Cenově dostupný, ultrapřenosný nanodron UAV (unmanned aerial vehicle — bezpilotní letoun) Helius vyhovující NDAA (National Defense Authorization Act — americký autorizační zákon o národní obraně) přináší možnosti pokročilého leteckého sledování a provozní flexibility „do dlaně ruky“.
Helius – Koaxiální mikrodron s AI; výdrž > 30 min; rychlost až 72,4 km/h; komunikace LTE pro vzdálené sledování a provoz; rozměry (při složených rotorech) 275 × 75 × 53 mm; průměr rotorů 300 mm; hmotnost dronu 249 g; 4K elektrooptická kamera natáčející i při ultranízkém osvětlení; noční maják viditelný na 4,8 km
Americká společnost Ascent Aerosystems má dlouhou tradici ve vývoji a výrobě dronů s tzv. koaxiálním designem. Jde o specifický typ dronu orientovaný podle vertikální osy, v níž se nacházejí i rotory s vrtulemi. Válcový koaxiální design slibuje vysoký stupeň schopnosti letu i při silném větru a jinak náročných prostředích.
Jejich nejnovější model Helius má hmotnost pouhých 249 g. Jeho tělo je rozděleno na dvě části, mezi nimiž rotují dva koaxiálně uspořádané rotory. Ve spodní část těla dronu (v letové, tedy vzpřímené poloze) se nachází kamera se 12,3 miliony obrazových bodů.
Ultrakompaktní tvar a integrované úložiště čepele umožňují operátorům snadné přenášení na opasku či v kapsách a téměř okamžitě nasazení.
Nanodron měří na výšku pouhých 275 mm a je velice agilní. Jeho elektrický pohonný systém mu může udělit rychlost i přes 72 km/h. Energii pro let zajišťuje baterie, která na jedno nabití vydrží více než na 30 minut letu. Helius je možné připravit k letu za méně než 30 s, a jak již bylo zmíněno, lze jej vypouštět z ruky.
K dispozici má spojení přes 4G/LTE, takže ho lze ovládat chytrým telefonem nebo podobným zařízením. Konstruktéři Ascent Aerosystems jej ovšem vybavili umělou inteligencí, která mu umožňuje vyhýbat se překážkám.
Design dronu byl navržen tak, aby vydržel v náročných podmínkách. Může operovat ve větru o rychlosti až 40 km/h a při teplotách −20 °C až +60 °C a zvládne let i za deště. Helius je vybaven nočním majákem, který je viditelný na 4,8 km. Nanodron je také v porovnání s jinými drony velmi tichý. Při letu dosahuje hlučnosti pod 40 dBA ze vzdálenosti 30 m [tedy na úrovni tlumeného hovoru, šumu v bytě či tikotu budíku — pozn. red.].
Jak uvedl Petere Fuchs, spoluzakladatel a výkonný ředitel Ascent Aerosystems, podařilo se využít jejich technologii koaxiálního pohonu u platformy nanodronu a přitom zachovat odolnost, výkonnost a spolehlivost jako u předešlých modelů dronů. Podle Fuchse je Helius dronem, jaký chtěli vytvořit od samotného počátku. Je dost malý na to, aby se vešel uživateli do kapsy, ale zároveň dost výkonný na to, aby zvládl mise týkající se bezpečnosti, nouzových situací i průmyslového prostředí.
Nanodron by se mohl uplatnit při pátracích a záchranných operacích, sledování podezřelých v městském prostředí, vyšetřování na místech činu nebo třeba při sledování davu v kritických situacích. Pokud jde o využití v průmyslové sféře, dron Helius může hlídat objekty či areály, kontrolovat infrastrukturu či zařízení nebo také monitorovat stavební práce. Výkonný nanodron se uplatní i na misích ozbrojených složek, především pokud jde o průzkum a získávání zpravodajských informací.
Stanislav Mihulka, upravil a doplnil Michael Málek