Již 11 let využívá společnost STERCH-INTERNATIONAL pro CNC obrábění softwarové nástroje společnosti Delcam, dnes pod značkou Autodesk®. Vsadila na moderní technologii výroby i na flexibilní způsob financování licencí.
11 LET CAD/CAM TECHNOLOGIÍ
Olomoucká firma STERCH je průkopníkem v zavádění inovativních technologií do strojírenské výroby. Od svého založení v roce 1996 se zabývá prodejem elektrických servo pohonů pro energetiku a dílců a přípravků pro letecký, vojenský, kosmický a jaderný průmysl. V roce 2005 firma zakoupila první CNC soustruh. Časem se staly požadavky na rychlost a jakost výroby vyššími a zároveň začaly být vyráběné dílce mnohem složitější. Bylo nutné zproduktivnit programování. Firma tak zakoupila první CAD/CAM software, kterým byl PowerMill. Tento nástroj STERCH používá úspěšně do dnešních dnů, zejména pro pětiosé souvislé frézování komplexních dílců složitějších tvarů.
U PowerMillu programátoři oceňují možnosti editací drah nástroje, které snižuje nutnost vytvářet dopředu hranice obrábění. Vysoký počet strategií zase umožňuje programovat oblasti, na které tradiční strategie nestačí nebo jsou neproduktivní. PowerMill pomáhá zvyšovat produktivitu rychlostí výpočtů drah nástroje, čemuž pomáhá i možnost rozložit výpočty na více jader procesorů a pokračovat v práci při výpočtu jiné strategie. Důležitou vlastností je dobrá kinematická simulace a verifikace celého projektu, kde dochází k ověření bezkoliznosti projektu bez nutnosti zdlouhavé grafické simulace.
„Díky jeho vlastnostem považujeme Autodesk PowerMill za vysoce výkonný nástroj pro programování,“ říká Ing. Tomáš Smítal, CNC programátor společnosti STERCH.
VÝBĚR SPRÁVNÉHO CAD/CAM SOFTWARU
S tím, jak se ve firmě STERCH rozrůstal strojový park, vznikla potřeba řešit další technologie, nejen pětiosé frézování, ale také drátové řezání, soustružení a programování více kanálového centra. V blízké budoucnosti se počítá i s programováním dlouhotočného automatu. STERCH je velmi moderní firma – kromě nových CNC strojů a zmíněných technologií najdete v příjemně vybavených prostorách i 3D tiskárnu. Samostatnou zajímavou kapitolou přesné a efektivní výroby je stroj EDBV8 od výrobce strojů Makino pro elektroerozivní pětiosé vrtání chladicích otvorů lopatek. Jedná se o unikátní stroj, který je v současné době jediným ve střední Evropě. Je určen pro vrtání do žáruvzdorných a žárupevných materiálů jako Inconel 718, Hastelloy X a dalších, které nelze efektivně vrtat konvenčním způsobem, zvláště v šikmých stěnách a náběžných hranách lopatek. Z toho vyplývají přednosti tohoto stroje – přesnost, rychlost a menší potíže ve výrobě.
STERCH používal pro každou technologii jiné řešení CNC programování, což nebylo příliš efektivní, ani cenově výhodné. Dnešní doba zvýšených výrobních požadavků a nedostatku kvalifikované pracovní síly klade nároky na programátory, kteří se musí často vypořádat s dobrým ovládáním několika rozdílných technologií. To je i případ olomoucké firmy STERCH. Proto se vedení výroby rozhodlo hledat jednotné řešení pro výše zmíněné technologie s tím, že PowerMill si jako specializovaný CAM software pro pětiosé frézování vzhledem k dobrým zkušenostem ponechají. Kritériem výběru byl jeden CAD/CAM software, který v jednom prostředí dokáže efektivně programovat i simulovat všechny požadované technologie. Důležitá byla i přívětivost k obsluze a cena licence. STERCH oslovil dodavatele PowerMillu, firmu CAD CAM SYSTEMS s. r. o. (dříve Delcam Česká republika), která jim navrhla řešení pro frézování, soustružení a drátové řezání – Autodesk FeatureCAM.
AUTODESK FEATURECAM VE VÝROBĚ
Výhodou FeatureCAMu je sladěné prostředí a podobný postup programování pro všechny stroje. Podmínka výběru byla splněna, FeatureCAM umožňuje programovat pět požadovaných technologií, tedy jednodušší frézování prizmatických dílců, kompletní zabezpečení výroby na více kanálovém soustružnicko-frézovacím centru, programování drátové řezačky, EDM pětiosého vrtání chladicích otvorů na lopatkách a programování dlouhotočných automatů.
