Za technologií společnosti SpinLaunch je úplně jednoduchý, prostý nápad. Namísto těžké nosné rakety plné paliva nebo mohutného nosného letounu hodlají odpalovat malou raketu s nákladem na nízkou oběžnou dráhu vesmírným katapultem.
Zní to až neuvěřitelně, ale po prvních experimentech se pozoruhodný kinetický systém, jehož tvar připomíná automobilové turbodmychadlo, principiálně však odkazující na středověké dobývací stroje, ukazuje jako slibný. Zdá se, že by mohl u části startů na oběžnou dráhu nahradit stávající těžkopádné nosné rakety, které se od počátku letů do vesmíru příliš nezměnily. Start s katapultem by přitom měl být šetrnější vůči životnímu prostředí a také levnější.
Odpal na oběžnou dráhu pochopitelně není pro lidské astronauty ani jiné živé bytosti či citlivé materiály. Projektil při odpalu z katapultu čelí tíhovému zrychlení asi 10 000 G. Rameno katapultu z uhlíkových vláken vymrští projektil rychlostí vyšší než Mach 6 (přes 8 000 km/h).
Pokud ale jde o malé satelity a další typy odolného nákladu o celkové hmotnosti až 200 kg, podle společnosti SpinLaunch by to měly zvládnout. Když projektil vyletí z katapultu a dosáhne určité výšky, spustí se raketový motor malé rakety, zhruba odpovídající druhému stupni nosných raket, a dopraví náklad na požadovanou oběžnou dráhu.
Výhody vesmírného katapultu jsou velmi lákavé. SpinLaunch uvádí, že vynechání prvního stupně nosné rakety ušetří asi 70 % paliva a struktur potřebných pro tradiční let do vesmíru. Náklad je tak podle nich možné dostat na oběžnou dráhu za desetinu dnešní ceny.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)