Nové laserové hodiny z Německého centra pro letectví a kosmonautiku DLR dosáhly vrcholu v přesnosti optických hodin s plynovými články.
Vysoce přesné časové signály z laserových hodin na satelitech mohou v budoucnu přispět k přesnému určení polohy na centimetry i k efektivnějšímu globálnímu přenosu dat
© DLR
Tempo laserových hodin udávají kvantové vlastnosti molekul jódu, kde načasování oscilace závisí pouze na kvantově mechanických vlastnostech jódu. S laserovými hodinami se v budoucnu počítá pro využití ve vesmíru, kde budou přispívat k družicové navigaci s přesností na centimetry a poskytovat globální časový standard. Slibují nové způsoby pro výkonnější přenos dat v globální komunikaci, síťové mobilitě, autonomním řízení, obchodu a logistice. Laserověoptické hodiny jsou díky své vyšší hodinové frekvenci zhruba stokrát přesnější než současné satelitní hodiny založené na mikrovlnné bázi.
K jediné sekundě odchylky za 30 milionů let, jak stojí v nadpisu, dospělo DLR v projektu COMPASSO při vývoji vysoce přesných hodin, které se od univerzálního času odchylují o méně než 100 ps za den (pikosekunda je miliontina miliontiny sekundy). Cílem projektu bylo uzavřít propast mezi přesností konvenčních satelitních hodin a velkých, těžkých, špičkových atomových hodin udávajících světový čas v národních metrologických institutech.
V současné době technici v DLR v rámci tohoto projektu vyvíjejí už i specifickou verzi vhodnou pro vesmírnou misi, jejíž start k Mezinárodní vesmírné stanici je naplánován na rok 2027. Pro použití ve vesmíru musí být hodiny obzvlášť lehké, skladné, robustní a zároveň spolehlivé. V reálném provozu musí satelitní hodiny běžet autonomně a bezporuchově minimálně 15 let.