Kritické infrastruktuře, ale i firmám využívajícím čínská bateriová úložiště hrozí větší nebezpečí úspěšného kybernetického napadení. Problematika bateriových úložišť, zejména místo jejich vývoje a výroby, je málo známým tématem, které si však v ČR jednoznačně zaslouží větší pozornost. Na rozdíl od telekomunikací a kritických částí 5G sítí, kde je přísně zakázáno používat komponenty některých čínských výrobců kvůli obavám z kybernetických hrozeb. „Mnoho lidí a institucí si neuvědomuje rizika využití bateriových úložišť a komponentů vyrobených v Číně. A to rizika zejména kybernetická. Kam všude ukládá a posílá data hardware či software vyrobený v Číně, nelze zjistit,“ říká Pavel Bursa, spolumajitel společnosti Resacs, českého výrobce bateriových úložišť, a dodává: „Nikdo tak nemůže vyloučit zneužití bateriových úložišť na úspěšnější útoky na kritickou energetickou infrastrukturu, ale ani ochromení činnosti větších i menších firem a institucí.“
Konkrétní bezpečnostní hrozby
Asi nejzásadnější je možnost vzdálené kontroly baterie s cílem poškodit konkrétního zákazníka anebo v případě kontroly větší skupiny baterií dokonce celou energetickou síť. Baterie lze na dálku ovládat, dát jim příkaz, a někdo se zlým úmyslem (například nepřátelský stát) tedy může toto zneužít. Vzhledem k celkovému množství bateriových úložišť, které jsou v EU připojovány do sítě, se jedná o nemalé reálné riziko. O tom také čím dál častěji hovoří zdroje z různých bezpečnostních složek. Samozřejmě se také může jednat o snahu poškodit konkrétní firmu ze strany zahraniční konkurence. Některé čínské baterie mohou mít také nižší kvalitu kvůli nedostatečné regulaci a normám nebo přílišné snaze o co nejnižší cenu. To může vést k nekonzistentnímu výkonu a nespolehlivosti, tedy i k poruchám baterií a jejích vyřazení z provozu. V krajních případech i k jejich zahoření.
Jistota české výroby
Ani bateriová úložiště vyrobená v České republice nebo v Evropě se sice bez některých čínských komponent, například bateriových článků, neobejdou, pokud však mají vyvinutou vlastní architekturu a zejména software, nemá čínský výrobce užitých součástek do baterie vzdálený přístup a data by tak neměla být v takovém ohrožení. Tento přístup k výrobě a správě baterií zajišťuje, že jsou méně náchylné k manipulaci nebo zneužití, což je klíčové pro udržení bezpečnosti a stability konkrétního zákazníka i celé energetické soustavy. Pavel Bursa k tomu dodává: „Navíc, české baterie jsou často vybaveny pokročilými bezpečnostními systémy, které monitorují a regulují jejich provoz. Tyto mohou detekovat potenciální hrozby a reagovat na ně v reálném čase. Díky takovým opatřením jsou baterie vyrobené v ČR nejen bezpečnější, ale také spolehlivější.“ /HK/