Legenda Praga stále žije. Je to až k nevíře, ale historie značky Praga v první dekádě tohoto století uzavřením továrny v Praze, resp. Čáslavi, neskončila.
Vysočanská továrna PAT-PAF (Pražská automobilová továrna — Prager automobil fabrik) byla založena jako automobilní oddělení při První českomoravské strojírně v roce 1907 a od roku 1910 používá logo s českým lvem a značku Praga. Konstruktérem byl František Kec, jehož autovlak Praga V (vojenský) vyhrál v roce 1911 soutěž o vůz pro armádu. V roce 1917 k němu nastoupil mladý absolvent pražské techniky Jan Petránek, který později převzal vedení automobilky, získal profesuru a na ČVUT založil v roce 1951 Katedru automobilů a traktorů. To již také Praga přestala vyrábět osobní automobily a proslavila se nesmrtelnou „vejtřaskou“, tedy typem V3S. Motor ale byl vzduchem chlazený řadový šestiválec, odvozený od motoru V12 legendární Tatry 111. Praga byla v té době dobře vybavena na výrobu čelních ozubených kol a kuželových soukolí systému Gleason, a tak od roku 1964 vyráběla převodovky pro automobilky Avia, Karosa a LIAZ.
Problematická restrukturalizace
V roce 1989 začala restrukturalizace automobilového průmyslu a zánikem některých značek se výroba převodovek stala zbytečnou. Pokusy o obnovení tradiční výroby automobilů Praga, od technicky nádherného typu UV80 z Vysočan až po poslední komunální vozy Alfa, Golden a Grand z Čáslavi, nebyly životaschopné. Po privatizaci Praga a její dceřiná společnost Praga Export pokračovaly s výrobou ozubených kol, ale postupně se měnilo zaměření značky na sportovní a závodní vozy. Připomeňme, že v meziválečném období vyráběla Praga i motocykly BD (Breitfeld-Danek), zvané „Bedar“, a kvalitní osobní automobily několika typových řad. Od roku 2005 se Praga formovala jako malovýrobce vozidel pro sport. Prvním počinem byly motokáry a dnes je druhým největším výrobcem podvozků GoCart (7 000 ks/rok). Odtud byl jen krok k supersportovním vozům pro závody na okruzích. Z roku 2011 je speciál R4S a o rok později se zrodily dva závodní speciály kategorie LMP2 ve spolupráci s anglickou firmou Lotus. Není divu, že nejen ve Velké Británii je populární Praga Cup. Jen o dva roky později vznikl velmi úspěšný typ R1 v několika generacích (61 ks). Praga R1 má kompozitní jádro karoserie, motor Renault Alpine F4R se 1 998 cm3, 268 kW (365 k) / 6 900 ot/min, převodovku Hewland JFR a váží jen 643 kg. Vozy jsou to krásné a úspěšné, ale jde o závodní stroje. Výzvou tak byla individuální homologace vozidla pro běžný silniční provoz, kterou získal v roce 2015 typ R1R s motorem F4R s 294 kW (400 k) / 7 250 ot/min. Praga následně vstoupila do evropské skupiny (ESCA) malovýrobců motorových vozidel a zařadila se mezi takové značky, jako jsou Alpina, Aston Martin, Koenigsegg, KTM, McLaren, Pagani či RIMAC.
Zrození Bohemy
Typ R1R je však pro řidiče a spolujezdce příliš stísněný, a tak v roce 2017 padlo rozhodnutí o vývoji zcela nového (hyper)sportovního typu se vším možným komfortem a typovou homologací pro Evropskou unii a další země. Vedení projektu Bohema se ujal česko- -slovenský tandem složený z českého manažera a konstruktéra Jana Martínka a slovenského designéra Juraje Mitra. Pro optimální rozložení hmotnosti je motor s převodovkou umístěn přímo za monokokem vozu, ale z důvodu bránění přenosu vibrací do kabiny není součástí nosné konstrukce. Nezávislé odpružení push-rod má horizontální nastavitelné tlumice Öhlins. Velmi lehký vůz s jen 180 kg neodpružené hmoty je komfortní i pro silniční provoz. Ráfky s centrální maticí mají 18ʺ rozměr vpředu a 19ʺ vzadu. Lze ale zvolit menší kola i vzadu, čímž je dána možnost použít na okruhu závodní pneumatiky Pirelli Trofeo R specifikace FIA GT3. Extrémně výkonné brzdy využívají karbon-keramické kotouče o ø 380 mm se šestipístkovými třmeny. Motor vychází z osvědčeného V6 bi-turbo, jejž firma Nissan používá v typu GT-R. Na vývoji a úpravách agregátu pro Pragu se podílí britská Litchfield Motors. Zásadní změnou je použití „suché vany“ snižující výšku o 140 mm a těžiště vozu. Přenos výkonu na zadní kola zajišťuje spojka a robotizovaná sekvenční převodovka Hewland, umožňující poloautomatický režim jízdy. Pětiletý vývoj byl završen úspěchem při premiéře pro nejnáročnější klientelu v Abú Dhabí koncem roku 2022. V dalších letech bude vyrobeno ve spolupráci s firmou Kresta Racing Romana Kresty v Čechách a testováno na Slovakia Ringu limitovaných 89 vozů s homologací pro silniční provoz. Číslo je symbolem výročí vítězství vozu Praga Alfa (Petr Mucha) v závodě 1 000 mil Československých v roce 1933. V domovině značky Praga byl projekt Bohema představen sice jen virtuálně, ale technicky velmi podrobně na půdě ČVUT studentům a pedagogům oboru automobily Strojní fakulty, členům CAS-SAE a novinářům v první jarní den tohoto roku. Na svou příležitost čekají další ambiciózní projekty, třeba malé letadlo Praga Alfa. /Branko Remek/