Agrostroj je zatím největším dodavatelem zemědělských strojů v České republice. Na jeho výrobní ploše o celkové rozloze 110 000 m2 se nachází nejmodernější výrobní technologie, jako např. CNC obráběcí centra, laserové řezací stroje, ohraňovací lisy, lakovací linky, rovněž manipulační a svařovací roboty. U těch posledních se český excelentní podnik zcela spoléhá na svařovací techniku CLOOS „Made in Germany“: již se používá 70 robotů a 600 svařovacích zdrojů z Haigeru – se stoupající tendencí.
Vývoj Agrostroje si nejspíše hledá sobě rovného: malý podnik, který založil v roce 1886 zámečník Jan Matějka jako dílnu provádějící opravy a vyrábějící jednoduché zemědělské stroje, např. řezačky a sklizňové stroje, přečká obě světové války a následné zestátnění komunisty. V době až do převratu firma roste a exportuje své produkty obzvláště do Polska, Maďarska a NDR, např. rozmetadla stájových hnojiv a rotorové sekačky. Když nastala v roce 1989 privatizace hospodářství, začala strastiplná cesta: „Po převratu bylo jasné, že starý Agrostroj nebyl na globálním trhu se zastaralými výrobními možnostmi konkurenceschopný. A neexistoval žádný fungující odbyt, což v tehdejší hospodářské zóně nebylo ani nutné,“ vzpomíná dnešní majitel a jednatel Lubomír Stoklásek. To se změnilo v roce 1997, když se jedno bankovní konsorcium zeptalo přičinlivého podnikatele, zda by nechtěl Agrostroj převzít. Ten se jej tedy ujal a za několik málo let učinil z bývalého dodavatele východního bloku konkurenceschopného globálního hráče, který, jak sám říká, „dodává velmi kvalitní moduly a hotové součásti 5 velkým výrobcům v odvětví zemědělských strojů, nákladních automobilů, stavebních strojů a logistiky.“ Stoklásek dále: „S tímto portfoliem jsme se stali rovněž nezávislými na sezonním prodeji zemědělských strojů.“ Na jeho seznamu zákazníků se nyní nachází přes 30 známých světových firem.
SYSTÉMOVÝ PARTNER S NEJMODERNĚJŠÍ VÝROBNÍ TECHNOLOGIÍ A KVALIFIKOVANÝM PERSONÁLEM „Pro naše zákazníky již dávno nejsme pouhým obráběcím pracovištěm, nýbrž představujeme systémového partnera, který se rovněž podílí na vývoji a optimalizuje díly. K tomu disponujeme konstrukčním oddělením se 160 pracovníky a moderní velkou nástrojárnou s více než 100 odborníky, kteří svou práci rovněž nabízejí na volném trhu, například pro automobilový průmysl,“ vysvětluje Lubomír Stoklásek. V roce 2013 má v závodě v Pelhřimově vzniknout vývojové centrum, ve kterém budou úseky se zabezpečeným přístupem garantovat utajení zákaznických projektů. Další předností Agrostroje jsou velmi kvalifikovaní pracovníci: 45 % zaměstnanců má střední školu nebo vysokoškolské vzdělání. „To je výsledek naší proaktivní personální politiky, která se zaměřuje na aktivní spolupráci s odbornými školami a odbornými učilišti ve městě a v regionu.“ Stoklásek plánuje v současné době výstavbu školicího střediska, ve kterém mají být studentům a novým zaměstnancům zprostředkovány nejnovější technologie a pracovní metody, než nastoupí do Agrostroje. Od té doby, co byl v roce 2012 Lubomír Stoklásek vyhlášen podnikatelem roku, využívá tohoto vyznamenání s cílem posunout vzdělávací procesy v České republice kupředu. Vzorem je mu přitom německý duální vzdělávací systém.
