Aplikace, které cestujícím usnadňují život, se osvědčí pouze tehdy, pokud budou skutečně zaměřeny na cestující, funkčně přesvědčivé, ekonomicky výhodné a v neposlední řadě zábavné. To je závěr analýzy provedené Fraunhoferovým institutem pro průmyslové inženýrství, které se zúčastnilo 6 400 účastníků z celé Evropy. Zatímco poskytování mobility formou služby (MaaS — mobility as a service) je ve venkovských oblastech většinou jen na seznamu zbožných přání tamních občanů, v mnoha městech je již reálnou, oblíbenou možností. Intermodální propojení různých soukromých a veřejných druhů dopravy prostřednictvím plánování cest, rezervace a plateb pomocí jediné digitální platformy je považováno za jeden z klíčových pilířů dopravní revoluce. Je ostatně také jedním z hlavních témat výstavy a konference, jež se koná od 14. do 16. května 2024 již posedmé v Karlsruhe pod názvem IT-Trans. Klíčoví hráči z celého světa zde budou prezentovat svá MaaS řešení doprovázená odbornými konferencemi. MaaS je pouze jedním z osmi klíčových témat pokrývajících celé spektrum digitalizace ve veřejné dopravě, od konektivity a 5G až po umělou inteligenci. „MaaS umožňuje na míru šité nabídky mobility, které jsou sdružené a snadno dostupné,“ říká Wolfram Uerlich, zakladatel a ředitel společnosti goFLUX & Karos Germany, jeden z vystavovatelů, které bude možné v květnu v Karlsruhe spatřit. Intermodální integraci se (téměř) meze nekladou: tramvaje a autobusy jsou její součástí stejně jako skútry, elektrokola nebo spolujízda. Tyto možnosti obsluhuje goFLUX se svou stejnojmennou aplikací: propojuje služby veřejné dopravy se soukromými vozovými parky a může tak doplnit a odlehčit autobusové a tramvajové sítě a zejména lépe propojit venkovské a městské oblasti. To španělský startup Meep vyvíjí white- label aplikace [ostatní společnosti si je mohou přeznačit tak, aby vypadaly, jako by je vyrobily; obrazně řečeno tedy s „bílým štítkem“ pro dodatečný obchodní název — pozn. red.] pro města a dopravní operátory a jako takový poskytuje backendovou infrastrukturu pro dopravní asociaci EMT Madrid používanou v aplikaci Madrid Mobility 360. Aplikace integruje multimodální nástroj pro plánování cestování včetně autobusů, metra, vlaků a služeb sdílené mobility a umožňuje platby a informace o využití autobusů v reálném čase. V oblasti Karlsruhe propojuje aplikace regiomove od KVV (Karlsruher Verkehrsverbund — Sdružení dopravců Karlsruhe) tradiční veřejnou dopravu s poskytovateli sdílení jízdních kol a automobilů. I zde se aplikace stará o plánování intermodálních cest, rezervace a platby.
Praktické ukázky
Aplikace praktických dopravních řešení je jedním z atraktivních magnetů IT- -Trans. Například firma FZI předvede svůj autonomní FZI Shuttle, který je schopen rozpoznat a objíždět dynamické překážky a optimálně tak zvládat nepředvídatelné situace v silničním provozu bez nutnosti zásahu řidiče. Vůz bude přepravovat návštěvníky od hlavního vstupu po výstavním areálu. Toto demo autonomní přepravy mezi dvěma inteligentními zastávkami může provádět složité jízdní manévry, jako je vybočování a otáčení. „Vůz není omezen na virtuální dráhu, proto může využít celou šířku silnice,“ vysvětluje manažer divize FZI Alexander Viehl. „Pokud je vyhrazený autobusový pruh obsazen například zaparkovaným autem, objíždí jej vozidlo pomocí senzorové technologie samostatně. Inteligentní autobusové zastávky poskytují kyvadlové dopravě další ak-tualizace o cestujících a dalším provozu v oblasti. Kombinací jsou zaručeny informace senzorů z vozidla a jeho okolí, bezpečnost, účinnost a pohodlí cestujících.“ Veletrhu se zúčastní také společnost Derovis, která předvede svou cloudovou aplikaci schopnou lokalizovat vozidla, počítat lidi, rozpoznávat pachatele špatného parkování a odhadnout nebezpečná místa. To vystavovatel Xovis využívá umělou inteligenci pro detekci objektů a cestujících — data, která umožňují provozovatelům veřejné dopravy zlepšit plánování a reporting zahrnující cestující i objekty, jakými jsou např. invalidní vozíky nebo jízdní kola. Francouzská společnost Citiway představí svůj pilotní projekt pro Wiener Linien — aplikaci pro intermodulární dopravu pro tradiční veřejnou dopravu a soukromé služby na vyžádání, včetně plánování, rezervace a platby.
