Spojení elektrického sálavého vytápění, doplněného ve vybraných aplikacích o FVE a bateriové úložiště, má i v oblastech jako je vytápění průmyslových hal, venkovních travnatých hřišť, zemědělských objektů, stájí či vinohradů budoucnost. Toto spojení dovoluje optimalizovat spotřebu energie v průběhu dne a snižovat náklady za energie.
Pohled na výrobní areál Fenix v Jeseníku
FENIX Group má jako lídr v oblasti elektrického sálavého vytápění kompetenci i řešení pro měnící se českou energetiku
Je to plná elektrifikace provozu. Tedy kombinace elektrických sálavých topných systémů s přesným ovládáním, které umožní řídit teploty, a tedy i spotřebu zcela dle vlastního přání společně s fotovoltaickou elektrárnou (FVE) a inteligentním bateriovým úložištěm. Elektrické sálavé topné systémy nabízí zákazníkům, aby si sami zvolili, jaká má být teplota ve vytápěném prostoru v konkrétní hodinu a kolik tedy budou za vytápění platit. Kombinace sálavého topení s FVE a bateriovým úložištěm vede k žádoucí míře soběstačnosti a ke značným úsporám a zákazníci FENIX Group to oceňují.
Česká rodinná společnost FENIX Group a.s. vznikla v roce 1990 a příštím roce si připomene 35 let od svého založení. Předsedou správní rady holdingu je od ledna 2024 Cyril Svozil jr., syn zakladatele firmy Cyrila Svozila. Spolu s nimi je členkou správní rady FENIX Group také dcera zakladatele Kateřina Jezerská, ředitelka obchodní společnosti FENIX Trading, s.r.o.. Hlavním předmětem činnosti FENIX Group je od počátku výroba a prodej elektrických topných systémů, v posledních deseti letech se firma orientuje i na vývoj a výrobu bateriových úložišť pro firmy i domácnosti. Páteř výrobního programu skupiny tvoří podlahové a stropní topné fólie, topné kabely a rohože, sálavé topné panely a bateriová úložiště, vyvinutá v rámci vlastního vývojového centra AERS. Za dobu své existence se firma stala nejvýznamnějším tuzemským dodavatelem elektrických topných systémů. Své výrobky exportuje do téměř 70 zemí světa, v Evropě je dnes FENIX Group největším výrobcem elektrických sálavých topných systémů. V České republice patří holding i mezi lídry v oblasti akumulace elektrické energie.
Elektrické sálavé vytápění je už ze své podstaty vhodné zejména do prostor s vyššími světlými výškami, které jsou pro průmyslové stavby typické
Společnost FENIX Group se výrobou elektrického sálavého vytápění zabývá již 35 let a jednou z hlavních výrobkových skupin jsou vysokoteplotní topné panely ECOSUN® S+, určené právě pro tento typ staveb. Velmi častým dotazem potenciálních klientů je, jaké mohou u takových aplikací očekávat provozní náklady. Protože společnost FENIX využívá vysokoteplotní panely dominantním způsobem i pro vytápění svých vlastních provozů ve výrobním areálu v Jeseníku (horské podnebí) a potenciální zákazníky zajímá, jak energeticky náročné je vytápění průmyslových hal prostřednictvím elektrických sálavých systémů, vznikla studie „Sálavé vytápění v průmyslových provozech", která posuzovala a určovala orientační referenční hodnoty spotřeby energie pro elektrické sálavé vytápění. Posuzovaným obdobím byla topná sezona od září 2020 do konce května 2021. Spotřeba energie na vytápění byla převzata ze sledování zdejší špičkovací akumulační stanice SAS, výběr provozů byl přizpůsoben měřeným okruhům. Průměrná venkovní teplota pro uvedené topné období byla 4,7 °C. Spotřeby jsou záměrně uváděny v kWh, aby bylo snazší odhadnout provozní náklady podle různých cen energií, nebo je srovnat se spotřebou energie u jiných typů vytápění. Výchozí podmínky studie navíc odpovídaly realitě tuzemských výrobních závodů, provozy výrobního závodu v Jeseníku jsou zčásti nové, zčásti rekonstruované, přibývaly postupně, proto se tepelně-technickými vlastnostmi značně liší. Čím jsou specifické je skutečnost, že vytápění všech výrobních objektů holdingu FENIX Group je dominantním způsobem zajištěno elektrickými sálavými panely ECOSUN.
Studie a její výsledky jsou dostupné na webu fenixgroup.cz.
Panely Ecosun
Přestože v našich podmínkách doposud dominovaly instalace teplovodních ohřevů trávníků, v posledních letech pozice elektricky vyhřívaných travnatých povrchů pomocí topných kabelů ECOFLOOR prokazatelně posiluje. Ještě silněji se elektrické vytápění v Evropě prosazuje v segmentu ohřevu hracích ploch s umělou trávou. Společnost FENIX Group má s instalací ohřevu travnatých fotbalových trávníků řadu zkušeností ze severní Evropy nebo Turecka, ale elektrický ohřev si už našel místo i na stadionech mužstev naší FORTUNA:LIGY.
