V Technologickém centru Mazak v Říčanech-Jažlovicích u Prahy proběhly ve 23. týdnu tohoto roku technologické dny, v jejichž rámci dostali zájemci příležitost se blíže seznámit nejen se současnou nabídkou pořadatele, ale i se související nabídkou partnerských firem.
Červnové Technologické dny Mazak začaly připomenutím bohaté historie rodinné společnosti Yamazaki Mazak a její cesty od založení v roce 1919 po současnost, kdy jako globálně působící firma nabízí na 300 typorozměrů špičkových obráběcích strojů. Např. řídicí systém Mazatrol tak již dosáhl do 7. generace a oblíbené víceprocesní CNC centrum Integrex dokonce deváté. Mazak má zastoupení, výrobní závody a servisní střediska po celém světě. Jen evropský centrální sklad náhradních dílů v belgickém Leuvenu disponuje kapacitou 4 600 m2 a cca 100 000 dílci, takže je zhruba 97 % objednávek schopen expedovat během jediného dne.
Zastoupení v České republice slouží zákazníkům již 21 let a v současné době zde pracuje 53 zaměstnanců.
Ve výstavní hale
Přítomní mohli zhlédnout v provozu laserové centrum Mazak Optiplex 3015 Neo, CNC soustruhy Mazak QTE-200 MSY a QT 200 MA-L, CNC víceprocesní centrum Mazak Integrex i-250 H, CNC vertikální centrum VCE-500, ale i třeba robotickou svařovací buňku Quiros Compact Cell společnosti Cloos. Společně s integrovanou robotickou buňkou Robojob TurnAssist, resp. MillAssist na místě pracovaly také stroje QT 200 MA-L a VCE-500. A informace o svém sortimentu s eventuálními „vzorky“ ke zhlédnutí nabídla též řada hostujících společností zabývajících se dodávkami souvisejícími s provozem CNC obráběcích strojů.
Předváděné laserové centrum Mazak Optiplex 3015 Neo disponuje vláknovým laserem o výkonu 3,0—20,0 kW (podle volby uživatele) a řadou inteligentních funkcí pro zajištění optimální kvality řezu a produktivity procesu. Z nich lze uvést automatické přizpůsobení průměru paprsku laseru řezanému materiálu a jeho tloušťce, automatické přizpůsobení ohniska řezanému materiálu, automatickou výměnu trysky, detekci vzniku plazmy a související automatickou korekci rychlosti řezu s cílem dodržení kvality řezu nebo inteligentní monitoring funkcí. Pojezdy v osách X, Y a Z činí 3 110, 1 595 a 135 mm, přesnost polohování je v rozmezí ±0,05 mm na 500 mm. Během předvádění technici dokazovali kvalitu řezu při tloušťkách materiálu od 1,0 mm do 50,0 mm a předváděli úpravy řezných podmínek pro dosažení optimální kvality řezu a produktivity procesu.
Něco pro povrcháře
Mezi hostujícími společnostmi se představila např. Advantage-fl CZ, která je v rámci ČR výhradním dovozcem systémů pro finální úpravy povrchu vyráběných firmou OTEC Präzisionfinish. Nabídla potřebné informace pro optimální volbu technologie a veškerou pomoc při realizaci systémů mokrého i suchého procesu. Technologie v jejím portfoliu zahrnují elektrofiniš (leštění, vyhlazování, řízené zaoblování, odjehlení) i mechanické finální úpravy povrchu v zařízeních pro proudové omílání nebo v diskových odstředivých zařízeních pomocí široké škály lešticích nebo brusných médií (zirkonové kuličky, keramická nebo plastová tělíska, omílací jehličky z nerez oceli, HSC granuláty, materiály ze spékané keramiky či ušlechtilého korundu, kukuřičné granuláty, granuláty z ořechových skořápek). Obráběče, resp. výrobce přesného řezného nářadí by měla zaujmout především zařízení řady OTEC SF, která slibují nejen vysokou kvalitu finálního povrchu, ale i požadovanou mikrogeometrii řezné hrany. Vybavena jsou pokročilou úrovní automatizace zakládání a odebírání ošetřovaných nástrojů.
Dvakrát měř, jednou řež…
Společnost Blum Novotest představila Form Control X, měřicí a automatizační software pro obráběcí centra, jenž zajišťuje automatizovanou kontrolu kvality obrobků v kusové i sériové výrobě. Měří a vyhodnocuje obecné 3D kontury, provádí protokolování a vyhodnocování výsledků procesu a může provádět i jednorázovou kalibraci prostřednictvím standardních komponent BLUM, jako jsou např. dotykové a nástrojové sondy.
