Audi i u nové generace typu A3 zachovalo nejsportovnější verzi RS 3 s přeplňovaným pětiválcem a pohonem všech kol. Opravdu má v dnešním světě posedlém snižováním emisí CO2 a elektromobilitou své místo? V dnešním automobilovém světě už zůstává jen několik podobných „dinosaurů“, jako je Audi RS 3. Prémiový segment ovšem těmto vozům dává stále ještě trochu prostoru, neboť zákazníci nejsou tak citliví na cenu, a za své peníze chtějí dostat něco víc než jen běžnou automobilovou konfekci. Zřejmě i tím si Audi obhájilo oceněními ověnčený přeplňovaný pětiválec 2.5 TFSI.
Přepracovaný základ
Nová generace Audi RS 3 je opět nabízena ve dvou karosářských variantách sportback a limuzína. Obě mají stejný rozvor, zůstal stejný i v porovnání s předchozí generací, nicméně rozchod předních kol je už o 33 mm širší a u Sportbacku byl o 10 mm rozšířen i rozchod zadních kol. Na své zvyklosti Audi poměrně výrazně přepracovalo podvozek. Zesílené těhlice umožnily zvětšit negativní odklony kol, vpředu je tak nově 1,29° (+1° ve srovnání s A3) a vzadu 1,45° (+0,5° ve srovnání s A3). Podvozek je rovněž snížen, proti běžné A3 o 25 mm, v porovnání s S3 o 10 mm. Osazen je nově vyvinutými tlumiči a vinutými pružinami, které jsou ve srovnání s předchozí generací RS 3 o něco tužší. Za příplatek lze mít i aktivní tlumiče s poměrně širokým rozsahem nastavení. Během testů jsme mohli vyzkoušet jen vozy vybavené právě aktivními tlumiči a ty jak na závodním okruhu, tak na relativně nerovné horské silničce skvěle držely kola neustále v kontaktu s vozovkou. Na běžné silnici stačí nechat podvozek v samočinném režimu a s aktuálními jízdními situacemi i povrchem se vypořádává velmi účinně. Audi si i v nové generaci ponechalo své specifikum v podobě širších předních a užších zadních pneumatik (265/30 ZR 19 vpředu, 245/35 ZR 19 vzadu), a to dokonce ve standardní výbavě. Dříve byla tato konfigurace za příplatek. Velice důležitá novinka se nachází na pohonu všech kol. Vpředu je klasický otevřený diferenciál, zatímco vzadu je jednotka, jíž Audi říká RS torque splitter. V podstatě jde o úhlový převod a na každé poloose umístěnou vícelamelovou spojku, které rozhodují o množství síly posílané na každé z kol. Podobný systém využívá například Ford Focus RS, Opel Insignia nebo Land Rover Discovery Sport. Jimi použitý sytém GKN je principiálně stejný, spojky jsou u něj ale ovládány hydraulicky. Koncern Volkswagen se však vydal cestou ovládání elektrickými aktuátory. Ty umějí z plně rozepnutého stavu do plného sevření spojky přepnout během 180 ms.
Ve jménu zvučné tradice
Přeplňovaný pětiválec je z historického pohledu důležitý marketingový nástroj, podobně jako pohon všech kol quattro. Oboje se proslavilo v ikonickém Audi quattro ve světových soutěžích v první polovině 80. let a Audi si dalo hodně záležet, aby zvuk RS 3 co nejvíce slavný rallye vůz připomínal. Proto je ze sání ke kabině vyveden rezonátor, který zvuk motoru umocňuje uvnitř vozu, a tak jej není třeba uměle vytvářet za pomoci audiosystému. Nová RS má ve výfuku nové klapky, plynule měnící své otevření, a tím ovlivňující zvuk linoucí se z dvojice velkých oválných koncovek. V neposlední řadě za charakteristickým zvukem stojí zapalovací sekvence 1-2-4-5-3 a pootočení ojničních čepů o 144°. Samotný motor jako takový je stejný jako u předchozí generace RS 3, dostal ovšem zbrusu novou řídicí jednotku. Tlak turbodmychadla byl zvýšen na 1,5 b, a to je důvodem nepatrného zlepšení výkonových parametrů. Výkon 294 kW (400 k), který je stejný jako u předchozí generace RS 3, je k dispozici o 250 ot/min dříve, tedy v rozsahu 5 600 až 7 000 ot/min. Točivý moment 500 N.m znamená nárůst o 20 N.m a maximální hodnota je nově k dispozici v širokém rozsahu 2 250 až 5 600 ot/min. Provedené změny mají za důsledek jemnější nástup síly motoru, lepší dávkování a motor se také lehčeji vytáčí. Standardně je motor spojen se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou, jež ve sportovním režimu při brzdění před zatáčkou postupně podřadí až na správný převodový stupeň, jaký budete potřebovat na výjezdu. Sympatické především pro ježdění na okruhu je, že převodovka sama nepřeřadí na vyšší převod a nechá vás „viset“ na omezovači.
Jiný už od pohledu
Audi RS 3 díky řadě odlišných prvků poznáte i pouhým pohledem. Rozšířené blatníky, černé prvky, jako je mřížka masky chladiče, mřížky v nárazníku, kryty vnějších zpětných zrcátek, lišty kolem oken a v prazích či difuzor pod zadním nárazníkem, to vše jsou detaily, díky nimž RS 3 od běžných A3 bezpečně rozeznáte. V nové generaci se z RS 3 stal celkově vyváženější a jemnější vůz. Rozsah repertoáru jeho schopností je pozoruhodně široký, dá se s ním jezdit každý den do práce, ale obstojí i při tvrdém zacházení na okruhu. Navíc RS 3 nemá mnoho přímých konkurentů, aktuálně jediným je Mercedes-AMG A 45 S. /Petr Horák/