Na základě smlouvy s Ministerstvem pro místní rozvoj uzavřené letos v únoru získala Správa železnic z přeshraničního programu Interreg Česko-Polsko 2021— 2027 dotaci na opravu ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova. Dotace pokryje přes 80,7 % ze způsobilých nákladů, tedy 367 714 875 Kč. Obnovu provede firma Chládek a Tintěra z Litoměřic, která zvítězila ve výběrovém řízení, a Správa železnic za ni zaplatí zhruba 432 milionů Kč, tedy o 30 milionů Kč méně, než stanovil původní odhad. Stavební práce a výluka začnou 15. dubna 2025. Do konce letošního roku dodavatelé vyrobí speciální komponenty ozubnice a ocelové pražce. Hotovo bude v únoru 2026. Správa železnic to oznámila v tiskové zprávě.
Obnovit turisticky atraktivní trať
Trať z Tanvaldu do Kořenova je jednou z posledních normálně rozchodných ozubnicových železnic v Evropě. Unikátní ozubnicová trať, které se také říká Perla českých železnic, oslavila v roce 2022 120 let provozu. Spojuje Jizerské hory a Krkonoše a je nejstrmější železniční tratí v Česku. Dvanáctikilometrová jednokolejová trať je kulturní památkou. Jsou na ní tři úseky s ozubnicí uprostřed mezi kolejemi, které pomáhají lokomotivám překonat příkré stoupání — vlak tady musí překonat 235 výškových metrů, sklon trati dosahuje místy až 58 ‰. Proto si stavitelé pomohli ozubnicí, tedy ozubeným pásem umístěným mezi kolejemi, do kterého zapadá ozubené kolo lokomotivy. Podle spolku Zubačka se poslední velká rekonstrukce trati uskutečnila v letech 1958—1962, od té doby se s výjimkou krátkého úseku mezi Desnou, Riedlovou vilou a Dolním Polubným žádné větší práce na trati nedělaly. O tom, že se značná investice do zubačky vyplatí, je přesvědčen i starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek. „Po zániku velké části tradičního textilního a útlumu sklářského průmyslu je cestovních ruch pro region Tanvaldsko velmi důležitý. O nostalgické jízdy historickými vlaky je obrovský zájem a naše nádraží při nich bývají plná k prasknutí. Důležitá je pro nás i podpora Libereckého kraje, který takzvané nostalgické jízdy dotuje,“ konstatuje starosta.
Největší investice programu
Jak se uvádí v zadávací dokumentaci, je nyní trať v havarijním stavu. Kolejnice trpí řadou vad, ocelové korýtkové pražce jsou léty poškozené, styky propadlé. Diagnostiky trati také ukázaly zhoršení stavu železničního svršku v parametru rozchod koleje. Odborníci se shodují na tom, že je nejvyšší čas začít s rekonstrukci, o které se mluví zhruba 10 let. Součástí opravy je revitalizace ozubnice v mezistaničních úsecích. Práce zahrnou rovněž výměnu dřevěných a ocelových pražců za ocelové ve tvaru ypsilon v celém úseku z Tanvaldu do Kořenova. Dále dojde k výměně kolejnic, strojnímu čištění štěrkového lože, opravě výhybek v dopravnách Desná, Dolní Polubný a na odbočce do areálu firmy Preciosa- Ornela. Stavbaři dále provedou obnovu odvodnění a sanaci skalních zářezů, vymění přejezdové konstrukce na sedmi přejezdech a opraví nástupiště na nádražích Desná, Dolní Polubný a Kořenov zastávka. „Obnova zubačky je největší investiční akcí programu Interreg Česko-Polsko 2021—2027. Díky opravě dojde ke zlepšení stavebně-technického stavu a zvýšení bezpečnosti na nejstrmější trati u nás. Zásadní součástí projektu je právě revitalizace historické Abtovy ozubnice v mezistaničních úsecích a její opětovná instalace,“ popsala mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová s tím, že v rámci zpracování projektové dokumentace bylo nutné metalurgickým rozborem zjistit složení stávajících a jinak již nedostupných ozubnicových tyčí, aby po opravě nedocházelo k nadměrnému opotřebování a poškozování zubů kol na vozech nebo zubů na tyčích.
