Ve dnech 16. až 23. října se v německém Düsseldorfu uskutečnil celosvětově nejvýznamnější veletrh se zaměřením na zpracování plastů a kaučuku. „Veletrh K je vůbec největším plastikářským veletrhem na světě, který se koná jednou za tři roky. V oblasti zpracování plastů a gumy má Česká republika velkou tradici a české firmy jsou do velké míry závislé na zakázkách ze zahraničí,“ vysvětlila výběr veletrhu pro společnou expozici České republiky Markéta Voborová, exportní konzultantka agentury CzechTrade. Široké zaměření a organizační cyklus s opakováním jedenkrát za tři roky z něj rovněž činí nejnavštěvovanější akci oboru. Veletrh v letošním roce navštívilo přes 218 000 odborných návštěvníků, z nichž 58 % bylo zahraničních z více než 120 zemí světa. Podstatným měřítkem přínosu akce je i složení odborné veřejnosti. Téměř dvě třetiny odborných návštěvníků zaujímají pozice vysokého managementu, který disponuje spolurozhodovací pravomocí v oblasti nákupu a investic. Po několika složitých letech veletrh opět ukázal, že se celé odvětví posouvá dále dopředu a že existuje vůle investovat do nových projektů. Jak vyplynulo z průzkumu realizovaného veletržní správou mezi vystavovateli, pro dvě třetiny firem jsou klíčovou oblastí stroje a zařízení průmyslu plastů a kaučuku. Právě toto odvětví s 1900 vystavovateli mělo k dispozici na veletrhu největší část výstavní plochy. Prezentaci z oblasti surovin a pomocných látek označilo za zajímavou 42 % návštěvníků a oblast polotovarů a technických dílů zaujala 22 % respondentů. Skutečnost, že se veletrh koná v Německu, není náhodný. „Segment zpracování plastů, pryže a gumy generuje v Německu roční obrat 90 miliard € a podílí se šesti procenty na celkové průmyslové produkci,“ uvedl Vít Bruner, ředitel německého zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (MPO).
Českou republiku reprezentovalo 25 firem
Nejvíce zahraničních návštěvníků veletrhu přicestovalo z Asie a zemí Blízkého a Středního východu, konkrétně z Indie, Číny, Indonésie, Íránu a Tchaj-wanu. Významně se zvýšil i počet návštěvníků ze zámoří. Návštěvníků z USA a Kanady přijelo 8100, tedy o 1300 více než na minulý ročník. Významný nárůst byl rovněž zaznamenán u jižní Afriky, odkud přijelo 2000 návštěvníků. V evropské top 10 obsadili přední místa návštěvníci z Nizozemska, Francie, Belgie, Velké Británie, Itálie a významným dílem přispěla i Česká republika. Na akci se prezentovalo více než 3200 vystavovatelů. Z České republiky se veletrhu zúčastnilo 25 firem. CzechTrade ve spolupráci se zahraniční kanceláří MPO v Düsseldorfu navázal na účast na veletrhu Fakuma a pro naše exportéry uspořádala dvě společné expozice uprostřed haly 7.1. Na prvním společném stánku pod označením D30 o rozměru 84 m2 vystavovalo 9 firem: BOCO PARDUBICE machines, EXPLAST, FORM, Fortell, GSP – High Tech Saws, GUMOTEX, Kapa Zlín, KOH-I-NOOR PONAS a Poly PLASTY. O zviditelnění a podporu stánku CzechTrade se tak jako na Fakumě postaral pivovar Budějovický Budvar. Na druhé společné expozici o rozměru 28 m2 s označením C11 se kromě agentury CzechTrade prezentovaly firmy JELÍNEK-TRADING, Husqvarna Manufacturing CZ a Institut pro testování a certifikaci. „Veškerá plocha na veletrhu byla již více než rok před konáním akce zcela vyprodaná a na čekací listině byly desítky firem z celého světa. Díky našim dobrým vztahům s vedením veletržní správy Messe Düsseldorf se nám však podařilo plochu pro české exportéry ještě dodatečně získat,“ objasnil přípravu veletrhu Adam Jareš z německého zastoupení MPO. Jeho slova potvrdil i Dalibor Ježek, obchodní ředitel firmy BOCO PARDUBICE machines, výrobce extruderů, extruzních a recyklačních linek: „Pro nás je veletrh K klíčovou platformou pro získávání nových obchodních příležitostí. Na stánek za námi chodí zájemci doslova z celého světa. Nebýt CzechTradu, nebyli bychom tady, protože plocha byla vyprodaná, ačkoli jsme se hlásili již rok před akcí.“
Plán podporovaných akcí v letech 2013 a 2014
Agentura CzechTrade registruje mezi českými exportéry zájem o akce se zaměřením na plasty a pryž a pro rok 2014 zařadila do seznamu podporovaných akcí veletrhy Fakuma (14.–18. října 2014, Friedrichshafen / Německo) a Plastimagen (18.–21. listopadu, Mexico City / Mexiko). „Nově jsme zařadili plastikářský veletrh v Mexiku, protože se jedná o druhý největší trh v Latinské Americe, ale na rozdíl od Brazílie vykazuje stabilní růst. Plastimagen je nejvýznamnější akce v oblasti zpracování plastů v Latinské Americe a v roce 2014 bude pořádat svůj 12. ročník. Mexická roční spotřeba plastů je druhá největší v Latinské Americe a 12. největší na světě s objemem 6,2 miliardy tun ročně. Plastikářský průmysl tvoří přes 3 % HDP Mexika a vláda do technologií recyklace značně investuje. Investice směřují i do průmyslů, na které je výroba plastů přímo navázána, tj. automobilového, leteckého, stavebního, obalů, zemědělství a zdravotnictví. Více než 30 000 odborníků, kteří veletrh navštíví, zde budou hledat svoje partnery pro budoucí spolupráci v oblastech zpracování plastů, recyklace, nákupu strojů a forem. Mexiko má navíc podepsanou dohodu o volném obchodu s členskými státy EU, včetně ČR, dovozy jsou tedy zbaveny cla,“ řekl Ing. Miroslav Manďák, ředitel zahraničního zastoupení MPO v Mexiku. Více informací o zařazení veletrhů do seznamu podporovaných akcí naleznete na webových stránkách agentury CzechTrade (http://www.czechtrade.cz/) nebo u gestorky akcí Mgr. Markéty Voborové (marketa.voborova @czechtrade.cz).