Elektromobilita je jedním z hlavních témat předního světového veletrhu electronica, který se uskuteční ve dnech 15.—18. listopadu 2022 na výstavišti v Mnichově.
Megatrendy autonomního řízení, konektivity, elektrifikace a sdílené mobility vyžadují hlubokou změnu v automobilovém průmyslu. Digitalizace zároveň otevírá významný potenciál výdělků v celém hodnotovém řetězci. Veletrh electronica 2022 upozorňuje na nejdůležitější trendy a výzvy v tomto rychle se měnícím prostředí, ať už na veletržních stáncích, nebo v doprovodném programu na odborných fórech a konferenci electronica Automotive. Automobilový průmysl je jedním z nejdůležitějších hospodářských odvětví v mnoha průmyslových zemích. Na svém vrcholu v roce 2017 sjelo z montážních linek po celém světě 97,3 milionu vozidel (společnost Statista). Kvůli pandemii klesl počet jednotek od roku 2020 výrazně pod 60 milionů. Fakt, že mnoho výrobců automobilů stále dosahuje rekordních zisků, popírá skutečnou situaci. Protože pandemie, úzká hrdla dodávek, inf lace, válka na Ukrajině a zpřísňování klimatických cílů zasahují automobilový průmysl v největší fázi změn v jeho historii. Spouštěčem jsou elektrifikace hnacího ústrojí, nárůst funkcí autonomního řízení, alternativní koncepce mobility a automatizace a síťové propojení výroby.
Elektrická mobilita v centru pozornosti veletrhu electronica Přechod ze spalovacího motoru na elektrifikované hnací ústrojí je na vrcholu vnímání veřejnosti. Zásadní roli v tom hrají vystavovatelé na veletrhu electronica 2022. Například Bosch, Infineon, Renesas, Rohm, STMicroelectronics a Vishay přebírají klíčovou součást výkonové elektroniky. Polovodiče se širokým pásmem vyrobené z karbidu křemíku (SiC) a nitridu galia (GaN) nastavují nové standardy z hlediska spínací frekvence, účinnosti, intenzity průrazného pole, tepelných ztrát a velikosti. Pro elektrická a hybridní vozidla to znamená vyšší energetickou účinnost, delší dojezd a kratší dobu nabíjení. A vývoj pokračuje také u výkonové elektroniky na bázi křemíku. Kromě přechodu na elektromobilitu vede výrazně měnící se chování v oblasti mobility k přehodnocení v manažerských patrech automobilového průmyslu. Platformy digitální mobility slibují individuální mobilitu bez vlastního auta a hrozí, že odříznou výrobce od přímého přístupu k zákazníkům. Pokud se výrobci automobilů nechtějí stát dodavateli nadnárodních mobilních skupin, budou muset sami zmutovat na poskytovatele mobility. V této souvislosti hraje zásadní roli autonomní řízení. Protože nejpozději do úrovně 4 se vůz promění v inteligentní zařízení internetu věcí. V důsledku toho se podíl polovodičů ve vozidlech opět výrazně zvyšuje. S předními světovými firmami v oboru jako Bosch, Infineon, NXP, Renesas, Samsung, STMicroelectronics a Texas Instruments jsou na veletrhu electronica 2022 zastoupeni přední světoví výrobci automobilových čipů. /Bližší informace k veletrhu: www.electronica.de/