Společnost SMC uvedla na trh novou řadu elektrických šroubových lineárních pohonů EQ schopných nejen nahradit pneumatické pohony, ale i navýšit opakovatelnou přesnost zastavení v určené poloze na ±0,02 mm a pracovní cykly provádět pokaždé za stejný čas.
Oblast elektrických pohonů dlouhodobě patří mezi nejdynamičtěji se rozvíjející produktová portfolia v průmyslové automatizaci. Přesné řízení, možnost ovládat polohu, rychlost, zrychlení pístnice nebo jezdce elektrického pohonu v každém okamžiku, spřežení pohonů pro víceosou manipulaci, to jsou jen některé vlastnosti, které tento vývoj podporují. S počtem možností řešení roste také komplexnost řídicích systémů, množství signálů, možnost jejich nastavení a ladění nebo komunikace. Ale elektrické pohony je možné použít i tam, kde potřebujeme například v rámci renovace strojů nahradit stávající pneumatický pohon elektrickým z důvodů funkcionality. Nebo tam, kde prostě potřebujeme polohování z jedné koncové polohy do druhé, maximálně se zastavením v jedné, střední poloze, ale s parametry, které umějí jen elektrické pohony, tedy i ve střední poloze zastavit s opakovatelnou přesností například ±0,02 mm a celý pracovní cyklus provést pokaždé za stejný čas.
Vyšší přesnost
Právě pro tyto účely představuje společnost SMC novou řadu elektrických šroubových lineárních pohonů EQ. Ty jsou svou prostorovou a implementační nenáročností jasnou volbou pro mnoho projektů, které vyžadují jednoduchou logiku ovládání, jako mají pneumatické válce, ale možnosti nastavení a přesnosti, jaké zvládají elektrické pohony. Pohony řady EQ nabízejí stejné možnosti polohování, jako kdybychom ovládali pneumatické pohony pomocí 5/2 a 5/3 elektromagnetických ventilů. Jejich jezdec nebo pístnici lze v rámci zdvihu polohovat na 2—3 libovolně nastavitelné polohy, které jsou pro náhradu původních pneumatických pohonů více než adekvátním řešením. To vše je možné s vysokou přesností regulace polohy a rychlosti, které z fyzikálního principu pneumatické pohony v obvyklé konfiguraci dosahují obtížně. Opakovatelná přesnost polohování vzroste v porovnání s pneumatickým pohonem díky mechanismu kuličkového šroubu a lineárního vedení na úroveň ±0,02 mm.
Plně integrovaný ovladač, jednoduché řízení
O provoz pohonu se stará nový, v tělese pohonu plně integrovaný ovladač, který se v reálném čase stará o dodržování nastavené rychlosti, zrychlení a zpomalení a volbu způsobu řízení pohonu v tzv. režimu na polohu nebo na sílu (řízení na točivý moment v rámci řady pohonů s pístnicí). I přes zástavbu do tělesa pohonu jsou jeho celkové rozměry kompaktní. Navíc ovladač nezabírá místo v rozvodné skříni stroje. Jeho nastavení pro požadované řízení probíhá pomocí speciálního, nicméně velmi intuitivního softwaru, který je volně stažitelný na stránkách SMC. Ovladač je připraven v několika jednoduchých krocích a programátorovi pak již nic nebrání funkčně implementovat pohon do svého řídicího systému. Stačí mu do řídicího PLC nebo IPC přivést celkem tři výstupní a čtyři vstupní digitální signály, které navíc umožní kontrolovat bezporuchový stav pohonu a případně ho z určité vzniklé poruchy resetovat. Diagnostické informace jsou navíc vyjádřeny pomocí barevných stavových LED přímo na krytu integrovaného ovladače. Napájecí a ovládací kabely se připojují standardním kabelem s konektory M12. Elektrické pohony řady EQ jsou vyráběny ve třech velikostech 25, 32 a 40 (pouze pohon s jezdcem) s maximálními zdvihy 1 000 mm (pohony s jezdcem) a 500 mm (pohony s pístnicí). Pohony využívají krokové motory s bezbateriovým absolutním odměřovacím systémem. Referenci do výchozí polohy je tak nutné provést pouze při prvním zprovozňování pohonu, po opětovném přivedení napájecího napětí 24 VDC tak může PLC rovnou vyslat driveru nový požadavek na cílovou polohu pohonu bez nutnosti počáteční reference.
Bezpečně, úsporně a spolehlivě
Jelikož oba lineární mechanismy pohonů s pístnicí i s jezdcem využívají válcované kuličkové šrouby, které jsou doplněny ve variantě paralelního uložení motoru řemenovým převodem, bylo možné pro vertikální aplikace bezpečně integrovat motor s mechanickou brzdou a zamezit tak při výpadku napájecího napětí samovolnému poklesu břemene připevněnému k jezdci nebo pístnici pohonu. Nové pohony vykazují také nezanedbatelné provozní úspory. S nově upraveným algoritmem řízení krokového motoru bylo dosaženo 60% úspory emisí CO2 v porovnání s pohonem řady LEFS v rámci testovací aplikace, kdy oba pohony přesouvaly zátěž 45 kg na zdvihu 600 mm s rychlostí 50 mm/s. Vhodný výběr komponent pro každý projekt je základním předpokladem správné funkčnosti, energetické úspornosti a dlouhé životnosti. Nové elektrické pohony SMC řady EQ přinášejí možnosti přesného a jednoduchého polohování v širokém spektru aplikací. Jejich nasazení je rychlé a jednoduché a jsou zárukou dlouhého bezporuchového provozu každého zařízení, kde se vyžaduje přesné polohování se stejně jednoduchým ovládáním, jako známe u pneumatických válců.
/www.smc.cz/