DRÁTOVÉ ŘEZÁNÍ
Velkým přínosem je pro STERCH automatizované čtyřosé řezání drátem na základě 3D modelu na EDM stroji Makino U6, kdy se průběh řezu synchronizuje s izočarami modelu a nedochází tak k chybám. FeatureCAM má automaticky vyřešené vytažení řezaného profilu do roviny, takže není potřeba ručně projektovat stěny ploch do jedné roviny.
PĚTIOSÉ EDM VRTÁNÍ
Velkým oříškem bylo ovládání pětiosé edm vrtačky EDBV8 pro vrtání chladících otvorů lopatek. Díky silné podpoře použití maker, doplňků a externích aplikací, bylo možné programovat i technologii, která není CAM programu FeatureCAM vlastní. Jan Navrátil, DiS. z CAD CAM SYSTEMS vytvořil řadu doplňků, které jsou integrované do FeatureCAMu a pomáhají programátorům během minut vytvářet NC programy, které by jinak programovali v řádech dnů.
VÍCEKANÁLOVÉ SOUSTRUŽENÍ
STERCH zakoupil více kanálové soustružnicko-frézovací centrum s naklápěcí osou B pro pětiosé frézování DMG MORI NTX 1000. Jedná se o poměrně komplikovaný stroj, pro který se v těchto dnech dolaďuje postprocesor a kinematická simulace s 3D modelem stroje. FeatureCAM se zde musí vypořádat s nestandardní konfigurací stroje, kdy je z důvodu menší koncepce stroje potřeba pro obráběcí operace parkovat nástrojové hlavy i vřeteno do poloh, které umožňují hladký bezkolizní průběh obrábění. Díky simulaci a hlídání limitů os ve FeatureCAM je možné dopředu zjistit, zda je v rámci možností rozsahů os obrábění proveditelné a bezpečné. Stejně tak můžeme provádět reálnou simulaci převzetí dílce do protivřetene a zobrazovat přehledně operace a NC kód na základě synchronizací mezi oběma kanály. Dvě hlavy a dvě vřetena stroje nám dovolují programovat souběžné operace frézování i soustružení a samotná výroba tak může být velmi rychlá a efektivní. Protože je stroj vybavený plynulou naklápěcí osou B, je možné programovat jak víceosé frézování naháněnými nástroji, tak i soustružení nožem s plynulým naklápěním v členitém tvaru.
PRIZMATICKÉ FRÉZOVÁNÍ
Autodesk FeatureCAM umožňuje i pětiosé souvislé frézování, které se bude využívat na soustružnicko- frézovacím centru, nicméně pro jiné stroje STERCH využívá unikátní vlastnost FeatureCAMu ve 2.5D frézování. Nezáleží na tom, ve kterém CAD programu byl model konstruován. FeatureCAM automatizovaně rozpoznává jednotlivé technologické prvky a ihned jim přiřazuje hrubovací, dohrubovací a dokončovací operace v jednom prvku. Tím je frézování opravdu rychlé a snadné.
FEATURECAM V EDICI ULTIMATE
Společnost Autodesk nabízí FeatureCAM v edicích Standard, Premium a Ultimate. Na uživatele tak nečekají nepříjemná překvapení v podobě nutnosti dokoupit nějaký další modul, se kterým se při nákupu nepočítalo, aby se co nejvíce snížila cena. Firma STERCH si vybrala nejvyšší edici Ultimate, která obsahuje všechny funkce, které FeatureCAM nabízí, včetně načítání všech 3D CAD formátů. To je mimochodem obsaženo již v edici Premium, stejně jako funkce kinematické simulace.
FINANCOVÁNÍ CAD/CAM SOFTWARU
Při řešení financování se vedení společnosti STERCH‑INTERNATIONAL rozhodlo pro předplatné namísto kupování permanentní licence. Předplatné je férovější způsob placení za licence a nabízí více výhod. Permanentní licence jsou totiž permanentními pouze teoreticky. Zákazníci musí kromě vysoké investice na začátku platit i roční udržovací poplatky, jinak se stane „permanentní” licence časem naprosto nepoužitelnou. Předplatné má své jasné roční platby, takže odpadají vysoké počáteční náklady a licence fungují vždy v nejnovější verzi a vždy s profesionální podporou po celé předplacené období. STERCH chtěl také vsadit na jistotu; v případě, že by se FeatureCAM neosvědčil v ovládání všech technologií, může firma další období předplatného neprodlužovat, anebo snížit edici a používat toto řešení jen pro některé technologie. Tím může výrazně ušetřit. Předplatné je zkrátka velmi flexibilní a jedná se o moderní a efektivní způsob financování softwaru. I díky tomu je cash flow firmy STERCH dobré a společnost tak může být pro své zákazníky silným a finančně stabilním důvěryhodným partnerem.
www.sterch.com