Společnost Misan uspořádala za účasti zástupců firmy Tungaloy Czech seminář, jehož dopolední část zaměřila na prezentaci novinek, odpoledne pak věnovala praktickým ukázkám na širokém portfoliu strojů. Co nového tedy mohou tito dodavatelé nabídnout?
Lidé se chtějí setkávat tváří v tvář, a tak není divu, že na zmírnění omezujících podmínek, zavedených kvůli covidu, bez prodlení reagují nejagilnější firmy z oboru obráběcích strojů a řezného nářadí dlouho očekávanými odbornými semináři či dny otevřených dveří. Ve 12. týdnu tohoto roku pozvala společnost Misan technickou veřejnost na odborný seminář věnovaný problematice automatizace a produktivitě obrábění, který uspořádala ve svém sídle v Lysé nad Labem. Ondřej Svoboda, jednatel společnosti Misan, ve svém vystoupení informoval o novinkách japonských obráběcích strojů, které společnost dováží. Ke spoluúčasti na akci byli přizvání také zástupci firmy Tungaloy Czech nabízející v ČR a na Slovensku řezné nástroje.
V činnosti bylo možné v rámci akce vidět obráběcí centrum Genos M660V, víceúčelové CNC soustružnické centrum Multus B250II s integrovaným robotem Armroid, soustruh LU 3000 EX MY se dvěma revolverovými hlavami, robotizovaný čelní dvouvřetenový soustruh 2SP-250H se zásobníkem polotovarů a zásobníkem hotových dílců, brusku Okamoto OGM 350NC III zařazenou do robotizovaného pracoviště s robotem Fanuc M20i D25 a s oplachovací jednotkou, vertikální obráběcí centrum Brother Speedio tvořící robotickou buňku s robotem Halter Load Assistant a mnohé další. Ke zhlédnutí byly připraveny také stroje M2 a MLab 100 R využívající aditivní technologii laserového spékání. Během praktických ukázek byly použity především nástroje Tungaloy z představované nové rodiny AddForce.
Z uvedeného přehledu zcela jasně vyplývá, jakou důležitost přikládá firma Misan problematice automatizované výroby. Prezentovaná robotizovaná pracoviště s výjimkou integrovaného robotu Armroid nebyla dodána na klíč výrobcem strojů, nýbrž byla vytvořena v Misanu.
NA CESTĚ K ÚSPORÁM
U obráběcích center Brother si zaslouží pozornost opatření ke snížení spotřeby energie. Patří k nim řízené vypínání agregátů mimo funkci, snižování spotřeby stlačeného vzduchu, volba synchronního motoru pro pohon vřetena a úspory energie rekuperací.
Ke druhotným úsporám je nutno započítat také kratší časy potřebné na výrobu dílců, vyplývající z vysoké produktivity stroje.
Novinky v obráběcích centrech Okuma se týkají průběžného vylepšování jejich parametrů, např. zvyšování délky pojezdů, vyšší efektivnosti systémů výměny nástrojů (úspora 0,5 s na výměně), odsávání emulze ve vřetení, umožňující eliminovat dosud nutný profuk stlačeným vzduchem při každé výměně nástroje, optimalizace tvaru a zakrytování pracovního prostoru aj. Příkladem je postupný upgrade vodorovných center MA…H a MB…H.
Ke zvýšení efektivity stroje slouží také softwarové funkce jako Machining Navi. Stroj s jejím přičiněním provádí analýzu rezonančních frekvencí, automaticky mění otáčky na vřetenu, a tím účinně eliminuje nežádoucí vibrace. Možnost manuální regulace však zůstává zachována.
3D TECHNOLOGIE NA POSTUPU
Absolutní novinkou je stroj Aracam EBM (electron beam melting), jehož dovoz se připravuje. Stroj zhotovuje dílce aditivní technologií. Kovový prášek zde taví energie vektorovaného elektronového paprsku, což dovoluje využívat k tavení větší energii oproti laseru a docilovat tak podstatně vyšší rychlosti procesu. Výsledný dílec vykazuje menší vnitřní pnutí, je méně náročný na potřebu podpor (které je jinak nutno náročně odstraňovat). Minimální průměr elektronového paprsku činí 140 μm, rychlost jeho pohybu max. 8 × 103 m/s. V současnosti se tato technologie uplatňuje především při výrobě lopatek proudových motorů.
ROBOTIZOVANÁ PRACOVIŠTĚ MISANU
V rámci jednoho z příspěvku byly popsány způsoby nasazení robotů, charakter a rozsah robotizovaných pracovišť včetně analytických postupů, vedoucích k zadání požadovaného pracoviště. Společnost Misan má schopnosti, kapacity i zkušenosti nutné k tomu, aby realizovala robotické pracoviště s využitím strojů Brother, Okamoto či Okuma podle požadavků. Řešením robotizace realizovaným v Misanu bude věnován článek ve zvláštní příloze TT v červnu.
(Celý článek naleznete v aktuálním vydání Technického týdeníku.)