Letošní veletržní rok v oboru obráběcích strojů se nese především ve znamení evropské akce EMO v německém Hannoveru, přesto přijměte pozvání k návštěvě „naší národní výstavy“ v Brně. Misan je tradičním účastníkem svátku strojařů, tedy MSV v Brně, a vždy se tam snaží představit zajímavá řešení z oblasti třískového obrábění, dokončovacích operací, ale i automatizace a technologii budoucnosti — kovového 3D tisku. Letošní expozice bude navíc okořeněna naprostou novinkou: ukázkou řešení nové generace řídicího systému strojů japonského výrobce Okuma.
Robotizovaná obráběcí buňka z dílny Misan Rádi bychom vám dokázali, že jsme zkušeným tvůrcem a realizátorem vlastních řešení v oblasti automatizace a můžeme se pochlubit kladnými referencemi a řadou úspěšných instalací ve strojírenských firmách v Čechách i na Slovensku. Zkušenosti z praktických nasazení ve výrobě zúročujeme nejen obchodně, ale také v intenzivním vlastním vývoji dalších řešení. Prezentovaná robotizovaná buňka je tak sofistikovanějším pokračováním předchozích řešení, která jsme představovali v minulých letech na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně i při vlastních předváděcích akcích v našem středisku v Lysé nad Labem. Kromě mechanické stavby buňky jsme i tvůrci ovládacího systému Misan, který díky otevřenému formátu umí spolehlivě komunikovat s běžně používanými firemními informačními systémy. Díky tomu lze robotickou buňku snadno začlenit do výrobních jednotek směřujících k Průmyslu 4.0.
Okuma Genos M460V-5AX Pětiosé svislé obráběcí centrum M460V-5AX přináší inovace do přesnosti za příznivou cenu. Stroje řady Genos- -5AX jsou inteligentní víceosé obráběcí stroje dosahující vysoké geometrické přesnosti a vynikající jakosti povrchů vyráběných dílců díky mimořádně tuhé a teplotně stabilní konstrukci. Okuma vychází z osvědčeného provedení svislých strojů aplikovaného na jednodušších tříosých frézovacích strojích, ale dále rozpracované a optimalizované pro zvýšené nároky v oblasti pětiosých aplikací. Základem je ve všech případech portálová konstrukce rámu stroje. Rovněž řízení stroje je vyvinuté pro víceosé interpolace s možností zapínaní několika přednastavených režimů pro vysokou přesnost, nebo naopak maximální dynamiku pohybů.
Demonstrátor nového řídicího systému Okuma OSP-P500 Tento exponát je žhavou novinkou a také zajímavým zpestřením naší expozice určeným pro demonstraci připravované evoluce v řídicím systému strojů Okuma, která přijde v průběhu příštího roku. Právě díky tomuto zařízení se zájemci mohou seznámit s novým uživatelským prostředím a s novými funkcemi. Okuma je významným výrobcem obráběcích strojů nejvyšší světové úrovně, takže upgrade na novou verzi řídicího systému se bude týkat mnoha strojírenských firem po celém světě. Demonstrátor tak umožňuje lepší přípravu na změny a také snížení případných obav z nutnosti osvojit si nové postupy při programování CNC strojů. Prezentovány budou dva demonstrátory představující jednak soustružnické centrum, jednak frézovací centrum Okuma. Využijte této příležitosti a přijďte si sami vyzkoušet systémy Okuma OSP-P500.
Dokončovací operace s Okamoto ACC-63SA1 Japonský výrobce strojů pro dokončovací operace Okamoto bude zastoupen reprezentantem zákaznicky oblíbené řady rovinných brusek ACC- -SA1. Tyto přesné stroje klasické konstrukce s křížovým stolem lze vybírat v šesti velikostech stolu od rozměrů 200 × 500 mm do 500 × 1 000 mm. Stroje jsou tedy určeny pro opracování malých a středně velkých obrobků. Používají elektronické řízení Okamoto s ovládacím panelem vybaveným barevným dotykovým displejem, které zpřístupňuje plně automatický chod kombinovaný s ručním ovládáním. Možné je nastavit automatický brousicí cyklus a používat rychlý přísuv do řezu na svislé ose. Tyto modely mají k dispozici také například automatické orovnávání obvodu brousicího kotouče s kompenzací jeho úbytku. Prezentovaný stroj typu ACC- -63SA1 bude dále vybaven zabudovanou dotykovou sondou pro jednoduché najetí výchozí výšky polotovaru před spuštěním automatického brousicího cyklu. Stačí sondou najet nad broušený polotovar a stiskem tlačítka aktivovat měřicí cyklus, který odměří výšku daného bodu polotovaru od zvolené referenční roviny.
Aditivní technologie — nový směr ve strojírenské výrobě Součást í expozice fi rmy Misan v pavilónu A1 bude 3D tiskárna GE Concept Laser M2 pro zpracování kovových práškových materiálů. Zařízení pracuje se základnou velikosti 250 × 250 mm a může stavět až do výšky 350 mm. Je schopno pracovat se širokou škálou materiálů od zlata přes korozivzdorné a teplotně odolné oceli po slitiny hliníku a titanu. Jeho pracovní výkon se pohybuje od 2 do 20 cm3/h v závislosti na materiálu a požadavcích na jakost povrchu. Aditivní výroba nabízí zcela nové možnosti konstruování i výroby nových dílů v letectví a kosmonautice, stejně jako v medicínské produkci, kde má již své nezastupitelné postavení. Úspěšné aplikace se vyskytují také ve výrobě forem a obecně v prototypové výrobě. Veškeré v tomto článku prezentované buňky a st roje jsou pro zákazníky z ČR a SR k dispozici k okamžitému odběru. /www.misan.cz/