Nostalgické jízdy jsou zrušeny, běžné vlaky jezdit mohou
Dvoupásová Abtova ozubnice už není pro běžný provoz potřeba a ozubnicový provoz definitivně skončil v roce 1988. Ozubený hřeben se sice udržoval v provozuschopném stavu, ale používá se jen výjimečně. Protože moderní stroje překonávají převýšení bez jeho pomoci, je využívána jen pro nostalgické jízdy historických lokomotiv, které dotuje Liberecký kraj a o které mají lidé velký zájem. A protože její technický stav je do budoucna podle ředitele Železničního spolku Tanvald Petra Prokeše neudržitelný, pozastavila Správa železnic už loni v listopadu platnost výjimky pro provoz ozubnicových lokomotiv řady 715. „V loňském roce jsme vypravili pouze šest nostalgických vlaků, ve kterých se svezlo 12 000 lidí. Letos jezdíme jen s historickými motoráčky, ale po rekonstrukci opět nasadíme parní lokomotivy. Zároveň je naším plánem, aby ozubnicová trať byla mnohem víc turisticky navštěvovaná a atraktivnější, jako třeba Žitavská úzkokolejka,“ uvedl Prokeš s tím, že pro běžné vlaky zůstává trať v provozu.
Opraví se i nejdelší jednokolejový tunel
Díky tomu, že Abtovu ozubnici v roce 1992 ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku, našly se peníze na její výměnu. Během kompletní rekonstrukce dojde i na opravu tunelů, mostů a dalších částí infrastruktury. V plánu je také oprava našeho nejdelšího jednokolejného Polubenského tunelu v nadmořské výšce 670 m, který je rovněž kulturní památkou. Stavba tunelu podle projektu Georga Schmedese byla zahájena z tanvaldské strany 25. dubna 1900 a o tři měsíce později z kořenovské strany. V roce 1901 byl tunel o délce 932 m dokončen a při opravě letech 1958—1962 byl prodloužen o 8 m kvůli rozšíření silnice vedoucí nad tunelem. Polubenský tunel je na začátku v mírném oblouku, potom už je v celé délce rovný a vytrvale stoupá ve sklonu 53 ‰. Na svém horním konci ústí v osadě Horní Polubný a kousek nad jeho horním portálem je potom konec ozubnice
Investice na polské straně
Obnova zubačky je zahrnuta do mezinárodního projektu Obnova úseků trati Tanvald — Szklarska Poręba a Správa železnic bude na projektu spolupracovat s polským Dolnoslezským vojvodstvím. Polská strana využije výluku k výměně kolejnic od státní hranice do stanice Szklarska Poręba Górna v délce celkem 13,294 km a zabezpečení dvou železničních přejezdů a jejich ovládání ze stanice Szklarska Poręba Górna. Polský partner projektu bude realizovat stavbu prostřednictvím Dolnoslezské správy silnic a železnic (DSDiK).
Zajímavosti z historie
Ozubnicová dráha je železnice, která využívá k přenosu veškeré tažné síly, nebo alespoň její části, ozubená kola zabírající do ozubeného hřebene upevněného v ose koleje. První ozubnicová dráha byla postavena v USA roku 1858 a vedla na Mount Washington. Trať z Tanvaldu do Kořenova byla zprovozněna 1. července 1902 a 1. října 1902 z Kořenova do Harrachova, kde byla napojena na Německé dráhy do tehdejšího Hirschbergu, dnešního polského města Jelenia Góra. Následujícího roku tudy začaly jezdit nákladní vlaky, které vozily textilní výrobky do Pruska a dovážely hornoslezské uhlí a suroviny pro české sklárny. Stavební délka původní trati Tanvald- Kořenov (tehdy nazývané Tannwald- Schumburg-Grünthal) činila 7,186 km, provozní jen 6,651 km. Přes tyto nízké hodnoty měla velký mezinárodní význam. Byla totiž stavěna jako součást trasy „Liberec- Tanvald — státní hranice“ s připojením na trať tehdejších pruských státních drah „státní hranice — Petersdorf-Hirschberg“. Díky jejímu technickému vybavení mohly vlaky překonávat značný výškový rozdíl. Spojovala průmyslové oblasti Liberecka a Jablonecka s kamenouhelnou pánví v sousedním Slezsku. Úsek s největším stoupáním na celé trati začíná ve stanici Dolní Polubný. Je dlouhý 193 m se stoupáním 58 ‰, dále se potom hodnota sklonu pohybuje okolo 55 ‰.
/Jaroslava Kočárková/