Příští generace chytrých a voděodolných látek pro nositelnou elektroniku a podobné aplikace bude nejspíš tištěná lasery a vyrobená za velmi krátkou dobu. Právě takovou budoucnost si představují vědci, kteří vytvořili novou technologii e-textilu.
Tým australské RMIT University vyvinul cenově přijatelnou a prakticky využitelnou metodu rychlé výroby textilií, které obsahují zařízení pro zpracování a uložení energie. Tímto postupem je možné vyrobit kus e-textilie o velikosti 10 × 10 cm, která je voděodolná, roztažitelná a jsou v ní zabudovány technologie pro získávání energie.
Nový postup umožňuje, že při laserovém tisku mohou být do e-textilie snadno zabudovány grafenové superkapacitory, což jsou výkonná zařízení pro dlouhodobé uložení velkého množství energie. Takto vytvořená látka pak může být snadno propojena se solárními články nebo nějakým zdrojem energie.
Litty Thekkakaraová a její spolupracovníci již nové e-textilie vyzkoušeli a propojili je se solárními články. Tím vznikla omyvatelná chytrá látka s vlastním zdrojem energie, která překonává klíčové problémy dosavadních e-textilií s úložišti energie.
V současné době se dramaticky rozvíjí průmysl chytrých látek. Tyto materiály přinášejí množství rozmanitých aplikací od nositelných zařízení pro běžné zákazníky až po medicínu nebo třeba bezpečnostní složky. Taková zařízení mohou monitorovat životní funkce pacientů či sledovat pohyb a zdravotní stav vojáků anebo třeba hlídat bdělost řidičů a pilotů. Podobné aplikace přitom potřebují zabudované zdroje energie s vlastnostmi, jaké nabízí právě nová e-textilie.