Zrakově postižený v autobuse
Dovedete si představit, s jakými problémy se při cestě autobusem setkává člověk se zrakovým postižením? Rozmanitosti zastávek, tras a destinací propojených v dopravních uzlech bývají často výzvou i pro vidoucí cestující. Který autobus právě přijíždí do zastávky? Kde jsou vstupy do vozidel? Kdy je třeba vystoupit a kde najdu tlačítko stop? V lepším případě je v autobuse zvukové hlášení o nadcházejících zastávkách, v horším pouze vizuální zobrazení, ani jedno však nemusí být v případě změn jízdních řádů a odklonů na poslední chvíli správné. Vše, co mnoho cestujících při cestování autobusem považuje za samozřejmé, může být pro nevidomé a slabozraké lidi problematické. Na výstavě IT-Trans proto představí společnost Trapeze poskytující softwarová řešení pro veřejnou dopravu systém Intros. Založen je na palubním modulu připojeném k počítači vozidla prostřednictvím rozhraní spolu s aplikací pro chytré telefony, která může komunikovat s palubním modulem pomocí Bluetooth low energy, tedy bezdrátově na krátkou vzdálenost, ale zato s velmi nízkou spotřebou energie. Důraz je vždy kladen na to, aby si cestující mohli naplánovat a realizovat cestu co nejsamostatněji a bez potřeby pomoci dalších lidí. Před cestou mohou cestující pomocí aplikace získat přístup k jízdním řádům a naplánovat si trasu, přičemž systém automaticky identifikuje zastávku nejblíže jejich aktuální poloze. Pokud je cestující již na zastávce, systém to rozpozná a zobrazí místní jízdní řád. Když požadované vozidlo přijede, aplikace informuje uživatele a navede ho na správné místo nástupu. Důležitou součástí Introsu je komunikace v reálném čase s palubním počítačem vozidla, a tedy přímá interakce. Prostřednictvím aplikace může uživatel například sdělit řidiči, že potřebuje více času na nastoupení nebo vystoupení z vozidla a na které zastávce hodlá vystoupit. Akustické signály na palubě a systém hands-free pomáhají proces více zjednodušit. Bezbariérovým informačním a orientačním systémem Intros už vybavuje celý svůj autobusový park dopravní podnik v Saarbrückenu, praktické zkušenosti tedy na sebe nenechají dlouho čekat.
Bezkolejová doprava sníží emise i náklady
Urbanisté říkají, že bezkolejové tramvaje jsou nákladově efektivnější než lehká železnice [rychlodrážní tramvajová doprava s kompletně segregovanou dráhou, která používá méně masivní vybavení a infrastrukturu než metro, ale naopak těžší, rychlejší a delší soupravy než běžné tramvaje — pozn. red.] používaná v mnoha městech. Z Austrálie přicházejí zprávy, že v posledních měsících jsou australská města vyzývána, aby zvážila přijetí technologie „bezkolejové tramvaje“ s cílem snížit emise, omezit provoz a pomoci domácím rozpočtům. Prominentní urbanista Mike Day vydal doporučení poté, co se Perth stal jedním z prvních měst, které vyzkoušelo nízkoemisní technologii údajně vyžadující pouhou pětinu nákladů v porovnání s investicí do tradiční tramvaje. Tato technologie by byla vhodná pro přetížená vnější metropolitní předměstí, jako jsou ta v Sydney a Melbourne, a mohla by oslovit vlády jednotlivých států, protože technologie by stála „jen asi 20 %“ toho, co instalace zmíněné „lehké železniční“ dopravy. Největším atributem těchto tramvají je, že není třeba pokládat koleje, což představuje výrazné úspory nákladů a ocele. O technologii uvažuje i řada dalších měst, například by mohla být využita v roce 2032 během olympijských her v Brisbane. Plánováno je zavedení 60 tramvají jako součást městského projektu metra a zvažuje se i nasazení v Sunshine Coast v Queenslandu či ve městě Geelong ve Victorii. Předměstí Perthu Stirling koncem loňského roku vyzkoušelo bezkolejovou tramvaj jako součást projektu federální vlády za dva miliony dolarů. Bezkolejové tramvaje, známé také jako „vozidla střední úrovně“ a „autonomní rychlá přeprava“, jsou dlouhá vozidla používající spíše pryžové pneumatiky než kolejnice a jsou vedena magnetickými „hřebíky“ a senzory zabudovanými do silnic. Mohou být poháněna elektřinou nebo vodíkovými palivovými články a zvládají přepravit až 300 cestujících. Několikaměsíční testy v australských aglomeracích organizuje čínská státní společnost CRRC. Její technologie již používá několik čínských měst včetně Šanghaje. Testy už proběhly také ve Francii a v USA. Některé dopravní úřady však její přednosti zpochybnily. Bezkolejová tramvaj totiž zatím není úplně bezproblémová. Zvyšuje zátěž vozovky hmotností tramvajových vozů a vyžaduje speciálně vyškolené řidiče a samozřejmě techniky údržby.
Rychlá autonomní doprava
Zajímavou inovací městské dopravy jsou také vozy ART (autonomous rail rapid transit) — lidary vybavený kloubový autobusový systém. Vyvinula jej a od roku 2017 už i vyrábí čínská společnost CRRC. ART považován za kombinaci autobusu a tramvaje. Jeho exteriér je složen z jednotlivých pevných sekcí spojených kloubovými přechody připomínajícími tramvaj na gumových pneumatikách. Firma se snaží proniknout především na trhy na Blízkém východě. V USA není o její produkty velký zájem, protože jde o státní firmu napojenou na čínskou armádu. V tomto propojení je tedy považována za riziko pro americkou bezpečnost. Nejnovějším dokladem oprávněnosti obav z čínských, státem ovlivňovaných firem je aféra s čínskými jeřáby v amerických přístavech. Vyšetřování vedené americkým Kongresem začátkem března odhalilo v těchto strojích nestandardně komunikující zařízení zneužitelné pro potřeby špionáže. Instalované součásti v některých případech zahrnují podezřelé mobilní modemy. Bidenova administrativa proto plánuje investovat 20 miliard dolarů do výměny čínských jeřábů za americké. /Karel Sedláček/