Lamborghini představilo novou generaci svého základního modelu. Jmenuje se Temerario a před zadní nápravou mu bije unikátní srdce s osmi válci a dvojicí turbodmychadel, schopné pracovat až s 10 000 ot/min. Pomáhá mu v tom hned trojice elektromotorů. Zdá se, jako by výrobci sportovních vozů našli pro následující roky nový recept na to, jak posunout dynamické schopnosti svých produktů. Hybridizace však v tomto případě není pouhým dalším evolučním krůčkem, z pohledu výkonnosti je spíše skokem. Použití elektromotoru s akumulátorem pro posílení dynamiky začalo u moderních sportovních vozů před 11 lety, kdy vznikly automobily jako Ferrari La Ferrari, McLaren P1 a Porsche 918 Spyder. Tato různorodá technika se postupem času rozvinula ve formuli 1 či v hypervozech pro šampionát WEC do takové podoby, že se začíná prosazovat i u dostupnějších sportovních vozů. Směr v tomto ohledu určilo v roce 2021 zřejmě Ferrari 296 GTB, které s podobným konceptem přišlo ve svém tržním segmentu jako první. Následoval je McLaren Artura a nově také Porsche 911 GTS, jež ale stojí o stupínek níže. V nejvyšších sférách pak Lamborghini Revuelto, Koenigsegg Gemera nebo Bugatti Tourbillon. Nyní se do této rozrůstající se skupiny výjimečných vozů přidává Lamborghini Temerario. Jeho technické řešení vzdáleně připomíná koncepci Ferrari a McLarenu, nicméně konkrétní technikou a použitím motoru s osmi válci je unikátní.
Detaily přímo z konstrukce
Ještě před premiérou sériového vozu jsme měli možnost videohovorem mluvit s Rouvenem Mohrem, který měl u Lamborghini na starosti vývoj nové pohonné jednotky, a dozvěděli jsme se vskutku zajímavé detaily. Začněme nejdříve celkovou koncepcí hnacího systému. Temerario je plug- -in hybrid s akumulátorem o kapacitě 3,8 kWh umístěným ve středovém tunelu mezi sedadly. Elektrickou část systému tvoří hned trojice elektromotorů s příčným magnetickým tokem (viz TT 2023/5). Zatímco každé přední kolo má jednu jednotku o výkonu až 110 kW (150 k) s trvalým výkonem 30 kW (41 k), třetí, olejem chlazený elektrický stroj poskytující točivý moment 300 Nm je bez spojky spojen napevno s klikovým hřídelem spalovací jednotky a situován před převodovkou umístěnou za ním. Tento elektromotor současně plní roli startéru a podle potřeby také třífázového generátoru. Lamborghini si řešení „vypůjčilo“ z dvanáctiválcového typu Revuelto, což platí pro přední hnací jednotku s hmotností 73 kg (z toho každý motor váží 15,5 kg), i pro příčně orientovanou osmistupňovou dvouspojkovou převodovku. Když je potřeba, je Temerario schopné čistě na elektřinu pomocí předních kol ujet 10—12 km. Ale zpět k tomu, na co jsou u Lamborghini nejvíce hrdí: od základu nově a vlastními silami vyvinutému osmiválci se zdvihovým objemem 3 995 cm3, jenž je hlavním zdrojem síly celého systému a točí až 10 000 ot/min. Podle Mohra Lamborghini tuto koncepci zvolilo proto, že stávající desetiválec z typu Huracán již neměl potenciál na potřebné zvýšení výkonu, a současně chtěli svoji novinku odlišit od většího, exkluzivnějšího vozu Revuelto, který pohání atmosféricky plněný motor V12. Dalším důvodem byl fakt, že motor V8 je v tomto spojení unikátní. Můžeme jen spekulovat, zda byla dalším z důvodů skutečnost, že nejbližší konkurenti z Maranella a Wokingu mají válců „jen“ šest a Lamborghini zkrátka musí mít více…
Na 10 000 ot/min