Elektrický ohřev výběhové plochy z umělé trávy má ve srovnání s teplovodním vytápěním řadu předností: hlavní výhodou je snadná a rychlá pokládka, nízké pořizovací a provozní náklady a minimální nároky na údržbu, u elektrického ohřevu nejsou navíc potřeba žádné servisní zásahy. Zcela klíčovou předností je však u elektrického ohřevu přesná a velmi rychlá regulace. Díky vestavěným čidlům regulačního systému a rozdělení do desítek menších zón se vždy ohřívá jen ta část plochy, která ohřev vyžaduje. Část ploch je například v průběhu dne ve stínu a část je ohřívaná sluncem, stačí tedy ohřát jen ty zastíněné a díky přesné regulaci a zónovitosti ohřevu dochází k výraznému snížení nákladů na vytápění trávníku. Dlouhodobé zkušenosti z provozu na řadě stadionů v zahraničí ukazují, že z hlediska rychlosti reakce na změny venkovní teploty je elektrické vytápění velmi rychlé a tím tedy i energeticky úspornější. Teplovodní systémy tuto flexibilitu a přesnost dodávek malého množství potřebného tepla nejsou schopny zajistit.
Pomocí sálavých panelů ECOSUN a energie vyrobené ze střešní FVE lze ohřívat prostory zemědělského objektu i jeho administrativního a skladového zázemí
Přebytky energie z výroby FVE jsou primárně ukládány do velkokapacitních baterií z produkce holdingu FENIX Group. Naakumulovaná energie je buď spotřebována později nebo je cíleně prodána do distribuční sítě v době výhodné výkupní ceny. Tento systém hospodaření s energií je řízen automaticky pomocí nadřazené regulace. Při vytápění objektů pro hospodářská zvířata se osvědčily elektrické topné kabely ECOFLOOR a sálavé topné panely ECOSUN. Tyto topné systémy poskytují tepelný komfort jak samotným zvířatům, tak provozovatelům chovatelských zařízení.
Objekty pro chov hospodářských zvířat jsou často příliš velké a špatně (nebo vůbec) izolované, mnohdy se teploty uvnitř příliš neliší od těch venkovních. Celoplošné vytápění by tedy z ekonomického hlediska bylo velmi nákladné. Pokud ale lze vytápět prostory, ve kterých se po většinu času zvířata nacházejí, pouze lokálně, mohou být s výhodou použity jako zdroje tepla sálavé topné panely ECOSUN. Jejich předností je bezpochyby právě přenos tepla sáláním, tedy zářením v infračervené části spektra, které je ve značné míře pohlcováno předměty a povrchem těla. Je tedy možné navodit příjemný pocit tepla vhodně orientovanými zdroji sálavého vytápění za současně nižších teplot vzduchu v prostoru. Tzv. zónovým vytápěním lze oproti klasickému konvekčnímu vytápění dosáhnout více než 50 % úspory nákladů na topení. Při ohřevu venkovních přívodů k nezámrzným napáječkám pomáhají také topné kabely ECOFLOOR.
Ochrana vinic před mrazy pomocí topných kabelů Ecofloor
Vinařství v celé Evropě se každoročně obávají příchodu jarních mrazíků, které na mnoha místech způsobují značné škody. Kromě tradičních metod se jako efektivní řešení ochrany vinohradů před jarními mrazy ukazuje instalace robustních topných kabelů ECOFLOOR ADPSV přímo na nosné dráty vinohradu do těsné blízkosti vinných pupenů.
Na rozdíl od jiných způsobů ochrany představují náklady na pořízení a instalaci kabelů jednorázovou investici, která slouží řadu let. Instalován je topný kabel s výkonem 15-20 W na metr délky (závisí na hustotě a délce jednotlivých řad). Provoz může být řízen regulátorem s externí teplotní sondou, která systém zapne při podkročení určeného teplotního limitu, nebo lze celý systém nastavit na prosté spínání ON/OFF. Výběr vhodné rezistence kabelu a způsob regulace je vždy přizpůsoben místním podmínkám a navržen dle požadavků zákazníka. V České republice zatím firma FENIX Group realizovala jeden pilotní projekt, zajímavé reference a testy má však z Francie, kde působí její dceřiná společnost ACSO a kde už mají vinaři z oblastí jako je Chablis (Aubry, Chantemerle), Champagne, Val de Loire, Cognac (Forcain), Bourgogne (Gevrey-Chambertin) a mnoho dalších s kabely ECOFLOOR řadu pozitivních zkušeností. Topné kabely pro ochranu vinic tady francouzská pobočka nabízí na základě poptávky samotných vinařů, jedním z prvních byl majitel vinařství Champagne Phlipaux Père et Fils pan Vincent Phlipaux.
Podrobné informace o sálavých panelech ECOSUN a sálavých kabelech ECOFLOOR včetně sortimentu bateriových úložišť FENIX Group najdete na www.fenixgroup.cz.