V ČR roste zájem o BioCNG, dopravci přecházejí na LNG a firmy jsou připraveny na nástup vodíku. Další rozvoj a přechod k obnovitelným plynům však vyžaduje podporu státu a racionální spolupráci mezi veřejnou správou a komerčním sektorem.
Osobní automobily na vodík, nákladní vozidla na LNG nebo autobusy na CNG. Tyto a další technologie byly k vidění na akci Českého plynárenského svazu (ČPS) konané již tradičně pod názvem Den plynové mobility. Své expozice zde měly energetické a technologické firmy, stejně jako významní hráči v oboru automotive. Společně zde prezentovaly své plány na další rozšiřování infrastruktury, investice do inovací, a především do rozvoje obnovitelných plynů v dopravě.
Vozy na zemní plyn i vodík
Výběr z řady lehkých, středních užitkových a nákladních vozidel s pohonem na zemní plyn představila na Dni plynové mobility např. společnost Iveco, která se touto technologií zabývá již téměř 30 let. Nechyběla nejpopulárnější dodávka na našem trhu Iveco Daily ani vozidla střední řady Iveco Eurocargo, obě v provedení na CNG. V oblasti těžké dopravy nabízí Iveco model S-Way v kombinaci CNG a LNG. Ten v případě pohonu na zkapalněný zemní plyn slibuje nejdelší dojezdem na trhu — celých 1 600 km. Na prodej tahačů a nákladních vozidel poháněných CNG a LNG se na českém trhu zaměřuje také společnost Volvo Trucks. Důraz přitom klade především na BioLNG, jehož potenciál stoupá i kvůli současné nepříznivé situaci na trhu zemního plynu. Na akci firma představila tahač s pohonem na zkapalnělý zemní plyn Volvo FH LNG 4×2. Společnost Toyota Central Europe- Czech přivezla na Den plynové mobility druhou generaci svého vodíkové elektromobilu Mirai (zkušenosti s tímto vozem přinášíme v rubrice Autosalon TT). Jde o elektromobil, jehož základem je ovšem soustava palivových článků, v níž se reakcí vodíku a kyslíku vyrábí elektřina pro pohon. Velkou výhodou by mělo být tankování trvající 3—5 minut a dojezd až 600 km. Síť takových čerpací stanic se však teprve začíná stavět. Osobní vůz poháněný vodíkovým článkem předvedla návštěvníkům akce i společnost Hyundai Motor Czech, která je výhradním dovozcem vozů Hyundai na český trh a distributorem vozů vzešlých z výrobního závodu HMMC ve slezských Nošovicích. Hyundai Nexo je na českém trhu novinkou, přestože i v tomto případě se jedná už o jeho druhou generaci. Kromě partnerů akce vystavily na Dni plynové mobility svůj vůz například také Pražské vodovody a kanalizace. K vidění byl konkrétně recyklační vůz na vysokotlaký proplach a čištění kanalizace Kaiser ECO na podvozku Scania s pohonem na bioCNG. Za jeho zapůjčení tímto ČPS děkuje.
Tankovací karty a plnicí stanice
Největším hráčem na trhu CNG v ČR je společnost innogy. Ta v rámci své expozice návštěvníkům nabídla ucelené informace o výhodách CNG a představila související služby. Aktuálně v ČR provozuje 65 plnicích stanic, ale služby spojené s výstavbou včetně financování nabízí i zájemcům o vlastní infrastrukturu. V oblasti ekologického BioCNG se může pochlubit téměř 50% podílem z celého prodaného objemu CNG. Svým zákazníkům nabízí innogy Energo také vlastní tankovací CNG kartu. Většina jejích plnicích stanic je samoobslužná a přístupná 24 hodin denně. Na výhody a možnosti své CNG karty nebo ČIPu upozornil také zástupce společnosti E.ON Energie. Ta v současné době v Česku vlastní a provozuje 33 plnicích stanic s prodejem CNG a BioCNG. Všechny její stanice jsou otevřeny nonstop, přičemž zákazníci, kteří nemají CNG kartu, mohou CNG hradit prostřednictvím bankovní karty nebo karty CCS. Společnost GasNet na akci poukázala na emisní cíle, k jejichž snížení se Česká republika zavázala v oblasti nákladní silniční dopravy, a na dosud nedostatečně využitý potenciál alternativních paliv v tomto sektoru. LNG má totiž podle jejího tvrzení ve srovnání s dieselem o 20 % nižší emise CO2, a pokud se bude dostatečně investovat do výroby plně obnovitelného BioLNG, mohla by být emisní stopa tohoto paliva i nulová. Vlastní LNG plnicí stanice dokončuje i společnost Eurowag — W.A.G. payment solutions, která zajišťuje služby pro silniční nákladní dopravce napříč Evropou. Svým zákazníkům aktuálně nabízí LNG, CNG, BioLNG a BioCNG na více než 280 čerpacích stanicích ve 13 evropských zemích. Do konce roku 2022 pak slibuje dokončení výstavby dvou vlastních LNG stanic ve svých truckparcích v Modleticích a Kozomíně, přičemž fosilní LNG zde následně plánuje nahradit ekologičtějším BioLNG. Jan Laluch, zaměřující se ve společnosti na alternativní paliva, však na akci zdůraznil nutnou roli státu a Evropské unie při snižování emisí v silniční dopravě. Přechod od klasických fosilních paliv k ekologičtějším alternativám podle něj vyžaduje systematický a racionální přístup a také spolupráci mezi komerčními subjekty a státem či Evropskou unií.
Budoucnost patří zeleným plynům
Na zelené varianty paliv se chce zaměřit například Pražská plynárenská. Ta už nyní BioCNG prodává na všech svých CNG stanicích. Firma se však již intenzivně připravuje také na nástup vodíku. Údajně už má některé lokality pro výstavbu vodíkových plnicích stanic připravené, a to nejen v Praze. Nové technologie z oblasti LNG na Dnu plynové mobility tradičně představila i společnost Chart Ferox, přední světový výrobce kryogenních zařízení na skladování, dopravu a distribuci LNG. Ve venkovní expozici se mohli zájemci detailně seznámit s fungováním LNG stojanu pro plnění nákladních vozů. Také tato firma se už ale připravuje i na příchod vodíku a letos ve spolupráci se společností Ballard Power Systems úspěšně otestovala palivový článek na kapalný vodík schopný používat její systémy palivových nádrží pro kapalný vodík Chart HLH2. To otevírá cestu pro využití tohoto paliva například v nákladních automobilech třídy 8, autobusech, ale také ve vlacích a v lodích. Snadné plnění stlačeného zemního plynu i v domácím prostředí prezentovala rovněž již tradičně česká společnost Motor Jikov Strojírenská, jejíž plnička CNG MJ Compact 05 nabízí řešení pro domácnosti nebo menší firmy. Její řešení však zahrnuje kompletní portfolio včetně vnitropodnikových plnicích stanic či velkých veřejných stanic a stanic pro dopravní podniky. Budoucí vývoj plynové mobility však nesouvisí pouze s využitím biometanu a vodíku. O inovacích v procesu těžby zemního plynu na akci informovala společnost Orlen Unipetrol. Ta na základě impulsu od Ministerstva průmyslu a obchodu posuzuje možnost využití kondenzátu získaného při těžbě zemního plynu. Jeho aplikace by mohla ve střednědobém výhledu snížit emise při těžbě zemního plynu a částečně přispět k nahrazení ropných derivátů. -mim