Technologie čištění pomocí suchého ledu je známá již celou řadu let, ale vzhledem k historii ostatních alternativních mechanických a chemických způsobů čištění ji lze považovat za relativně novou. Tryskacím médiem jsou v tomto případě pelety suchého ledu. Tato neabrazivní čisticí metoda je velmi rychlá, účinná, ale především ekologicky nezávadná a použitelná přímo v provozu. Messer Technogas zastupuje na českém trhu švýcarskou společnost Asco, která nabízí komplexní služby od výroby a skladování až po samotné tryskání peletami.
ÚVOD DO PROBLEMATIKY Jak již název sám napovídá, jde o technologii čištění, která je velmi podobná klasické metodě tryskání s použitím pevných částic. Tryskacím médiem ovšem nejsou ocelové broky, písek nebo podobné materiály, ale pelety (granule) suchého ledu. Ty jsou v tryskacím zařízení unášeny stlačeným vzduchem do tryskací pistole a následně přímo na čištěné povrchy. Z uvedeného vyplývá, že k úspěšnému tryskání je zapotřebí suchého ledu, tryskacího zařízení a příslušného množství stlačeného vzduchu. Jednotlivým položkám se v následujícím textu věnujeme podrobněji.
SUCHÝ LED
Pevné skupenství CO2 je suchý led, vynikající přírodní chladivo, a to bez zápachu. Neobsahuje choroboplodné zárodky, je bakteriostatický a vytlačuje vzdušný kyslík. Netaje, nezanechává mokré stopy a nepoškozuje zboží. Díky vlastnostem suchého ledu je technologie tryskání vhodná i do takových provozů jako např. farmaceutický nebo potravinářský průmysl. Pelety suchého ledu - granule pevného skupenství - se vyrábějí v zařízeních zvaných peletizéry. V tomto zařízení přechází kapalné CO2 do skupenství pevného a pomocí výstupní matrice jsou pelety formovány do požadovaného tvaru a velikosti (Ø 3, 6, 10 a 16 mm). Při atmosférickém tlaku peleta sublimuje (přechází z pevného skupenství do plynného), proto se musí vyrobené pelety skladovat v tzv. termoboxech. V těchto boxech se pelety dopravují i k našim zákazníkům. Povrchová teplota samotné pelety je cca -78 °C. Výrobu suchého ledu zajišťujeme regionálně na několika místech ČR.
TRYSKACÍ ZAŘÍZENÍ A TRYSKÁNÍ
Vlastní princip tryskání suchým ledem je stejný jako u obdobných technologií, ovšem využívající jiného tryskacího média. V zařízení jsou pelety ze zásobníku dávkovány do proudu stlačeného a vysušeného vzduchu, kterým jsou unášeny tlakovou hadicí do tryskací pistole. Pomocí různých koncových trysek je proud pelet se vzduchem usměrňován na požadované místo, kde se odstraňují nežádoucí nečistoty. Jde o tzv. třífázové čištění. První fází je působení pomocí kinetické energie, kdy pelety suchého ledu unášené proudem stlačeného vzduchu dopadají na povrch. Tím naruší nečistotu z povrchu. V druhé fázi - termické - nízká teplota pelet způsobí ochlazení usazených nečistot tak, že se stávají křehkými a lehce oddělitelnými od čištěného povrchu, a konečně třetí fází je sublimace pelety, kdy dochází až k 700násobnému zvětšení jejich objemu a explozivnímu efektu, který oddělí nečistotu od čištěného povrchu. Provozní hlučnost při čištění dosahuje 80 - 120 dB(A). Je důležité používat pracovní ochranné pomůcky - chrániče sluchu, očí a rukavice - a je nutné se vyvarovat přímého kontaktu suchého ledu s pokožkou, protože hrozí popálení kůže.
STLAČENÝ VZDUCH
Nejen kvalitní a čerstvá peleta, vhodná tryska a množství tryskacího média, ale i „kvalitní“ vzduch je zapotřebí pro úspěšné čištění. Jako zdroje tlakového vzduchu lze využít centrálního tlakového rozvodu v běžných provozech, popř. použít lokálního kompresoru. U těch nejběžnější tryskacích zařízení, která pokrývají cca 95 % průmyslových aplikací, se používá pracovní tlak v rozmezí 4-8 bar, tedy množství vzduchu cca 3,5 – 5,5 m3/min.
VÝHODY TRYSKÁNÍ SUCHÝM LEDEM
Pelety suchého ledu při kontaktu s čištěným povrchem okamžitě sublimují do okolního vzduchu a na povrchu součástí nezanechávají žádné stopy. Zbytky po čištění lze jednoduše zamést nebo vysát. Jak jsme již zmínili, jde o proces neabrazivní a realizuje se přímo ve výrobě bez složité demontáže a nákladné odstávky stroje. Tím se prokazatelně snižují náklady na údržbu výrobního zařízení. Díky vlastnostem suchého ledu lze tuto technologii využít i pro čištění elektrotechnických zařízení (elektromotory, rozváděče atd.). Proces tryskání suchým ledem, resp. sněhem lze použít jako přípravnou operaci před lakováním. Široký sortiment trysek tryskací pistole umožňuje použití této technologie i na špatně přístupných místech. Pro velmi jemné čištění lze využít tzv. cutter, který pelety ještě před vstupem do vlastní pistole rozmělňuje na menší části, a ty z povrchu součástí odstraňují nečistoty citlivěji. Tento „mlýnek“ je vhodný např. pro jemnou práci na elektronických zařízeních. Tryskání suchým ledem je jistě technologií čištění budoucnosti, a to nejen díky ekonomickým, ale i ekologickým přínosům. Velmi důležitou roli ve využití hrají vlastnosti suchého ledu, které nabízejí bezproblémové čištění součástí i celých zařízení napříč všemi průmyslovými obory - počínaje farmaceutickým a potravinářským průmyslem coby provozy náročnými na čistotu a těžkými průmyslovými provozy sléváren konče.
Messer Technogas, s.r.o. Ing. Jiří Svatoš, aplikační technik