Odborníci americké University of California San Diego vyvinuli extrémně citlivý senzor z grafenu, který detekuje nesmírně nízké koncentrace iontů olova ve vodě. Nové zařízení dosáhlo rekordu, když detekovalo femtomolární množství těchto iontů, čímž překonalo soudobé metody detekce zhruba milionkrát.
Detailní záběr na křemíkový plátek sestávající z řady senzorových čipů pro detekci olova © David Baillot / UC San Diego Jacobs School of Engineering
Prabhakar Bandaru a jeho kolegové z Kalifornské univerzity v San Diegu doufají, že s jimi vyvinutým extrémně citlivým senzorem zvládnou detekovat byť i jediný ion olova v podstatném množství vody. Působení olova podle nich představuje i v tak malém množství závažný zdravotní problém. Předešlý výzkum totiž ukázal, že koncentrace iontů olova v pitné vodě, která se pohybuje v měřítku ppb (parts per billion — tedy částice na miliardu), může mít zhoubné následky. Představuje tak závažnou hrozbu pro lidský růst a vývoj.
Bandaru a spol. použili jedinou vrstvu grafenu na křemenném podkladu. Grafen má výhodu ve značné vodivosti a také v poměru povrchu k objemu. Vědci na něj dále navázali molekuly, které slouží jako receptory pro ionty olova. V úvodních experimentech využili k tomu účelu aptamery, krátké řetězce DNA nebo RN A, které jsou vysoce selektivní vůči specifickým iontům.
Kromě výtečné citlivosti mají nové grafenové senzory řadu výhod oproti konvenčním metodám. Tradiční senzory potřebují pro velmi přesné měření a vysokou citlivost nákladné přístroje, což omezuje jejich dostupnost pro širokou veřejnost. Bandaru a jeho kolegové v rámci výzkumu snižují cenu těchto senzorů a také jejich spolehlivost. Do budoucna se chtějí zaměřit na úpravu produktu do tržní podoby a pro výrobu ve velkém, což bude nezbytně vyžadovat spolupráci s industriálním partnerem.