Vědci z čínské Xuchang University vyvinuli nanozymy schopné snižovat depresi a její důsledky minimálně u potkanů. Zatím.
Deprese jsou jednou z velkých výzev dnešní doby, pokud jde o jejich diagnostiku i léčbu. Stále více se ukazuje, že významnou roli v jejím rozvoji hraje chemická nerovnováha, která v těle vytváří oxidativní stres. Ten pak ovlivňuje stav střevního mikrobiomu, kde mikrobi vychýlení z rovnováhy mohou spustit záněty a pozměňovat fungování mozku.
Ve snaze ovlivnit tento faktor Wej-wej Che z čínské Xuchang University a jeho kolegové vyvinuli syntetické antioxidační nanozymy s uhlíkovou tečkou. Nanozymy vznikly polymerací glukózy a aminokyseliny histidinu. Jsou biokompatibilní, přitom zajišťují antioxidační aktivitu. Při použití v léčbě dovedou neutralizovat různé reaktivní formy kyslíku v roztoku i v kultuře nervových buněk myši, aniž se projeví známky toxicity.
Che a spol. poté použili potkaní modely deprese známé jako CUMS (chronic and unpredictable mild stress). Vystavili je působení nanozymů s uhlíkovou tečkou a kyselině gama aminomáselné (GABA), což je antidepresant potlačující aktivitu nervů. Během experimentu sledovali chování potkanů a jejich trus, který posloužil k monitorování střevního mikrobiomu.
Ukázalo se, že použití nanozymů i GABA vede u potkanů nejen ke zlepšení projevů depresí, ale také ke zvýšení diverzity střevního biomu potkanů, která bývá u potkanů s depresí výrazně snížená. Výsledky výzkumu potvrzují, že nanozymy s uhlíkovou tečkou jsou přinejmenším u potkanů stejně účinné proti depresi jako GABA. V budoucnu by se z těchto nanozymů mohlo stát nové léčivo proti depresi.
Antioxidační uhlíkové tečkové nanozymy (látky podobné syntetickým enzymům) snižují oxidační stres, obnovují rovnováhu střevních mikrobů a zmírňují stresem vyvolanou depresi u potkanů © ACS