Na Katedře obrábění a montáže Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci (FS TUL) vzniká laboratoř Průmyslové metrologie ve spolupráci renomovaným výrobcem a distributorem průmyslové metrologie, firmou Zeiss.
Katedra obrábění a montáže FS TUL se dlouhodobě zabývá teoretickými i praktickými aspekty obrábění klasických kovových materiálů a jejich aplikací při optimalizaci řezného procesu z hlediska řezného nástroje, obráběného materiálu a řezných podmínek při soustružení, frézování, vrtání a broušení. Výzkum je orientován na obráběcí nástroje a procesy, které analyzuje z hlediska obrobitelnosti, optimalizace a využívání procesních kapalin nezatěžující životní prostředí. Pod vedením docentky Štěpánky Dvořáčkové se záběr katedry rozšířil i mimo obrábění klasických kovových materiálů, na obrábění netradičních pokročilých materiálů, zejména kompozitních systémů plněných vlákny, částicemi i nanočásticemi. V souladu s moderními a pokročilými technologiemi má vedení katedry zájem rozvíjet průmyslovou metrologii, a to jak z hlediska výuky, tak i spolupráce s průmyslovými firmami.
„Velmi úzce spolupracujeme v oblasti metrologie s Českým metrologickým institutem a s Ústavem technologie obrábění, projektování a metrologie Fakulty strojní ČVUT Praha pod vedením Ing. Libora Beránka, Ph.D. Příležitost spolupracovat s firmou Zeiss slibuje podstatné kvalitativní zlepšení naší vývojové a výzkumné práce v této oblasti," říká docentka Dvořáčková s tím, že s podporou firmy Zeiss na katedře budují zcela novou laboratoř Průmyslové metrologie.
Ze staré laboratoře moderní měrové středisko
Současná metrologická laboratoř je zatím součástí laboratoře třískových technologií katedry obrábění a montáže. Protože však zde zároveň probíhají i obráběcí operace, je současná laboratoř nevyhovující z hlediska pracovního prostředí s ohledem k současným požadavkům na přesné měření.
„S firmou Zeiss jsme dohodli, že obě laboratoře oddělíme a vybudujeme nové měrové středisko, kde vytvoříme podmínky pro kvalitní měření. To mimo jiné vyžaduje i instalaci klimatizační techniky," říká docentka Dvořáčková.
Do nového prostředí budou podle ní časem umístěny také nové měřicí stroje a zařízení firmy.
V současné době je laboratoř vybavena řadou kvalitních, kalibrovaných měřicích přístrojů pro měření například drsnosti povrchu, teplotní roztažnosti, délky, úhlu aj. a mimo jiné i dotykovým přístrojem pro 3D měření. Ten katedra obdržela darem od firmy Preciosa. K dnešnímu dni je kalibrovaný, plně funkční a používá se nejen k výuce, ale i při doplňkové činnosti a smluvním výzkumu katedry.
„Jako jeden z moha příkladů spolupráce s průmyslovou praxí mohu uvést měření související s tvarovou kontrolou obrobených ploch dodaných hliníkových a litinových odlitků před operací odjehlení pro firmu RESIM v Turnově," uvedla docentka Dvořáčková.
3D měřicí systém přináší větší přesnost a předchází chybám
Rozvoj průmyslové meteorologie jde rychlým tempem kupředu a jeho standardní součástí jsou 3D měřící souřadnicové systémy. Dobrá orientace ve stávajících systémech i častých novinkách je proto pro strojní inženýrství nezbytná. Měřený objekt se umístí do měřícího souřadnicového stroje a pomocí připraveného programu se ověřuje výsledný produkt vůči požadovanému výsledku. Díky 3D měření lze komplexně měřit vyrobený díl v prostoru a ve třech rozměrech.
„Pomocí 3D měřicího stroje lze na vyrobené součásti přesně měřit rozměrové i na geometrické tolerance prvků, a to včetně polohy daných prvků. Je možné provádět také kontrolu obecných ploch, například formy. 3D měřicí stroj tedy umožňuje provést komplexní kontrolu jak plastových výlisků, kovových odlitků, svařenců, tak i standardních obrobených komponent. To vše lze vykonávat za podpory odpovídajícího softwaru v plně automatickém režimu," nastiňuje výhody 3D souřadnicového měření vedoucí laboratoře Bc. Martin Váňa a zdůrazňuje přesnost, rychlost a efektivnost moderní metrologie vůči standardním metodám.
Laboratoř bude sloužit ke spolupráci s průmyslem.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)