Druhá generace BMW M2 stále odmítá elektrifikaci a do svého projevu přidala více efektivity, rychlosti a také univerzálnosti. Co přináší proti svému předchůdci, jehož se za sedm let výroby prodalo více než 60 tisíc kusů? BMW řady 1 M Coupé bylo před svou premiérou v roce 2011 spíše projektem nadšených inženýrů v čele s Albertem Biermannem než požadavkem marketingového týmu divize M. Recept byl tehdy jednoduchý, samotný pan Biermann nám jej popisoval v roce 2010 během oslav 25. výročí BMW M3, kam zavítal s jedním z prototypů tohoto vozu. Jednoduše vzali karoserii BMW 135i Coupé a rozšířili ji tak, aby se pod ni vešel podvozek z tehdejšího BMW M3 E92 postavený na 19″kolech. Pro pohon byl vybrán posílený přeplňovaný šestiválec z dárce karoserie a první přeplňované BMW M bylo na světě. Výsledek nadchl vedení tak, že schválilo přípravu sériové produkce. Model s pojmenováním 1 M Coupé (logičtější M1 z respektu ke svému ikonickému modelu nechtělo BMW použít) překvapoval v mnoha ohledech. Oproti čím dál většímu typu M3 byl totiž skutečným navázáním na tradice opravdu kompaktních a výkonných vozů mnichovské značky, sahající především k modelu 2002 Turbo z roku 1973. Po více než 6 300 vyrobených kusech, nabízených pouze ve třech barvách, se v roce 2015 představilo první BMW M2 (F87). Jelikož standardní řada 2 Coupé (F22) na svého předchůdce řadu 1 Coupé (E82) technicky navazovala, tak také sportovní M2 bylo jeho evolucí. Došlo k mírnému zvětšení rozměrů, avšak zachovány zůstaly například rozměry kol a pneumatik a přes zvýšení výkonu také motor, tentokrát s jedním turbodmychadlem a vycházející z běžných modelů BMW. Podobná technika vykázala také podobnou hmotnost. Posun nastal v roce 2018 s příchodem verze M2 Competition, jež přinesla především „ostrý“ motor z M3 s dvojicí malých turbodmychadel a celkově robustnější konstrukcí (kódové označení S55). Nárůst o 30 kW (40 k) a 85 N.m hravě překonal navýšení hmotnosti o 55 kg. Vrcholem první generace typu M2 byla verze CS (viz TT 2021/3) s posíleným motorem, aktivními tlumiči a celkově větším okruhovým zaměřením.
Klasika, ale zase o další kus lepší
Aktuální BMW M2 (G87) se drží stejného základního principu, tedy použití techniky z řady M3/M4 v menší karoserii řady 2 Coupé. Typy 3 a 4 aktuální generace ale přišly na nové architektuře CLAR, schopné nabídnout různé druhy pohonů včetně elektrického, proti předchozí je značným kvalitativním posunem v otázkách tuhosti, bezpečnosti i rozměrů. Odvozená aktuální řada 2 Coupé má svou technikou a rozměry blíže k větším sourozencům, než tomu bylo dříve — ve skutečnosti jsou přední části řad 2 a 4 prakticky až po přední sedadla shodné, vozy se liší jen kratším rozvorem a zádí. Z toho vyplývá i nárůst rozměrů a hmotnosti. V případě manuálních verzí činí rozdíl mezi modely M2 Competition a M2 G87 150 kg. Pohled do technických údajů ukazuje ještě jeden paradox: pohotovostní hmotnost M2 G87 s manuální převodovkou činí 1 700 kg stejně jako u základního M4 Coupé. Jde ovšem o zavádějící shodu. Typ M2 má totiž rozsáhlejší výbavu zahrnující např. aktivní tlumiče, a M4 naopak hmotnost snižuje díky střeše z uhlíkového kompozitu. Zřejmě právě vyšší hmotnost si u nové generace M2 vyžádala použití širších pneumatik ve srovnání s předchůdcem a tato šířka (275 mm vpředu a 285 mm vzadu) je shodná s typem M4 Coupé, byť ten má v základním provedení kola o palec menší.
Dospělejší vůz
Uvedené úpravy přinesly do jízdního projevu mnohem více změn, než tomu bylo u celého předchozího evolučního vývoje modelové řady. Automobil nyní působí „dospělejším“ dojmem. Zásluhou celkově tužší, robustnější a rozměrnější karoserie se chová kultivovaněji. K jistotě a stabilitě přispívají také širší pneumatiky. Nová generace je jednoznačně přesnější, a i přesto, že má stejný převod řízení jako předchůdce, jsou zřejmé rychlejší reakce na pohyby volantu. Současně ale širší přední pneumatiky poskytují poněkud izolovanější zpětnou vazbu. Odhadování přilnavosti je tak zejména na mokru náročnější než u předchůdce. Velkým posunem vpřed jsou aktivní tlumiče schopné zajistit více přilnavosti na rozbitém povrchu a současně přesnosti na kvalitním asfaltu. Zlepšení je zřejmé také v rozšířených možnostech nastavení vozu, a to zejména v citlivosti brzd a v činnosti stabilizačního systému: při jízdě s vypnutým DSC si lze v 10 krocích naladit citlivost protiprokluzového systému, tedy jinými slovy úhel přetáčivého smyku, jaký elektronika povolí. Tím se jízdní dynamika zpřístupňuje širší skupině řidičů. Posun je znát také u motoru, protože nový model M2 přešel z jednotky S55 na S58. Jde o agregát vycházející z nové generace přeplňovaných řadových šestiválců BMW B58. „S“ varianta má ale 90 % dílů nových nebo přepracovaných. Ve srovnání s předchozí generací došlo k nárůstu dynamických parametrů, avšak zřetelnější je celkově větší jemnost nového motoru. Nárůst výkonu je lineárnější a lze jej přesněji dávkovat. I když i předchozí motor S55 byl ve svých posledních evolucích mimořádně zábavným společníkem, nová jednotka je delikátnější. Také nová generace BMW M2 je dostupná se šestistupňovou manuální převodovkou, ale tentokrát za příplatek asi 13 500 Kč (zřejmě je třeba zaplatit pokuty z vyšší produkce CO2). Standardem tak je osmistupňová samočinná převodovka ZF, jež nahradila dvouspojkovou skříň Getrag z předchozí generace. Nová převodovka je dalším prvkem rozšiřujícím použitelnost vozu. Běžná jízda s ní je jemnější a příjemnější a snad pouze při výrazné sportovní jízdě nebo na okruhu si všimnete méně agresivního projevu. Celkově je posunem vpřed, což platí i pro interiér. Uvnitř totiž působí nová M2 moderněji. Je širší a vzdušnější. Na zadních sedadlech se ale příjemněji cestuje v předchozí generaci. Samozřejmostí jsou nejnovější asistenční a komfortní systémy, stejně jako široké možnosti konektivity. Nová generace M2 je univerzálnějším a celkově vyspělejším vozem než předchůdce, který je bezpochyby pomalejší, možná maličko zákeřnější, ale pro staromilce na správné zatáčkovité silnici dokáže nabídnout více zapojení do děje. Nová generace objektivně zvládne při jízdě všechno lépe, nicméně je otázkou, zda se až příliš nepřiblížila modelu M4. /Petr Hanke/