Spreje s nanočásticemi oxidu stříbrného i oxidu měďnatého fungují skvěle proti virům v klimatizaci, aniž omezují její účinnost.
Ukázka sekundární elektronové rastrovací elektronové mikrofotografie neupravených a modifikovaných vzduchových filtračních médií, potažených rozprašováním částic Ag2O, CuO a ZnO © IMDEA
Filtrace vzduchu se běžně využívá k zajištění kvality vzduchu v místnostech. Při dlouhodobém používání, při němž dochází k opotřebování filtrů, se ale takové systémy mohou zahltit bakteriemi a dalšími mikroorganismy, které představují riziko pro lidské zdraví. Pak se stávají zdrojem šíření nebezpečných patogenů.
Výzkumný tým, vedený odborníky španělského IMDEA Materials Institute [jeden ze sedmi Madridských institutů pro pokročilá studia (Institutos Madrileños de Estudios Avanzados) — pozn. red.], vyvinul nový nanočásticový sprej, který zajistí omezení růstu nebezpečných mikrobů v systémech filtrace vzduchu a významně zbrzdí šíření infekcí z takových zařízení. Badatelé testovali různé typy sprejů s nanočásticemi oxidů kovů na levných filtrech komerčních zařízení pro filtraci vzduchu.
Zjistili, že nanočástice z oxidu stříbrného i z oxidu měďnatého fungují skvěle proti virům, na více než 99 %. Filtr s nástřikem oxidu stříbrného navíc stoprocentně brání růstu bakterií, minimálně po dobu 24 hodin. Zároveň vyšlo najevo, že takový nástřik nesnižuje účinnost filtrace vzduchu.
Výzkum potvrdil, že sprej s nanočásticemi potlačuje šíření rozmanitých patogenů. Badatelé se detailně zaměřili na dva vysoce rizikové patogeny respiračních infekcí Streptococcus pneumoniae a Pseudomonas aeruginosa. Mónica Echeverry-Rendónová a její kolegové je vybrali kvůli tomu, že patří do první pětky nejvíce smrtících bakteriálních patogenů.
První výsledky experimentů jsou velmi slibné. Sprej s nanočásticemi je levný a jeho výroba i aplikace jsou jednoduché. Bude to ale nutné ověřit dalším výzkumem. Ještě nějakou dobu potrvá, než se tato nanotechnologie dostane na trh.