ČESKÁ POBOČKA PŘEDNÍHO SPECIALISTY NA UPÍNACÍ TECHNIKU A UCHOPOVACÍ SYSTÉMY – NĚMECKÉ RODINNÉ FIRMY SCHUNK – USPOŘÁDALA V ZÁVĚRU LEDNA VE SPOLUPRÁCI SE SPOLEČNOSTÍ YAMAZAKI MAZAK (TA POSKYTLA SVŮJ PRAŽSKÝ SHOWROOM) JEDNODENNÍ SEMINÁŘ.
Během něj svým obchodním partnerům prezentovala novinky svého rozsáhlého produktového portfolia. Na úvodní teoretickou část navázala v odpoledních hodinách část praktická, během níž mohli návštěvníci akce zhlédnout ukázky konkrétního využití prezentovaných produktů.
V úvodu semináře představili zástupci firmy Schunk sadu sklíčidel Rota, jmenovitě například ruční sklíčidlo Rota-S plus 2.0. Toto sklíčidlo je vybaveno systémem rychlé výměny čelistí – výměnu tak lze provést za dobu kratší než 60 s. Systém centrálního pouzdra přitom poskytuje flexibilní přizpůsobení pro různé upínací úkony. K přednostem tohoto sklíčidla patří rovněž optimalizovaný systém mazání či vynikající poměr upínací síla / / točivý moment.
Dalším sklíčidlem, které Schunk na semináři prezentoval, bylo sklíčidlo Rota-S flex. K jeho výrazným kladům patří rychlá výměna a taktéž rychlé seřizování s vysokou přesností. Sklíčidlo je vybaveno nástavbovou hřídelí pro rychlou výměnu čelistí. K jeho hlavním výhodám patří nízká hmotnost, speciální utěsnění pro svislé konstrukce a maximální flexibilita, kterou sklíčidlu skýtá prodloužení upínací čelisti.
Společnost Schunk nabízí celkem 1 200 typů standardních čelistí a má tak nejširší nabídku čelistí pro každý typ sklíčidla.
ŠIROKÁ ŠKÁLA UPÍNAČŮ NÁSTROJŮ
Z portfolia upínačů nástrojů byl představen hydraulický upínací systém Tendo E compact, který se vyznačuje vysokým přenášeným momentem a zároveň výrazným tlumicím efektem. Je zvláště vhodný pro velkokapacitní obrábění. Jeho významným rysem je vysoký krouticí moment – až 900 Nm. Výměnu nástroje lze podle výrobce provést během několika sekund.
Ze segmentu polygonálního upínání si společnost Schunk zvolila k prezentaci řadu Tribos, což je patentovaná technologie firmy Schunk, která je zvláště vhodná k vysokorychlostnímu a HSC obrábění. Díky vysoké míře tlumení vibrací, kterou toto upínání poskytuje, je riziko poškození nástrojů minimální. Variabilitu této řady dokládá například Tribos-S, které je optimální pro těžko přístupná místa obrobku, kompaktní konstrukce Tribos-RM, jež je zase zvláště vhodná pro mikroobrábění. Tribos SVL zase nabízí značnou flexibilitu díky štíhlému profilu s možností jeho dalšího prodloužení.
STACIONÁRNÍ UPÍNACÍ TECHNIKA
Segment stacionárních upínacích systémů byl na semináři zastoupen manuálními svěráky řady Kontec. Z této řady je podle společnosti Schunk nejprodávanější typ KSC. K jeho přednostem patří například to, že nepotřebuje multiplikátor síly nebo že při nastavení upínací šířky není třeba měnit čelisti. Velmi dlouhé vedení upínacích čelistí umožňuje upnutí bez deformací.
Vrcholem nabídky značky Schunk v tomto segmentu je model KSG. Pro tuto unikátní, Schunkem patentovanou technologii rychloupínání jsou obzvláště charakteristické mimořádné upínací síly a přesnost jejich nastavení.
Dále byly na semináři prezentovány ještě magnetické desky Magnos. Ty umožňují dosahovat extrémně rychlého upnutí a obrábění z pěti stran. Upínat na nich lze i velmi malé díly.
V úplném závěru došlo i na upínací věže. Tento komplexní upínací mechanismus umožňuje výrobci významně zvýšit produktivitu jeho obráběcích center.
V odpoledních hodinách semináře bylo možné v showroomu spatřit i ukázky konkrétních aplikací nástrojů Schunk, které byly dopoledne představeny teoreticky. Jednalo se například o robotickou aplikaci s chapadly Schunk demonstrující automatizaci zakládání a vykládání robotem, nový elektropermanentní magnetický systém Magnos, hydraulický upínač Tendo, sklíčidlo Rota-S plus nebo upínací věž.