Mezinárodní strojírenský veletrh 2023 letos přivítal více než 1 300 vystavovatelů ze 43 zemí a téměř 60 tisíc návštěvníků. Jako každý rok jsme byli na místě i my, redakce Technického týdeníku, abychom vás mohli detailně seznámit s nejzajímavějšími technologiemi a exponáty, které byly na brněnském výstavišti k vidění.
Ačkoliv byla skladba letošních vystavovatelů Mezinárodního strojírenského veletrhu bezpochyby ovlivněna konáním veletrhu EMO v Hannoveru o dva týdny dříve, což se projevilo jednak neúčastí některých, i významnějších firem, jednak skromnějšími expozicemi dalších, návštěva veletržního areálu v době mezi 10. a 13. říjnem rozhodně stála za to. I díky tomu jsme měli více času k návštěvě vystavovatelů, na které by jinak, možná, ani nezbyl čas, ale kteří měli co nabídnout. Je tedy dobře, že jsme jim mohli věnovat větší míru pozornosti.
„B“ se zaměřením na efektivitu
Pavilon B bývá již tradičně věnován plechotvářecím strojům, ohýbačkám trubek a profilů, laserovým a vodním řezačkám, brousicím strojům a podobným zařízením.
Podle něj také firma nabízí služby v oblasti servisu a poradenství. „Z centrály v Turecku je možné provádět vzdálenou diagnostiku, takže lidé ze servisního oddělení už při výjezdu vědí, kde přesně se problém nachází.“
Zautomatizované zakružování
V loňském roce získala společnost Maqfort zlatou medaili MSV v kategorii Inovace výrobního stroje. Oceněným strojem byla tenkrát zakružovačka plechu EVO, kterou během roku firma dále inovovala a jako novinku prezentovala na svém stánku i letos. Hlavní novinkou je podle výkonné ředitelky Kateřiny Hůlkové automatická kalibrace. V loni oceněné verzi stroje prováděla prvotní kalibraci ohybu obsluha, která ručně po kouskách měřila rádius a naměřené hodnoty zadávala do řídicího systému. „Teď nově už ke kalibraci není operátor potřeba, protože na stroji máme přímo na obou stranách trojbodové měrky pro měření úhlu. Stačí založit plech a stroj si s ním po kouskách sám jezdí, měří, a nakonec vykrouží první díl,“ uvedla a dodala, že automatizací lze nejen nahradit obsluhu, ale je možné pracovat i na zadáních, která předtím nebyla možná.
„Operátor nedokázal hýbat několika osami najednou. Ale teď stroj vše udělá programem tak, aby změřil několik rádií za sebou, které přecházejí jeden do druhého. Dokážeme díky tomu vyrobit i lžíce do bagrů, což je velmi specifická aplikace,“ řekla dále s tím, že dochází ke zefektivnění procesu ladění programu, tedy časové, personální i materiálové úspoře.
Ekologičtější a úspornější ohýbání a dělení
Svůj stánek měla v pavilonu B také společnost Prima Power, která představovala jako novinku dva stroje. Jedním bylo kombinované zařízení na dělení materiálu Combi Genius ve velikosti 1530, jež umí vysekávat, tvářet a řezat laserem. „Stroj je vybaven automatickým odběrem dílů a 6kW rezonátorem, což znamená, že je výkonnější a má vyšší kvalitu řezu pro silnější materiály,“ řekl Martin Volný, manažer prodeje pro Českou republiku, s tím, že Combi Genius 1530 dokáže zpracovávat plechy z černé oceli, nerezových materiálů, mědi, mosazi, hliníku a dalších barevných kovů až do tloušťky 8 mm.
Druhým prezentovaným strojem bylo ohýbací centrum Bce Smart 2250, přičemž číslo označuje ohýbanou délku plechu. „Stroj se vyznačuje vysokou produktivitou, je totiž schopen nahradit více než tři ohraňovací lisy a šetřit jak na personálních, tak i servisních nákladech.“
Martin Volný dále hovořil o tom, že oba stroje jsou servoelektrické, nemají tedy žádný hydraulický agregát, který by spotřebovával další energii a hydraulický olej. „Je to ekologičtější varianta, protože průměrná spotřeba Combi Genius pro sekání jsou 4 kW plus spotřeba pro pálení laserem. Ohýbací centrum má spotřebu poloviční oproti hydraulickému stroji,“ řekl na závěr. Vodní řezání a kompenzace úkosu Další firmou, která představovala novinku v oblasti řezání materiálu, je společnost Flow. V jejím případě však nejde o laserovou technologii, ale o řezání vodním paprskem. Vystaveným exponátem byla novinka nesoucí označení M200C, disponující provozním tlakem 3 800 bar. Stroj dokáže dělit materiál do tloušťky 200 mm, ale v nabídce má Flow i výkonnější zařízení s provozním tlakem až 6 000 bar, které zvládne dělit do tloušťky 600 mm.
„Od konkurence se zařízení liší tím, že má aktivní (softwarovou) 2D i 3D kompenzaci úkosu. Řez je díky tomu přesnější, protože můžeme řezat kolmo,“ řekl za zákaznický servis Flow Jakub Kostelník.
V principu technologie funguje tak, že když vodní paprsek prochází materiálem, ohýbá se a ztrácí energii. V ten moment vzniká při řezu v materiálu úkos, kdy se tvar řezu zužuje. „A s tímto vším umí software na základě mnoha dalších parametrů, jako je výkon čerpadla, provozní tlak, množství abraziva, velikost dýzy, velikost trysky či typ a tloušťka materiálu, počítat a automaticky parametry řezu nastaví tak, aby úkos eliminovala,“ dodal s tím, že obsluha nemusí provádět ani žádné testovací řezy. „Jen zadá potřebné parametry a ke kompenzaci dochází automaticky v průběhu procesu.“Zde vystavovala například společnost Nukon, která prezentovala lasery na řezání kovu. Stánku vévodil již prodaný stroj, který tak bude reálně fungovat v provozu. Dokáže řezat pláty z barevných kovů, hliníku, mědi, nerezové i černé oceli.
Nukon nabízí lasery s řeznými plochami až do délky 25 m, které na přání zákazníka osazuje různými technologiemi. „V základu dodáváme funkce, které jsou potřebné pro všechny, a například čidla na optimalizaci průpalu, přídavné osy na řezání trubek a profilů, kamery pro sledování pohybu stolu či vnitřního prostoru nebo detektory plechu dodáváme na přání zákazníků podle jejich aplikací,“ uvedl obchodní manažer pro český a slovenský trh Marco Mastroianni.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)