizoval šéf společnosti OpenAI Sam Altman Stargate jako „nejdůležitější projekt této éry“.
Vakcína proti rakovině
Zakladatel společnosti Oracle Larry Ellison uvedl, že tento projekt se podílí na vývoji mRNA vakcíny proti rakovině. Včasné odhalení zhoubného onemocnění může být zajištěno jednoduchým krevním testem a umělá inteligence může být využita k tomu, aby ho prozkoumala a rychle našla příznaky. Jakmile se provede genová analýza rakovinného nádoru, lze nemocnému podat vakcínu, jež v jeho těle vyhledá a zničí rakovinové bujení. Navíc je možné ji navrhnout speciálně pro každého jednotlivce. A tuto „vakcínu na míru“ bude možné vyrobit roboticky, tedy opět pomocí AI, asi za 48 hodin! „To je příslib umělé inteligence a příslib budoucnosti,“ řekl Larry Ellison. První kampus datového centra Stargate se staví v malém městě Abilene západně od Dallasu a bude mít plochu asi jako newyorský Central Park. Larry Ellison uvedl, že se už staví 10 budov, ale počet se brzy zvýší na 20 a připravují se další místa mimo Texas. Očekává se, že tento projekt vytvoří více než 100 tisíc pracovních míst. Možnosti nasazení AI jsou široké a není pochyb také o tom, že tato technologie sehraje zásadní roli také ve vojenské technice.
Obrovské náklady
I když oznámení o vytvoření projektu Stargate vyvolalo pozitivní odezvu nejen u odborné, ale také u laické veřejnosti, setkalo se i s kritikou, zejména ze strany Elona Muska, původně jen multimiliardářského vizionáře, nyní i přítele a podporovatele Donalda Trumpa, který navíc dostal za úkol racionalizaci státní správy. Krátce po oznámení o Stargate vyjádřil Musk, který je velkým rivalem Sama Altmana, pochybnosti o finančním zajištění projektu. Sam Altman jeho kritiku odmítl. Navzdory tomu je však finanční situace kolem „hvězdné brány“ skutečně kompl ikovaná. OpenAI za poslední dva roky vydělala přibližně 17 miliard USD, nicméně se předpokládá, že bude čelit ohromujícím ztrátám. Aktuálně očekávaná ztráta dosahuje 5 miliard USD. Mezitím jsou datová centra — ústřední pro projekt Stargate — často kritizována za nízkou efektivitu a malý potenciál k vytváření pracovních míst. Kritici poukazují na skutečnost, že datová centra obvykle nezaměstnávají očekávaný velký počet lidí. Například projekt datového centra společnosti Apple v Iowě za 1,3 miliardy USD zaměstnává pouze 50 lidí. Agentura Bloomberg odhalila, že první budova Stargate ve výstavbě v Abilene v Texasu by měla zaměstnávat pouze 57 lidí s platy v průměru 57 600 USD ročně. I když se o projektu objevují pochybnosti, někteří průmysloví analytici zachovávají optimismus ohledně vedlejších účinků, které mohou mít datová centra na místní ekonomiky. Jedna studie uvádí: „Každé pracovní místo v odvětví datových center v USA pomáhá vytvořit v průměru 7,4 pomocných pracovních míst v celé ekonomice USA.“ Datová centra potřebují hodně energie a tu by mohly zajistit nukleární technologie. Akcie tohoto sektoru proto rostou. Investoři spekulují, že společnosti jako Constellation Energy, která spolupracuje s Microsoftem na přípravě výstavby jaderných elektráren, by mohly masivně těžit z růstu infrastruktury řízeného umělou inteligencí. Podobně na tom bude společnost Oklo vyvíjející inovativní nukleární technologie, protože Sam Altman předsedá její správní radě. Pokud Stargate splní slibované vytváření pracovních míst, mohl by tento projekt skutečně táhnout americkou ekonomiku vpřed, podporovat inovace a technologický pokrok. /Karel Sedláček/