Společnost BIBUS je dlouholetým obchodním a distribučním partnerem německé společnosti SUCO Robert Scheuffele GmbH & Co. KG na českém trhu. A rozhodně nejde o náhodnou volbu — tento výrobce se totiž už přes 80 let zaměřuje na řešení pro kontrolu tlaku a udržuje si vysoký standard kvality.
Tajemství úspěchu — tradice a inovace
Vývoj a konstrukce nových výrobků pomocí nejmodernějších nástrojů CAD. Výrobky absolvují rozsáhlá měření, stejně jako zkoušky se simulací podmínek a zatížení v prostředí blízkém realitě. Montáž a zkoušky tlakových spínačů na poloautomatických a plně automatických linkách. Plně automatické nastavení spínacího bodu s dokumentací naměřených hodnot výpočetní technikou. Nejmodernější výrobní technologie s integrovanou plně automatickou manipulací obrobků umožňují dosahovat vysoké efektivity. Zalévací linka na zakázkově osazené tlakové spínače pro maximální nároky kladené na stupeň krytí. Nejmodernější měřicí a zkušební postupy pro montáž a synchronizaci našich elektronických výrobků. Výstupní kontrola výrobků pomocí moderních zkušebních systémů podporovaných výpočetní technikou.
Mechanické tlakové spínače
Mechanické tlakové spínače SUCO monitorují tlak kapalných nebo plynných médií a spínají či rozpojují elektrický obvod při dosažení mezní hodnoty, na kterou je tlakový spínač nastaven. Membránové tlakové spínače se používají pro tlaky v rozsahu od 0,1 bar do 100 bar. Podle použitého typu membrány je dosahována odolnost proti přetlaku do 35 bar, 100 bar, 300 bar nebo 600 bar. Pístové tlakové spínače monitorují podle konstrukční velikosti tlaky v rozsahu od 10 bar do 400 bar. Přitom dosahují odolnosti proti přetlaku až 600 bar.
Elektronické tlakové spínače
Elektronický tlakový spínač převádí tlak média působící na měřicí článek na digitální elektrický spínací signál (zapnuto/vypnuto). Ve srovnání s mechanickým tlakovým spínačem je složitější, a proto také zpravidla dražší. Přináší však mnoho výhod. Elektronické tlakové spínače nemají žádné (vůči sobě) pohyblivé komponenty, takže dosahují vyšší životnosti a podle použití mají také lepší přesnost. Hysterezi lze nastavovat v širokém rozsahu a prakticky nezávisle na spínacím bodu. Kromě toho mohou být tlakové spínače vybaveny přídavnými funkcemi, např. optickou indikací nebo ovládáním pomocí menu.
Snímače tlaku
Snímač tlaku je komponenta umožňují převádět pneumatický nebo hydraulický tlak na elektrický (zpravidla analogový lineární) výstupní signál, tedy na elektrický proud či napětí.
ESI Technologie senzorů
Společnost ESI Technology se celosvětově stala předním odborným dodavatelem speciálních tlakových senzorů pro zakázkové aplikace. Hlavní využívanou technologií senzorů ESI je SoS (silicon-on-sapphire), který stanovil nové standardy výkonu prvků na kontrolu tlaku. Technologie je založena na tenké safírové destičce monokrystalické struktury, na níž je epitaxní metodou vytvořen z křemíku Wheatstoneův můstek. Ten se vyznačuje vynikajícími mechanickými a tepelně stabilními vlastnostmi a minimalizuje nežádoucí parazitní efekty, což má pozitivní dopad na přesnost a stabilitu. Ve spojení s titanovou membránou vzniká unikátní souhra teplotních koeficientů safíru a titanu. Tyto hodnoty si jsou — na rozdíl od křemíku a nerezové oceli — vzájemně velmi blízké, a proto vyžadují pouze minimální kompenzaci. Tato skutečnost pozitivně ovlivňuje též dlouhodobou stabilitu.
Kompaktní tlakové spínače ATEX (Ex)
Nové řady spínačů jsou schváleny v souladu se směrnicí ATEX 2014/34/ EU a také podle systému IECEx pro ochranná pásma Ex 1 + 2 (plyn), 21 + 22 (prach) a těžbu (metan a uhelný prach). Tlakové spínače mají ochrannou izolaci třídy 2 a jsou schváleny pro napětí do 250 V. Stejně jako u většiny tlakových spínačů SUCO lze spínací bod během provozu nastavit pomocí nastavovacího šroubu. S velikostí pouhých 52 mm a montážní velikostí pro klíč 27 je řada 0342/0343 v současné době nejkompaktnějším tlakovým spínačem v této náročné třídě. /Vladimír Duchoň, manažer produktu duchon@bibus.cz www.bibus.cz/