Plast místo mosazi: rosenheimská studentka Anna-Lena Rotterová završila svá studia strojního inženýrství neobvyklým projektem.
Pro svou bakalářskou práci postavila 24letá amatérská hudebnice a studentka Technické univerzity v Rosenheimu pozoun z plastů vyztužených uhlíkovými vlákny. Pomohla jí k tomu 3D tiskárna. Na práci na projektu měla dva měsíce. Nástroj váží jen necelých 500 g, tedy čtvrtinu hmotnosti plechového pozounu. Může být individuálně navržen: různé barvy nebo loga nepředstavují žádný problém. Karbonový pozoun je navíc výrazně levnější než klasický žesťový nástroj.
Rotterová původně chtěla postavit eufonium, „bratříčka“ tuby, na které hraje. To však bylo příliš komplikované na „stavbu“ v poměrně krátké době, kterou měla k dispozici. Proto nakonec vytvořila pozoun, který ostatně také ovládá.
Nejprve změřila prvky pozounu a vytvořila virtuální model. Studovala proudění vzduchu a provedla výpočty pro výběr materiálu. Pak přišel na řadu 3D tisk. Na domácí tiskárně vznikly formy na výrobu jednotlivých dutých těles a po půl roce od počátku projektu držela v rukou hotový karbonový pozoun.
„Ve srovnání s žesťovým nástrojem je zvuk slyšitelně temnější,“ říká studentka. Wolfgang Gahabka, její učitel hudby z Rosenheimu, pak nástroj hodnotí slovy: „Zvuk je měkký a temný, přesto velmi příjemný.“ Nízká hmotnost nástroje zaujme především začátečníky, stejně jako robustnost.