Titulek má znít opulentně a fatalisticky zároveň. Letos v listopadu totiž Škoda Auto představí čtvrtou generaci své vlajkové lodi Superb a ta po všech stránkách znamená pro svou značku vrchol, tím však pravděpodobně skončí i práce mladoboleslavských konstruktérů v oblasti aplikace spalovacích motorů.
Ať už se vývoj v Evropě bude posunovat jakýmkoli směrem, agregáty s vnitřním spalováním stále mají budoucnost, třeba v méně náročných zemích daleko na východě a jihu. V automobilce Škoda Auto si toho jsou dobře vědomi. Neustále se rozrůstající vývojová oddělení v mladoboleslavské Česaně využívají nejen své znamenité pověsti v rámci koncernu VW Group, ale zároveň pod svá křídla stahují konstrukci i výrobu spalovacích motorů a převodovek, tedy prvků, jež dnes v Německu nebo Španělsku znějí bezmála toxicky. Již zjara došlo k převzetí kompletní agendy kolem agregátu VW EA 211. Na sklonku léta přichází nový Kodiaq a dějiny nových spalovacích verzí se uzavřou Superbem jen krátce poté. Pak už přijdou zřejmě jen facelifty stávajícího „železa“ a elektromobily. S oběma velkými škodovkami jsme v podobě maskovaných prototypů jezdili koncem června ve Francii. Používání označení automobilů s hodnoticími, převážně tedy superlativními konotacemi si evropské automobilky vzájemnou dohodou zakázaly, ovšem s výjimkou výrazů používaných v historii. Mladoboleslavská Škoda si tak v roce 2001 při premiéře Superbu první novodobé generace vypůjčila označení, jež se objevilo prvně na prestižním šestiválci Škoda v roce 1934. Do roku 2008 vzniklo 137 000 tříprostorových sedanů, ve druhé generaci pak do roku 2015 dokonce 618 000 vozů. Superb se tehdy totiž dodával jako unikátní sedan/liftback se dvěma možnostmi zdvihání zadního víka i jako kombi. Ve třetí novodobé generaci zatím do května letošního roku vyexpedovali 805 000 vozů.
S nejnovější platformou proti proudu
Čtvrtá generace Superbu vzniká v Česaně po boku Volkswagenu Passat, s nímž se taky bude vyrábět na společné lince v Bratislavě. Zatímco Passat bude k mání již pouze jako kombi, Mladoboleslavští si pro svou vlajkovou loď vydobyli také verzi sedan. A prodejní úspěch připravovaný Superb zřejmě nemine. Ačkoli totiž poptávka po cestovních vozech na vrcholu střední třídy vadne, odpadávají tradiční konkurenti, jako například Mondeo, Insignia či Talisman. Mechanický základ vychází z nejnovější verze platformy MQB Evo koncernu Volkswagen a do značné míry odpovídá nedávno představenému Kodiaqu. Přední nápravnice je nyní tužší, odlitá z hliníkové slitiny, adaptivní tlumiče DCC Pro mají dva ventily (samostatně se reguluje stlačení i odskok) a širší rozpětí úpravy charakteristiky. Maskované prototypy byly sériové podobě vzdálenější než Kodiaqy, takže v jednom z nich třeba poněkud vibrovaly plasty. Lze ale říci, že jsme měli z řízení dojem jako z vozu postaveného o třídu výše. Zejména řízení s proměnným převodem působilo velmi přesným dojmem. S ohledem na takřka kompletní zakrytí palubní desky jsme neměli možnost přepínat charakteristiku tlumičů, ale bylo patrné, že odvádějí skvělou práci. I s velkými koly účinně filtrují nerovnosti a zároveň omezují náklony karoserie při dynamických změnách. Znát byla také značná investice do akustické izolace.
Promyšlený, s menším odporem a sníženými emisemi
Vnější zpětná zrcátka mají bohužel malou odrazovou plochu, navíc se k vnějším okrajům nešikovně zužují. Zřejmě daň lepší aerodynamice. Součinitel odporu vzduchu nicméně klesl u kombi z dosavadních cx = 0,26 na 0,24. A výrobce slibuje také pokles emisí CO2 — až o 9 %. Vnější rozměry karoserie při zachování rozvoru 2 841 mm doznaly jen minimálních změn. V řádu milimetrů nabyl prostor pro posádku ve všech směrech, zavazadlový prostor je v základním uspořádání větší u sedanu o 20 l, u kombi o 30 l (645 l, resp. 690 l). Superb se zrodil v ateliérech šéfdesignéra Škody Auto Olivera Stefaniho, exteriér je dílem Karla Neuholda a interiér Slováka Petera Olaha. Jelikož jsme viděli i nemaskované prototypy, můžeme říci, že nový Superb rozvíjí stávající pojetí, ale okořenil jej dalšími jemnými, promyšlenými linkami a skutečně hodnotně působícími detaily. Ty se promítají také do zdrojů vnějšího osvětlení, a příplatkové matricové hlavní světlomety jsou opravdu svého druhu uměleckým dílem. Ke zjednodušení dojdou výbavové stupně a omezena bude možnost volby samostatných prvků dodávaných na přání. Připlácet se bude za několik výbavových sad, což na jedné straně zákazníkovi ulehčí orientaci a na straně druhé výrobci usnadní náročnou WLTP homologaci všech dostupných variant.
Ovládání hodné moderního vozu
Vzhled interiéru následuje styl daný Enyaqem iV a rozvinutý v Octavii. V Superbu se vyznačuje jednoduchými horizontálními liniemi a kombinací velmi kvalitních tkanin a plastů, mezi nimiž poprvé převažují recyklované materiály. Prolomení palubní desky uprostřed opakuje motiv masky chladiče, jež už nese novou podobu loga značky v matově stříbřitém laku. Stejně jako u Kodiaqu se na středu palubní desky objeví trojice otočných ovladačů Smart Dials s displeji, jimiž lze funkci těchto prvků velmi chytrým způsobem měnit. Přehlednost ovládání zůstává díky logicky rozmístěným mechanickým prvkům znamenitá. Multimediální systém má středový dotykový displej s 12,9″ úhlopříčkou, připraven je i barevný průhledový displej s projekcí přímo na čelní sklo. Volič převodovky je nově umístěn na sloupku volantu, aby mohla být centrální konzola průběžná a vzdušná: převodovky s manuálním řazením se staly minulostí, což ovšem rozšířilo možnosti využití moderních asistenčních systémů. Základem se stává zážehový čtyřválec 1.5 TSI/110 kW z řady EA 211 evo2. Pracuje s mild-hybridní technikou, disponuje odpojováním poloviny válců při částečném zatížení ACT+ a nově též proměnným zdvihem ventilů pro plynulejší přechody. Je též základem plug-in hybridního provedení iV s pohonem nové generace. Má akumulátor s kapacitou 25,7 kWh (dojezd až 100 km) a poprvé také možnost rychlonabíjení stejnosměrným proudem, a to výkonem až 50 kW. Zákazník naštěstí nepřijde ani o osvědčené dvoulitry: zážehový „Audi“ TSI 150 a 195 kW (posledně jmenovaný se nakonec zřejmě objeví i v Kodiaqu RS) a vznětový 2.0 TDI 110 a 142 kW. Konstruktéři vyslyšeli naše volání po větších brzdách: každý nový Superb s motorem o výkonu nad 110 kW konečně dostane vpředu 17″ kotouče. Na sklonku roku začne výroba Superbu kombi, na začátku příštího roku sedanu a vozy se mezi první zákazníky dostanou počátkem jara. /Jiří Duchoň/