Třímotorové letadlo Aerion AS může dosáhnout rychlosti Mach 1,5. Tak rychle mohou zatím létat jen vojenské stroje. Brzy se to má ale změnit a stejně rychle se budou moci přemísťovat manažeři a politici, kteří se musí rychle dostat z jednoho místa na světě na druhé.
Společnost Aerion, která ve spolupráci s dalšími leteckými továrnami vyrobila teprve funkční model v reálné velikosti, se nyní pochlubila prvními závaznými objednávkami. Firma Flexjet odebere 20 těchto superrychlých strojů v hodnotě 2,4 miliardy dolarů. Inaugurační let se má uskutečnit v roce 2021.
Cesta z Evropy do Washingtonu by se např. zkrátila o 3 h, protože novinka s kapacitou 12 cestujících letí jedenapůlkrát rychleji než zvuk. Výhodou je také fakt, že jí stačí malé letiště. Nad pevninou bude AS2 létat rychlostí Mach 0,95 až 0,98, aby nevyvolával zvukové vlny. Jeho přednosti vyniknout nad oceánem, kde tato omezení neplatí. Na jednu nádrž bude mít při nadzvukové rychlosti dolet 9300 km (4750 námořních mil).
Vývoj letadla Aerion AS2 zahájili v loňském roce ve spolupráci s koncernem Airbus. Je dlouhé 52 m a rozpětí křídel je asi 19 m.
Společnosti Aerion a Flexjet budou spolupracovat na vytvoření originálních interiérů. Flexjet očekává, že mnoho zákazníků využije prostřednictvím jejího inovačního programu Global Access kombinaci tryskového letadla AS2 s jinými letadly Flexjet s velkou kabinou. Čili využijí rychlost tryskového letadla AS2, aby dodrželi mimořádně náročný časový harmonogram, jako např. interkontinentální zpáteční lety v jednom dni.
Aerion Corporation se sídlem v nevadském městě Reno se etablovala v roce 2002, aby započala novou éru praktických a efektivních nadzvukových letů. Během více než desetiletí prokázal Aerion pokročilou technologii křídel ve spolupráci s NASA a ostatními předními leteckými i kosmickými institucemi. Tento výzkum zahrnuje průlomový pokrok v oblasti přirozeného nadzvukového laminárního proudění, který je klíčovou technologií pro business letadla AS2 této společnosti.
Firmu založil dr. Richard Tracy, nazval ji ASSET (Affordable SuperSonic Executive Transport) a sám začal vyvíjet 10sedadlové nadzvukové letadlo. O dva roky později ji prodal texaskému miliardáři Robertu M. Bassovi, který ji přejmenoval na Aerion s odkazem na zázračného koně z řecké mytologie jménem Areion. Jeho rodiče byli dobytkáři a od dětství se prý datuje jeho láska ke koním.
Povzbuzeni dosavadními pozitivními výsledky hledají nyní Aerion a Airbus vhodné místo pro výrobu nadzvukových letadel. Rozhodnutí by mělo padnout do poloviny příštího roku a nová továrna, poblíž nějakého letiště, by měla mít rozlohu asi 40 ha a do provozu by měla být uvedena v roce 2018. Velké části letadla prý bude dodávat Airbus. Nosné plochy mají využívat ve velké míře uhlíková vlákna a část kabin by se prý vyráběla v Rakousku.
Průzkumy trhu odhadují, že by se mohlo prodat až 300 takových malých osobních nadzvukových letadel. Zatím mezi nejrychlejší osobní letadla patří Gulfstream G650 s rychlostí Mach 0,9 (1100 km/h). Cena jednoho kusu se pohybuje kolem 120 milionů dolarů.
/ks/