Motor s 90° úhlem rozevření válců má turbodmychadla značky IHI umístěná mezi řadami válců. Každé z nich je plněno výfukovými plyny z jedné poloviny motoru a je vybaveno obtokovým ventilem s vlastní řídicí jednotkou a snímačem otáček. Toto řešení bylo nutné pro dosažení lineárního nárůstu výkonu ve vysokých otáčkách. Vysokootáčkového charakteru se podařilo dosáhnout kombinací jednotlivých řešení v podobě ventilového rozvodu poháněného řetězem a koly s čelním ozubením. Kované vačkové hřídele spolupracují s hydraulickými vymezovači vůle a tuhými ventilovými pružinami. Hlavy motorů jsou pro zvýšení pevnosti rozděleny na dvě části, přičemž pro efektivní chlazení vačkových hřídelů vodním pláštěm byly použity formy pro odlitky hlav vyrobené 3D tiskem. Vysokým otáčkám nahrává též plochý klikový hřídel. Svým uspořádáním umožňuje nastavit pořadí zapalování tak, že jednotlivé zážehy se mezi řadami válců pravidelně střídají. Tím se dosahuje lepšího „dýchání“ motoru. Toto řešení má nevýhody v podobě nadměrných vibrací, které se vyřešily nákladnými torzními tlumiči ve spojení s pečlivě naladěným uložením motoru. Část charakteristických vysokofrekvenčních vibrací se však nechala procházet strukturou vozu, aby ve vysokých otáčkách okořenila jízdní zážitky. Samozřejmostí je mazání se suchou klikovou skříní a olejovým čerpadlem s proměnným výtlakem. Hnací soustava ale byla navržena jako celek, v němž jsou vysoké otáčky pouze jednou z vlastností. Důležitým hlediskem byla také rychlost reakcí a progresivní nárůst výkonu. K tomu bylo zapotřebí pečlivého sladění osmiválce s elektrickým pohonem. Zatímco v nízkých otáčkách se odezva motoru opírá právě o elektrickou větev pohonu, ve vyšších postupně přebírají otěže velká turbodmychadla schopná vytvořit relativní plnicí tlak 1,5 bar. Spalovací motor disponuje výkonem 588 kW (800 k) a točivým momentem 730 Nm, elektromotory pak přispívají k nejvyšší hodnotě výkonu na úrovni 676 kW (920 k). Pro Lamborghini je tradičně velmi důležitá zvuková kulisa, proti níž vždy stojí přeplňování, které ze sacího traktu sebere podmanivé pulzace nasávaného vzduchu. Konstruktéři se proto v tomto případě zaměřili na kombinaci tradičního „mechanického“ a elektronicky generovaného zvuku. Generovaná složka se přitom výrazně liší podle zvoleného jízdního režimu. Těch je k dispozici pět: Città, Strada, Sport, Corsa a Corsa Plus. K tomu je třeba připočíst funkci závodního startu Launch Control, tři stupně módu Drift a tři režimy hybridní soustavy: Recharge, Hybrid a Performance. Vše se ovládá tlačítky a kolečky na volantu.
Vyšší integrací k větší tuhosti
Temerario nemá pouze zbrusu nový motor, ale také hliníkovou strukturu karoserie, jež nejenže nabízí více místa v podélném směru (+46 mm) i na výšku (+34 mm), ale také o 20 % větší tuhost než v Huracánu. Těchto vylepšení bylo dosaženo kromě jiného i větší integrací, protože nový celek je tvořen o 50 % menším počtem dílů. Výrazný design opírající se o nápadité propojení ostrých hran a plynulých přechodů mezi nimi je nezaměnitelný. Zřejmá je též snaha o propojení moderního stylu s určitými prvky odkazujícími na historické modely, mezi něž patří například nízké světlomety. Celkově jsou ale tvary podřízeny formě, tedy potřebám na chladicí a nasávaný vzduch a aerodynamickou efektivitu. Zlepšení oproti předchozímu Huracánu Evo charakterizuje například o 103 % zvětšený přítlak na zadní nápravě. Lamborghini svými vozy často šokuje a nejnovější Temerario, jehož název je jménem bojovného býka z období kolem roku 1875, není výjimkou. Osmiválec s výkonem více než 900 koní, dopovaný dvojicí turbodmychadel a trojicí elektromotorů, je toho důkazem. Slibuje mimořádné jízdní zážitky. /Petr Hanke/