… se správnými, vybroušenými nástroji
Brněnská společnost TMC CR, oficiální partner EWS Group, německého výrobce statických i poháněných nástrojů pro CNC soustruhy, představila jeho kompletní sortiment včetně systémů rychlé výměny, systémů pro výrobu ozubení odvalováním, pro zhotovování čtyřhranů, šestiúhelníků či polygonů, systémů pro rychlostní řezání závitů s reverzní kinematikou, nástrojů pro zhotovování drážek a dalších specialit. TMC nabízí rovněž upínače obrobků Hainbuch a kompletní sortiment firmy Arno Werkzeuge.
Zástupce společnosti Hoffmann Group, systémového partnera pro kvalitní nářadí, informoval o poskytované službě originálního přebroušení nástrojů na původní výkon. Služba zahrnuje i nové povlakování, je poskytována včetně potřebné logistiky, realizované prostřednictvím dvou typů přepravních boxů a včetně kalkulace rentability s přihlédnutím k opotřebení nástroje, určeného k přebroušení. Na přání lze dodat i měřicí protokol. Podle typu nástroje a míry jeho opotřebení lze očekávat až 80% úsporu nákladů ve srovnání s pořízením nástroje nového, šetřit zdroje a snížit emise skleníkových plynů. Také Ceratizit myslí na ekologii a zavazuje se do konce fiskálního roku 2040 dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů v celém hodnotovém řetězci. Současně zveřejňuje postupné cíle a již realizovaná opatření, která k vedou k vytyčenému cíli. Např. zvyšuje podíl nástrojů vyráběných z recyklovaného tvrdokovového karbidu a dokladuje jejich plnou srovnatelnost s nástroji zhotovenými z nového karbidu. Uvádí na trh udržitelnou jakost CT.GS204, 10% submikronový tvrdokov se zrnitostí wolframu 0,5—0,8 μm, s deklarovanou hodnotou 2,6 kg CO2 na 1 kg karbidu, což je extrémně nízká hodnota řádově přesahující údaje vykazované u srovnatelných produktů konkurence. Spolu s tím uvádí Ceratizit na trh nové výrobky s vyšší užitnou hodnotou, z níž vyplývají i environmentální úspory. Příkladem jsou multifunkční nástroje EcoCut, schopné vrtat i soustružit. Pozoruhodné jsou nástroje rodiny Eco-Cut Mini ø ≥2,00 mm, vhodné pro nasazení na dlouhotočných soustružnických automatech nebo extrémně stabilní tvrdokovové držáky EcoCut Stabil 4× d, určené pro ø 10—25 mm. Zajímavé bylo také představení nového softwaru pro automatické vyhotovení kalkulace výkresových nástrojů, který je výsledkem spolupráce s firmou Spanflug.
Zástupce společnosti Schunk informoval o nabídce robotizačních řešení. Za všechna lze jmenovat rychlovýměnný, plně automatizovatelný systém čelistí sklíčidel Rapido (obr. 4) nebo systém Machine Tending 101, řešící postupné zavádění automatizace manipulace s materiálem u stávajících strojů.
Zpracování odpadů a další procesy
Briklis, tradiční výrobce briketovacích lisů, nabízel briketovací lisy řady iSwarf, určené pro zpracování kovových odpadů, zejména třísek, a dále též dopravníky třísek, drtiče, třídicí zařízení i další příslušenství.
Německá společnost Carl Cloos Schweisstechnik se věnuje problematice svařování již od roku 1919. V současnosti má celosvětově 50 poboček včetně české Cloos Praha se sídlem v Nupakách. Jejím předmětem činnosti je vývoj svařovacích technologií, především zdrojů rodiny Quineo a svařovacích systémů Quirox. Tradici využívání robotů pro svařování lze u ní vysledovat až do roku 1958. Současně dodávané systémy zahrnují robotickou techniku, software, senzoriku, bezpečnostní techniku, polohovací zařízení a procesní technologie. V Jažlovicích se pochlubili robotickou svařovací buňkou Quirox Compact Cell 6ep, prezentovanou v provozu. Charakterizuje ji modulární stavba zahrnující řídicí systém vč. řízení polohy hořáku, průmyslového robota, automatickou výměnu hořáku, automatický vícepolohový upínač svařence a další, individuálně navržené komponenty.