Inovativní technologie pro úpravu silničních úlomků obsahujících dehet přispívá k udržitelnosti při výstavbě asfaltových silnic.
Ve Fraunhoferově inst itutu UMSICHT (Fraunhofer-Institut für Umwelt-, Sicherheits-und Energietechnik) v Sulzbach-Rosenbergu je od dubna letošního roku v provozu demonstrační systém pro zpracování silničních úlomků obsahujících dehet. Pracuje podle patentovaného postupu v nepřetržitém provozu při teplotách kolem 400 °C. Kombinuje podtlakovou pyrolýzu s oxidativním krakováním málo těkavých kontaminantů. Díky nízké teplotě jsou zachovány materiálové vlastnosti minerálů, jako je pevnost v tlaku, odolnost proti rozbití a velikost částic. Získaný materiál lze použít jako druhotnou surovinu pro vysoce kvalitní aplikace, např. jako pojivo nebo povrchové vrstvy pro stavbu silnic.
Páry, které při dekontaminačním procesu vznikají, jsou očištěny od prachových částic a vedeny do chladicího systému. Části páry kondenzují jako pyrolýzní olej a oddělují se. Olej lze v případě potřeby využít pro energetické účely a v případě recyklace i jako surovinu pro pojiva.
Demonstrační provoz pro tepelné zpracování silničního odpadu s obsahem dehtu © Fraunhofer UMSICHT