Evropská legislativa prochází procesem změn, které mají za cíl předcházet srážce dronů s letadly. Bezpilotní letouny se totiž doposud pohybovaly na nebi zcela bez kontroly a zařízení nebyla v letovém provozu vidět. Odpověď na řešení tohoto problému přináší česká firma Dronetag s malou krabičkou Dronetag Mini. Ta se upevní na dron a s pomocí mobilní sítě a Bluetooth jej pro ostatní účastníky letového provozu „zviditelní“. Drony se nad námi pohybují čím dál ve větší míře. Kromě zábavy pomáhají mapovat vojenské i civilní objekty, nacházejí využití ve filmovém průmyslu nebo také v obraně. Jejich potenciálu si už před třemi lety všimli studenti z ČVUT. Od té doby přicházejí i za podpory CzechInvestu a díky účasti v programu CzechStarter s funkčními řešeními, jak se vypořádat například s přeplněným vzdušným prostorem. Jedním z nejperspektivnějších je Dronetag Mini — nejmenší, nejlehčí a nejlevnější zařízení pro dálkovou identifikaci dronů na trhu, které vydrží nabité po dobu 14 hodin. Lze ho přichytit na jakýkoliv dron a zajistit tak jeho viditelnost pro všechny účastníky letového provozu. Díky tomu bude možné rozšířit a koordinovat provoz bezpilotních letadel.
Dálková identifikace — proč a pro koho
Fanoušci dronů i seriózní firmy si už dlouho malují krásnou bezpilotní budoucnost: doručování drony, světelná show, dronové flotily, a dokonce drony sloužící jako bezpilotní taxi... Ukázalo se však, že už nyní přeplněný vzdušný prostor s sebou nese značné nebezpečí a jeho koordinace je složitější, než se zdálo na papíře. A tak na papíře nebo jen ve zkušebních, omezených provozech prozatím zůstala i většina futuristických představ. Díky českému start- upu Dronetag jsme jim teď ale o velký krok blíže. Do létajících uberů sice ještě chvíli nenastoupíme, ale bezpečný management bezpilotního prostoru je konečně možný díky zařízení pro dálkovou identifikaci (Remote ID), které zajišťuje viditelnost bezpilotních letounů i jejich letových plánů nejen pro ostatní piloty, ale především pro všechny autority vzdušného prostoru.
Jak a komu
Remote ID je digitální přenos informací o dronech a pilotech. Vzhledem k rostoucímu počtu bezpilotních letadel roste globální poptávka po těchto Remote ID systémech. Na celém světě se nyní schvalují nová pravidla, která systémy dálkové identifikace přikazují. EU společně s USA určují trajektorii. „Dronetag Mini je jediné zařízení na trhu, které nabízí jak přímou (broadcast), tak síťovou (network) dálkovou identifikaci. To znamená, že zařízení nejen že splňuje všechny současné požadavky, ale je připraveno na budoucnost,“ upřesňuje výhody nového zařízení zakladatel a ředitel Dronetagu Lukáš Brchl. Zařízení využívá sítě Vodafone. V každém bude globální IoT SIM karta napojená do platformy GDSP, která využívá roaming, a to nejen mezi dostupnými sítěmi, ale i mezi dostupnou technologií, zařízení se tak automaticky připojí do dostupné sítě po celém světě a dron tak zůstane pod kontrolou. „Každé zařízení má něco jako globální SIM kartu, která mu umožňuje komunikovat s drony po celém světě. Automaticky se tak připojí do dostupné sítě, čímž dron zůstává pod kontrolou,“ vysvětluje ředitel Brchl.
Perspektivy start-upu
Start-up založil se spolužáky už na škole, kdy svůj nápad přihlásili do Space Application Hackathonu, inkubátoru ESA BIC Czech Republic. Pod křídla kosmického inkubátoru také firma následně vstoupila a vzápětí obstála i v celoevropské konkurenci — v roce 2019 vyhrála „vesmírného Oscara“. Tak se přezdívá ceně Galileo Masters. Protože v Česku firma příliš velkou konkurenci nemá, míří rovnou na globální trh. A podle slov Lukáše Brchla to chytrou krabičkou rozhodně nekončí. „Už nyní vidíme, že má produkt širší potenciál i to, jak rychle se technologie vyvíjí a s ní přibývají nové možnosti využití. S drony si tak myslím ještě nějaký čas užijeme,“ uzavírá. Dronetag Mini doprovází mobilní a webová aplikace. Ty společně zajišťují, že drony a jejich letové plány jsou viditelné pro autority vzdušného prostoru a ostatní piloty. S velikostí krabičky od sirek, hmotností 32 g a cenou 249 eur nabízí vše, co trh s drony potřebuje pro současnou i budoucí bezpečnou koordinaci vzdušného prostoru. -mim