V době pandemie se hodí každá pomoc, která přispěje k omezení šíření virů. Badatelé australské university vyvinuli nový povrchový materiál s antivirovými účinky, který je schopen na povrchu roušek nabídnout další účinnou vrstvu ochrany před pandemickým koronavirem a dalšími nebezpečnými viry, jako je třeba chřipka.
Povlak vyvinutý australskou University of Queensland se projevil jako účinný v zabíjení viru, který způsobuje covid-19, a lze ho tak využít například jako bariéru proti přenosu na povrchy a obličejové masky. Profesor Michael Monteiro, šéf výzkumu australského institutu pro bioinženýrství a nanotechnologie UQ, uvedl, že povlak na vodní bázi lze na požadovaných předmětech vytvořit nastříkáním. Vytvořené struktury podobné červům pak napadají virus. Experimenty prokázaly, že nastříkání nanočervů na povrch roušky kompletně zničí částice varianty alfa pandemického koronaviru a také částice viru chřipky typu A.
Jak popisuje Monteiro, nanočervy, které tvoří polymer, naruší nejprve kapénky s viry, které se dostávají do ovzduší s kašláním, kýchání nebo prskáním, a poté i samotnou membránu virových částic, což vede k degradaci virové RNA. Tvůrci nanočervů rovněž zdůrazňují, že jejich chemické složení je možné upravit podle potřeby, aby mohli zasáhnout i jiné typy virů. Současná pandemie určitě nebude poslední problematickou infekcí a do budoucna by se taková věc mohla hodit.
Použití nástřiku nanočervů může jednoduchým způsobem zvýšit účinnost roušek a přispět tím k životně důležitému omezení šíření infekce. Výhodou je i to, že nová technologie je šetrná vůči životnímu prostředí a materiál lze vyrábět ve velkém, s využitím soudobých postupů pro výrobu barev a nátěrů.
Povlak byl vyvinut s Boeingem jako společný výzkumný projekt a byl testován v Institutu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu na University of Melbourne.