V roce 2012 vypsal Izmir, třetí nejlidnatější město v celém Turecku, soutěž na zajištění dopravní části obřího projektu města budoucnosti. Výběrové řízení vyhrálo sdružení českých společností pod vedením AŽD Praha a od roku 2014 probíhala několikaletá realizace celé této části projektu.
„Cílem bylo vytvořit integrovaný dopravní systém, který by využíval veškeré moderní technologie včetně prvků umělé inteligence. A to se nám povedlo," říká v rozhovoru pro Technický týdeník Zdeněk Chrdle, generální ředitel společnosti AŽD Praha.
Když jste se dozvěděli, že magistrát města Izmiru vypisuje takovou soutěž, měli jste o účasti hned jasno?
My se tu informaci dozvěděli od našich obchodníků, kteří pro nás vyhledávají ve světě obchodní příležitosti v oblasti železniční i silniční dopravy. Musím říci, že jsme dlouho váhali, zda se do výběrového řízení přihlásíme. Viděli jsme poměrně velké množství potenciálních ekonomických rizik i proto, že jsme už měli s projekty v Turecku zkušenosti. Nakonec jsme se ale rozhodli, že to riskneme, spojili se s firmou Cross Zlín, která se na projekty smart city specializuje a dohromady se do řízení přihlásili jako jeden subjekt.
Dnes s odstupem času ten projekt hodnotím z dvou úhlů. Z technického hlediska jsme byli úspěšní a celé naše dopravní řešení v Izmiru funguje. Na druhou stranu se ale rizika, která jsme viděli už před startem projektu a kvůli nimž jsme s účastí váhali, bohužel vyplnila. Jedním z nich byla obrovská devalvace turecké liry, která ztratila během krátké doby dvě třetiny své hodnoty. To pro nás byl velký problém.
Co všechno vlastně tento rozsáhlý projekt obsahoval?
Jeho cílem bylo vyřešit inteligentními technologiemi složitou dopravní situaci na rušných silnicích čtyřmilionového Izmiru, v němž je aktuálně registrováno přes 1,5 milionu vozidel. Součástí bylo také zpřístupnění dopravních informací obyvatelům a vytvoření celistvého, provázaného a inteligentního systému fungování městské dopravy.
Podařilo se nám vytvořit živý a inteligentní organismus řídicí 400 křižovatek s tím, že jich je připraven do budoucna pojmout až 900. Do systému je včleněno 1 500 autobusů MHD a další oblasti, přičemž do budoucna je možná integrace tramvají, které křižují město z jednoho konce na druhý.
Na celý organismus navíc dohlíží nově vybudované dopravní centrum, v němž probíhá správa všech technologií. Má na starosti inteligentní řízení křižovatek, sleduje a měří provoz či řídí MHD. Nutno dodat, že i když v Izmiru samozřejmě infrastruktura byla, stavěli jsme toto všechno téměř na zelené louce.
Dalo by se tedy říci, že Izmir skutečně naplnil význam konceptu smart city?
Určitě ano, protože jde skutečně o celoměstský chytrý systém. Některé užité kamery umí číst SPZ aut, další jsou přehledové, instalovaly se dokonce i infrakamery či kamery, které umí rozpoznávat obličeje. Součástí celého systému, který jsme sami vyvíjeli přímo na míru požadavkům Izmiru, je také preference MHD či sanitek na křižovatkách. Autobusu, který nabere zpoždění, dokáže systém vybrat nejlepší trasu a postavit mu zelenou vlnu tak, aby zpoždění dohnal. K tomu už slouží i prediktivní systémy. Kromě toho mají řidiči MHD či sanitek k dispozici i dálkové ovládání křižovatek. Po celém městě je k dispozici bezdrátové připojení wi-fi a je možné se online podívat do konkrétního autobusu.
Jedním z hlavních parametrů zakázky byla bezpečnost, protože Turecko leží v bouřlivé lokalitě a máme informace o tom, že díky našemu systému byla tamní policie schopná zabránit teroristickým útokům, protože podezřelé stihla díky silnému monitoringu zastavit dříve, než došli na cílové místo.
(Celý článek naleznete v příštím vydání Technického týdeníku.)