1. díl: Funkce strategického nákupu
Úspory nákladů rezonují snad v každé firmě, zvláště pak v dnešní pandemické době. Kde ale šetřit, aby se nám to později nevymstilo? Na lidských zdrojích? Ty jsou obvykle tím nejcennějším kapitálem, tady by se nemístné šetření mohlo krutě vymstít. Na vývoji nových produktů? Ani to se většinou nevyplácí, konkurence nikdy nespí. A co tedy zkusit šetřit hned na vstupu? Že to děláte? Ale úsporou vždy nemusí být, a obvykle ani nebývá nákup za nejnižší cenu. Do nákladů se v nezanedbatelné míře promítají i další parametry související s nákupem: cena dopravy, skladování, někde i životnost, cena údržby a servisu, i mnohé další. Jak tedy zajistit, abyste ze hry o úsporu vstupních nákladů vyšli jako vítězové? Na to se pokusíme odpovědět v novém seriálu. A jelikož se podmínky, potřeby a možnosti jednotlivých firem i výrazně liší, budeme taje nákupního úspěchu odkrývat formou otázek a odpovědí. Pokud chcete i vy poradit, posílejte nám své dotazy na adresu redakce nebo na nakupjehra@v-pohode.cz. Nejzajímavější z nich vybereme a zodpovíme.
JAKÁ JE FUNKCE STRATEGICKÉHO NÁKUPU VE SPOLEČNOSTI?
Nejvýznamnější cíl a přínos strategického nákupu spočívá v dohledu nad náklady podniku. Jinými slovy, správně vedený nákupní systém se stává hlavním arbitrem jak nad OPEX (provozními náklady), tak nad CAPEX (náklady investičními). A dokáže ušetřit firmě peníze nejen zhodnocením výdajů, ale i zefektivněním příslušných procesů.
Strategický nákup se neobejde bez podrobné analýzy účelnosti jednotlivých pořizovaných položek a úsporných opatření. Nákup také bere v potaz další metriky jako TCO (Total Cost of Ownership, celkové náklady spojené s nákupem) a KPI (Key Performance Indicators, klíčové ukazatele výkonnosti). Jen tak lze zároveň dosáhnout nové úrovně kvality nákupu, která společnosti přinese výraznou konkurenční výhodu, i úspory firemních zdrojů. Ty pak podnik využije pro svůj další rozvoj nebo stabilizaci.
Zatímco obchod a prodej mívají v hierarchii podniku přesně stanovené místo, u nákupu tomu tak pohříchu často není. Přitom právě v této oblasti se skrývají nákladové rezervy, jejichž odhalení může výrazně pomoci vylepšit cash-flow společnosti. Je úkolem top managementu zajistit, aby nákupu byla věnována dostatečná pozornost a aby si celý tým uvědomoval jeho význam — nákup prostě musí být vidět a slyšet.
Nákup lze vnímat také jako vstupní bránu do společnosti — hlavní kontaktní uzel, jehož prostřednictvím s ní dodavatelé navazují vztahy. Proto by o něj měli pečovat odborníci schopní vybrat ty nejvhodnější partnery, s nimiž vyjednají optimální podmínky spolupráce a následně je zakotví do smluv. Ať už strategický nákup zajišťuje kmenový zaměstnanec, nebo najatý externí specialista, musí tedy jít o zdatného vyjednavače a analytika. A to směrem dovnitř vůči vedení podniku i navenek při jednáních s potenciálními dodavateli. Všechny zapojené strany dosáhnou úspěchu, pokud si uvědomí, že nákup je především o vzájemné komunikaci, o nastavení i dodržování jasných pravidel a v neposlední řadě o systematické práci s nákladovými položkami. Poradenství pro firmy připravujeme ve spolupráci se společností Nákupní servis.