NA TRHU AKTIVNÍ ROVNĚŽ S VLASTNÍMI PRODUKTY Při prohlídce nových výrobních hal – každá má rozlohu 10 000 m2 – je jasné, že za úspěchem Agrostroje stojí důmyslný koncept: „Kdo chce na globálním trhu nabízet kvalitní produkty, musí disponovat nejmodernější technikou a kvalifikovanými pracovníky,“ říká podnikatel Stoklásek, jehož firma je samozřejmě certifikována podle ISO EN 9001 a TS 14001. „Kromě toho jsme u mnoha zákazníků evidováni jako dodavatel třídy A.“ K této historii úspěchu patří rovněž efektivní personální struktura s minimálním počtem technickohospodářských pracovníků: z celkového počtu 2100 lidí je cca 90 % zaměstnáno ve výrobě. V roce 2012 vytvořili obrat 150 milionů eur. K tomu se zde zpracovává přes 50 000 tun surovin – plechů, profilů a tyčí. Agrostroj chce v budoucnu nadále expandovat: „V příštích dvou až čtyřech letech plánujeme dalších 60 000 m2 halové plochy pro suroviny a montáž. Rovněž je naplánován závod v Rusku, kde již dobře podnikáme s komponenty a s naší vlastní značkou zemědělských strojů Trac-Lift,“ nastiňuje vyhlídky podnikatel Stoklásek. Do tohoto programu patří kvalitní čelní nakladače, které jsou dimenzované tak, že je lze namontovat na mnoho typů traktorů a vozidel, které se vyskytují na globálním trhu. Doplní se přídavnými zařízeními, např. lžícemi, vidlicemi podavačů, kleštěmi na balíky a paletovými vidlicemi. Na tyto komponenty se vztahují předpisy týkající se vysoké kvality a bezpečnosti, protože musí spolehlivě fungovat v kaž dodenním provozu za nejdrsnějších podmínek a nejrůznějších klimatických podmínek na poli, louce, v lese i ve městě.
AUTOMATIZOVANÁ ROBOTICKÁ ZAŘÍZENÍ PŘINÁŠEJÍ VYNIKAJÍCÍ VÝSLEDKY KVALITNÍHO SVAŘOVÁNÍ „Této spolehlivosti dosáhneme pouze s vynikajícími výsledky výrobní kvality,“ říká Miloš Křenek, technický ředitel Agrostroje. Abychom to mohli zajistit, spolupracuje český podnik již mnoho let s německým výrobcem svařovací techniky CLOOS z Haigeru, který prostřednictvím dceřiné společnosti v Praze zajistí potřebnou dostupnost zákazníkovi. „CLOOS má na trhu dobrou pověst a dodává svou technologii i mnohým našim zákazníkům, kteří mohou rovněž podat reference o nejlepších zkušenostech s CLOOS.“ Kdopak by se tedy pozastavoval nad tím, že je v současné době u Agrostroje v nasazení 600 svařovacích zdrojů a 70 robotů z firmy CLOOS. „Až 85 % našich svařenců vzniká ve stálé kvalitě na zařízeních CLOOS,“ říká technický ředitel. Metodou jeden drát-MAG se svařují plechy o tloušťce 1,60 mm a přitom se měsíčně zpracuje cca 40 tun svařovacího drátu. Svařence Trac-Lift, upnuté na polohovadlech, jsou optimálně polohovány vůči robotu, který pak během několika minut provede všechny svary ve stálé kvalitě. Víceosý robot jako takový je přitom posazen na otočném C stojanu, který ho nad hlavou napolohuje přesně k příslušnému svaru. C stojan se pohybuje po 25 m dlouhé pojezdové dráze tak, aby robot mohl měnit dvě pracovní stanice: zatímco robot v jedné stanici svařuje, je druhá – bezpečně oddělená ocelovou stěnou – volná pro upnutí, resp. vyjmutí obrobku z upnutí. „To nám poskytuje požadovanou vysokou výrobní efektivitu,“ říká technický ředitel Miloš Křenek. Svařovací zdroj CLOOS typu GLC 553 MC 3R dodává jednodrátovému svařovacímu hořáku přesně příslušné proudy vyhovující geometrii svaru a použitému materiálu. Pomocí tlačítka v GLC řízení je možné vyvolat až 50 programů Job pro právě vyráběný modul. Přístroj pracuje s podáváním drátu až 30 m za minutu. Robotická zařízení CLOOS jsou řízena osvědčeným systémem QIROX, který je umístěn pro optimální přístup obsluhy v klimatizovaném rozvaděči na čelní straně. Všechny procesy v zařízení je možné ovládat pomocí ručního přístroje se světlým displejem a velkými membránovými tlačítky. Agrostroj již rovněž používá nejnovější techniku CLOOS. Přitom jsou hořáky na 7osých robotech QIROX napájeny inteligentními svařovacími zdroji QINEO s naprogramovaným svářecím proudem. „V roce 2013 budeme používat přes 70 systémů CLOOS,“ počítá Lubomír Stoklásek. A je na něm vidět, že věří v další růst Agrostroje.