Ruční kolečka, madla, upínací páky, ovládací kola, ukazatele polohy, stavěcí nohy, pístky a další prvky patří mezi standardizované díly, které jsou nedílnou součástí každé výrobní technologie. Umožňují obsluze stroj či jiné zařízení správně nastavit, pohodlně s ním manipulovat nebo jej ovládat. Bez těchto komponentů se tedy neobjede ani oblast elektroniky a elektrotechniky. Máte chuť se s normovanými díly seznámit naživo? Dorazte ve dnech 18. až 20. března 2025 na veletrh AMPER. Bude je tam vystavovat společnost Elesa+Ganter CZ v pavilonu F na stánku č. 1.11.
Normované díly se používají i v oborech, jako je elektronika a elektrotechnika, a budou k vidění na veletrhu AMPER
Oblast elektroniky a elektrotechniky klade na výrobce normovaných dílů specifické požadavky, které dále pomáhají rozvíjet tento obor. Vznikají tak speciálně upravené prvky. Jejich úkolem je třeba přemístit mikročip a zajistit tak plynulou a automatizovanou výrobu. Některé normované díly se zase napojují na elektroniku strojů a tím pádem zvyšují bezpečnost provozu. A protože je pro tyto obory poměrně velkým nepřítelem statická elektřina, uzpůsobuje se řada standardizovaných prvků tak, aby odvedly statickou elektřinu a pomohly tak vytvořit EPA prostor.
Pojďme si nyní představit některé normované díly od společnosti Elesa+Ganter CZ, které jsou vhodné (nejen) do oblasti elektrotechniky a elektroniky a které si budete moci naživo osahat na veletrhu AMPER.
Manipulace s elektronikou a odvedení statické elektřiny
Důležitými díly pro robotizovanou výrobu jsou vakuové komponenty. Slouží k přemisťování předmětů. Jde vlastně o prvky, které dodají robotovi šikovné prstíky, díky nimž dostatečně jemně a zároveň i pevně uchopí příslušný předmět a přesune ho z místa na místo. Na trhu je široké množství vakuových přísavek, nicméně právě pro oblast elektroniky, kdy se často pracuje s malými díly, je zapotřebí speciální sada. V nabídce společnosti Elesa+Ganter CZ najdete proto mini silikonové přísavky VVA-07, které mají 7 mm a jsou vyvinuté pro manipulaci s čipy a drobnou elektronikou.
Příklady normovaných dílů, které se hodí pro vytvoření tzv. EPA prostoru
Na veletrhu AMPER bude společnost Elesa+Ganter CZ vystavovat také produktovou řadu vhodnou pro vytváření tzv. EPA prostoru. Akumulace statické elektřiny totiž dokáže způsobit pěknou šlamastyku. Nenápadně zničí vyrobený elektronický díl nebo poničí stroj a vyřadí jej z provozu. Z tohoto důvodu je nutné výrobním strojům dodat antistatické komponenty. Počínaje stavěcími nohami. Vhodné jsou třeba ty z (nerezové) oceli z dílny společnosti Elesa+Ganter CZ s označením GN 343.1, GN 343.2, GN 343.5 nebo GN 343.6 ve verzi OS (bez podložky) nebo KSE / KRE (s antistatickou podložkou). Hodí se ale také nastavitelné nohy, jejichž základna je vyrobená ze speciálně upraveného plastu (vodivého technopolymeru). Ty mají označení LV.A-ESD-C, resp. LV.A-SST-ESD.C, nebo LV.F-ESD-C, resp. LV.F-SST-ESD-C. Kompletní nabídku normovaných dílů do EPA prostoru najdete v produktové řadě ESD.
Madla a panty, které se napojují na elektroniku strojů a předchází úrazům
Společnost Elesa+Ganter CZ na veletrhu představí také bezpečnostní madla a panty, které mj. pomáhají zajistit bezpečný provoz a ochránit obsluhu před úrazy. Jedním takovým prvkem je průmyslové madlo ESC-SFT, které je čerstvou novinkou a je vybavené vestavěným snímačem. Tento senzor je magnetický a sleduje, zda jsou dveře, nebo jiné kryty a poklopy, na které se madlo montuje, zavřené. Pokud tomu tak je, svítí na něm zelená LED dioda. V případě, že tento normovaný prvek zaznamená náhodné otevření daných dveří, v kombinaci s příslušnou řídící jednotkou zajistí přerušení napájecího obvodu strojního zařízení. Dojde tedy k vypnutí stroje a zamezí se tak případnému úrazu. Tato madla, využitelné i jako západky, se hodí zejména pro montáž na dveře, které se špatně dovírají, tj. například na posuvné či křídlové.
Velmi zajímavou vychytávkou, která je na trhu již delší dobu a hodí se pro běžné ochranné dveře pracovní zóny stroje, jsou bezpečností panty CFSW, CFSQ nebo GN 139.1 (zinková slitina), resp. GN 139.5 (nerezová ocel). Jedná se o mechanický snímač, který plní funkci pantu a spíná kontakt v okamžiku, kdy dojde k otevření dveří do většího úhlu, než který je nastavený jako bezpečný. Toto sepnutí může být využito různými způsoby, třeba tak, že stroj dostane signál, aby se vypnul. Nebo se rozsvítí výstražná kontrola, sepnou se elektronické zámky a znemožní se otevření dveří apod.
Příklady bezpečnostních madel a pantů, které pomáhají zajistit bezpečnou výrobu
Spolehlivé snímání polohy rychloupínačů
Nejčerstvější novinkou, kterou využijete při práci s rychloupínači, jsou držáky senzorů GN 801.3 a GN 801.4. Instalují se na tělo upínačů GN 810 a GN 820 a poskytují spolehlivou podporu pro senzor, který detekuje otevřenou či zavřenou polohu příslušné rychloupínací páky. To se hodí pro zajištění automatizovaného procesu a předcházení nehodám například při práci s obrobky. Držáky jsou kompatibilní se všemi typickými indukčními snímači se závitem M8. Můžete je ale pořídit i přímo u společnosti Elesa+Ganter CZ. Její snímače podávají informaci o bezpečném uzavření rychloupínače rozsvícením kontrolky nebo zvukovým signálem.
Pokud se chystáte na veletrh AMPER, zastavte se v pavilonu F na stánku č. 1.11. Najdete zde právě společnost Elesa+Ganter CZ a s ní i řadu normovaných dílů vhodných pro oblast elektrotechniky a elektroniky.