Patogenní kvasinky na površích s titanovými mikrohroty trpí rozsáhlým metabolickým stresem, čehož lze úspěšně využít při boji s infekcemi a s rostoucí rezistencí mikrobů.
Podle expertů jsou infekce rezistentních patogenů čím dál větší hrozbou. Toto nebezpečí je aktuální i pro infekce v oblasti implantátů, které jsou pro pacienty velmi nebezpečné. Lékaři proto na implantáty aplikují různé antimikrobiální povrchy, včetně chemikálií nebo antibiotik. Taková opatření ale mnohdy rezistentní mikroby nezastaví a naopak vedou k dalšímu šíření nepříjemných rezistencí.
Ve snaze vylepšit situaci s rezistentními infekcemi implantátů odborníci australské RMIT University vyvinuli design povrchu materiálu s mikrohroty. Inspirovali se podobným povrchem s mikrostrukturami z křídel hmyzu, který je velmi účinný v potlačování patogenů. Nový typ povrchu je možné vyleptat na implantáty z titanu nebo podobných materiálů. Poté poskytuje efektivní mechanickou ochranu jak před bakteriemi, tak před mikroskopickými houbami.
Badatelé otestovali účinnost tohoto nového povrchu na multirezistentních patogenních kvasinkách rodu Candida. Ty vyvolávají jednu z deseti nemocničních infekcí spojených s implantáty nebo dalším medicínským materiálem, přičemž takové onemocnění může skončit i smrtí pacienta.
Výsledky experimentů ukázaly, že patogenní kvasinky na povrchu s titanovými mikrohroty trpí rozsáhlým metabolickým stresem. To jim až po dobu sedmi dní bránilo v tvorbě velmi nebezpečného biofilmu, v němž jsou kvasinky jen obtížně zranitelné. Poškození kvasinek bylo trvalé a často skončilo řízenou buněčnou smrtí, apoptózou. Stejný povrch se již dříve osvědčil i proti rezistentním bakteriím, jako je multirezistentní zlatý stafylokok MRSA.