I v době někde až nerozumného přechodu k alternativní mobilitě či elektromobilitě, která dostává evropský automobilový průmysl do úzkých, si zástupci společnosti DAF udržují zdravý rozum a dávají trhu to, co žádá. Ačkoliv ani zmíněné směry vývoje nejsou značce cizí, vyšší důraz klade na bezpečnost a ulehčení nelehké práce řidiče.
V těžké postcovidové době nizozemský DAF postupně modernizoval a rozšířil svou širokou nabídku lehkých, středních a těžkých užitkových automobilů kategorií N2 a N3. Nejdříve to byly vozy těžké řady pro dálkový provoz XF, XG a nově top provedení XG+. Jen o rok později přišla řada XD v silniční verzi pro rozvážkový provoz a pro staveništní a těžební provoz XDC a podobně i XFC. Novinkou roku 2023 byla nová lehká řada XB a XBC se standardním pohonem, ale i v elektrifikované verzi BEV. Varianty s elektropohonem dostaly i řady XD a XF. Akumulátory LFP (lithium ferrum phosphate) s kapacitou 141 kWh nebo 282 kWh dávají typu XB dojezd až 350 km. Tým konstruktérů vedl Jeroen van den Oetelaar, odpovědný v představenstvu za výzkum a vývoj. Jejich dílo bylo korunováno úspěchem, ziskem dalších prestižních titulů ITOY (TOTY) 2022 a 2023.
Novinky se opět představily v Malaze
Na podzim loňského roku DAF odborným novinářům představil vozy New Generation tradičně v Malaze na pobřeží Středozemního moře, na úpatí horstva Sierra Nevada. Ideální podzimní podmínky pro testování vozu. Pro Nizozemsko tradiční oranžová barva „oranjes“ byla při prezentacích nahrazena atraktivní červenou u vozů s klasickým pohonem, resp. bílou u elektrických. DAF s podporou amerického kapitálu PacCar tak vydal jak konkurentům, tak i zákazníkům jasný signál: jiné druhy pohonu, než je klasický spalovací motor ICE, sice umíme, máme a vyrábíme, ale dokud bude pro zákazníky výhodnější pohon naftovým motorem, budou ho mít!
Bezpečně, pohodlně a úsporně
Kompletní řada pokročilých asistenčních systémů řidiče dodávaných z výroby podporuje špičkovou aktivní bezpečnost v oboru. Nová funkce DAF Drowsiness Detection vyhodnocuje bdělost řidiče a varuje, když potřebuje přestávku, a k dispozici je také příprava pro Alcohol Interlock vyhodnocující případné požití alkoholu řidičem před jízdou. Každé vozidlo DAF nové generace bude mít navíc funkci Speed Limit Recognition, informující řidiče o aktuálních rychlostních limitech a výstrahách v případě překročení rychlosti či varování před opuštěním jízdního pruhu. Aktuálně poslední optimalizace hnací soustavy a aerodynamiky New Generation vedla ke snížení spotřeby paliva až o 3 %, která rozšířila stávající 10% úsporu vozidel nové generace. Tato generace vozidel DAF je řidiči poptávána, protože jim nabízí i bezkonkurenční pohodlí při řízení i odpočinku. Mimořádně tuhá konstrukce budky, patentovaný systém naprogramovaného jejího posunu a systém řízeného posunutí volantu a sloupku řízení zajišťují, že jsou modely XD, XF, XG a XG+ na předních místech v oblasti pasivní bezpečnosti. Z hlediska jízdních dojmů v táhlých stoupáních a klesáních v horských podmínkách potěšila optimalizace hnací soustavy, vedoucí k ještě nižším hladinám vnitřního hluku, a nová strategie řazení převodovky, přispívající k plynulosti jízdy. Největší dojem ovšem zanechal pokročilý nouzový brzdový systém AEBS poslední generace s radarovými snímači (dva s dlouhým a jeden s krátkým dosahem) a kamerou, což plně autonomnímu nouzovému brzdění pomáhá zabránit srážce se zranitelnými účastníky silničního provozu před vozidlem. Další radar se stará o novou funkci Driveoff Assist a varuje řidiče před jakýmikoli zranitelnými účastníky silničního provozu ve chvílích, kdy vozidlo stojí nebo se rozjíždí. Funkce Event Data Recorder pak zaznamenává obraz a data, když je aktivována výstraha brzdy AEBS, a funkce DAF Side & Turn Assist řidiče upozorní v případě, že se v mrtvém úhlu vozidla (včetně celé délky k zadní části návěsu) nacházejí chodci, cyklisté nebo vozidla. Nová zadní kamera ukazuje na displeji v kabině, i co se děje za vozidlem.
Vše pro řidiče a efektivitu
Nová online aplikace pro správu vozového parku PacCar Connect disponuje funkcí připojené navigace pro nákladní vozidla a umožňuje odeslání plánu trasy ze základny na sekundární obrazovku ve vozidle. Dostupné funkce zahrnují možnosti trasování na poslední a první míli, zvyšující efektivitu vozidla a pohodlí řidiče. Závěr z testovacích jízd v náročných podmínkách je jednoznačný. Vozy DAF New Generation poskytují řidiči mimořádný komfort a podporu, ulehčují mu náročnou a zodpovědnou práci, v případě krizových situací pak zajišťují rovněž maximální bezpečnost i ostatním účastníkům silničního provozu všemi dostupnými systémy aktivní bezpečnosti, přičemž není zanedbána ani ta pasivní. Široká nabídka variant všech základních typových řad pokrývá většinu potřeb zákazníků, s jedinou výjimkou: DAF nemá poháněné přední nápravy. Řešení je však snadné — nová Tatra 158 Phoenix s budkou DAF XDC, s motory MX11 nebo MX13 a s automatizovanou převodovkou ZF TraXon. DAF zkrátka umí sledovat technický vývoj, vyhnout se extrémům a efektivně vyrábět to, co trh potřebuje.
/Branko Remek/