Další z CS modelů jasně ukazuje, že BMW pečlivým laděním detailů dokáže z vynikajícího sportovního modelu vytvořit ještě lepší. BMW M2 CS aspiruje na jeden z nejlepších sportovních vozů z Mnichova. Vývoj modelu M2, jehož interní kódové označení zní F87, je zajímavý. Automobil vznikl v roce 2015 jako nástupce modelu M135i Coupé, a především 1M Coupé. Kompaktní dvoudveřový vůz dostal plnohodnotný hliníkový podvozek z modelu M4 a díky tomu i skoro až groteskně rozšířené přední a zadní blatníky. Okamžitě se stal nejprodávanějším M-modelem. Po třech letech proto BMW na základě emisní nekompatibility původního šestiválce N55 rozhodlo o jeho důkladném přepracování. Vzniklo tak BMW M2 Competition vybavené sportovním motorem S55 opět z modelů tehdejších M3/M4, jež nabídlo o 30 kW (41 k) a 85 N.m více. A právě z verze Competition vychází model BMW M2 CS zaměřený na intenzivní používání na závodním okruhu. Současně s ním závodní divize automobilky ukázala vůz M2 CS Racing určený pro účast v různých závodních sériích.
Rychlý, vylepšený, ale i podstatně dražší Není pochyb o tom, že BMW při vývoji varianty CS řešilo dilema, jak moc do technického řešení typu Competition zasáhnout, jak vybalancovat rovnici nákladu, posunutí jízdních schopností a současně obchodní přitažlivosti. Výsledkem je automobil s cenou o téměř 850 tisíc korun (+50 %) přesahující výchozí verzi, který se snaží útočit rozsáhlým použitím prvků z uhlíkových kompozitů, zvětšeným výkonem, větší rychlostí na okruzích a v neposlední řadě i posílenou exkluzivitou danou očekávanou produkcí kolem 2 200 kusů. Výroba aktuální modelové řady M2 totiž společně s běžnými verzemi kupé řady 2 končí příští rok v červnu. Se skutečnými sportovními vozy a jimi dosahovanými časy je to podobné jako s učením. Zpočátku je pokrok rychlý a docela snadný, avšak s přibývajícími schopnostmi je každé další zlepšení náročnější a náročnější. V případě modelu M2 to hezky ukazují časy, kterých jednotlivé verze dosáhly v Supertestu německého časopisu Sport Auto na Nordschleife okruhu Nürburgring: M235i — 8:16, M2 Coupé — 8:01, M2 Competiton — 7:52 a M2 CS — 7:43. Vyvstává tedy otázka, zda má 9 sekund na 20,6 km cenu uvedených 850 tisíc korun, s karbon-keramickými brzdami dokonce více než milion korun. V každém případě se BMW maximálně snažilo, aby tomu tak bylo, protože, ačkoliv se to nezdá, změn je mezi modely Competition a CS hodně. Na první pohled jde o použití snížené spodní lišty předního nárazníku, jejíž tvar je sladěný se zvětšeným zadním spoilerem. Společně tyto prvky zmenšují hodnotu vztlaku při rychlosti 200 km/h z 37 na 16 kg vpředu a z 16 na 0 kg vzadu. Z uhlíkových kompozitů jsou vyrobeny také kapota motoru (–50 % hmotnosti) a střecha. V tomto případě ale BMW použilo jiné řešení než pouhé nahrazení plechu plastem vyztuženým uhlíkovými vlákny. U M2 CS došlo navíc k odstranění střešního příčníku a samotná střecha je tvořena sendvičem a 20mm voštinovou strukturou mezi dvěma pláty. Tímto řešením se uspořilo na nejvyšším místě vozu přibližně 10 kg hmotnosti.
Zlepšené jízdní vlastnosti Významnými úpravami prošel podvozek, standardně vybavený aktivními tlumiči se třemi provozními režimy. Pružiny přitom zůstaly shodné, byly jen doplněny mírně prodlouženými dorazy. Shodný zůstal také zadní stabilizátor, zatímco přední byl o 5 % změkčený. Mnoho pohyblivých spojů přední a zadní nápravy je nově vybaveno pro minimalizaci vůlí kloubky. Jízdní chování, a to nejen vynikajícím dávkováním brzdné síly a účinkem, významně ovlivňuje také příplatková karbon-keramická brzdová soustava, jež na přední nápravě ubírá 14,3 a za zadní 8,7 kg neodpružené hmotnosti. Další masu uspoří lehká kovaná kola s průměrem 19″, obouvající na míru navržené pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2. Ve standardní výbavě má BMW M2 CS výkonnější brzdovou soustavu, jež je pro variantu Competition k dispozici za příplatek. Zážehový řadový šestiválec S55 přišel do verze CS přímo z modelů M3/M4 Competition, a to včetně systému chlazení a mazání. Oproti výchozí verzi poskytuje o 29 kW (40 k) více a stejný točivý moment. Motor s dvojicí malých turbodmychadel je doplněn upraveným výfukem s mí rně výraznějším zvukem a čtveřicí jednoduchých koncovek. Stejně jako u verze Competition, i v tomto případě je standardní výbavou zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností (0 až 100 %) a je připravena také volba mezi manuální a o 25 kg těžší dvouspojkovou převodovkou. Právě tou byla vybavena i zkoušená verze, jež byla navíc doplněna i mnoha prvky z programu značkového příslušenství M Performance (např. kompozitovými předními blatníky či volantem). Posun v jízdních vlastnostech byl okamžitě jasně patrný. Verze CS překvapila přesností a jednoznačností reakcí na pohyby volantu. Automobil měl i se středním nastavením tlumičů (Sport) menší tendence k naklánění a umožňoval mít v průběhu zatáčky přenos hmotnosti více pod kontrolou. Bylo také zřejmé upravené nastavení stabilizačního systému ve standardním režimu a zejména v nastavení MDM umožňujícím částečný prokluz zadních kol ve výjezdech ze zatáčky. S vypnutým DSC se ještě více projevilo přesnější nastavení aktivního diferenciálu s mírně agresivnější charakteristikou, jež vhodně ladila s exaktnějším podvozkem a „lepivými“ pneumatikami. Na silnicích s dobrým povrchem bylo řízení tohoto kompaktního a nesmírně obratného vozu velmi podmanivým zážitkem. Bezpochyby se model M2 CS řadí k nejlépe jezdícím vozům divize M, a to včetně fantastického BMW M3 Sport Evolution (E30), M3 CSL (E46) nebo BMW M4 CS (F32). /Petr Hanke/