V poslední době se množí vědecké studie, v nichž se ukazuje, že v léčbě nádorových onemocnění se mohou velmi dobře uplatnit nanotechnologie založené na rostlinných virech. Americký výzkumný tým nedávno experimentálně prokázal, že léčba založená na rostlinném viru může pomoci proti různým metastazujícím nádorům, prozatím u myší.
Badatelé z americké University of California San Diego, které vedla nanoinženýrka Nicole Steinmetzová, vyvinuli „přírodní“ nanočástice, tedy vlastně použili částice rostlinného viru mozaiky vigny (CPMV), jež v experimentech potlačovaly růst metastazujících nádorů u různých myších modelů nádorů, včetně kolorektálního karcinomu, nádoru vaječníků, melanomu a také nádoru prsu. Podstatně tak zlepšili šance na přežití testovaných zvířat. Podobně příznivé výsledky měly i experimenty, v nichž byly myším modelům tyto nádory chirurgicky odstraněny.
Už v dřívějším výzkumu tým Steinmetzové zjistil, že když vpíchnou částice rostlinného viru přímo do nádoru, vyvolá to mohutnou protinádorovou imunitní reakci, i když nejde o virus, který by byl pro savce infekční. Teď se navíc ukázalo, že aby došlo k požadované reakci, není ani nutné částice rostlinného viru aplikovat přímo do nádoru.
I pouhé vstříknutí nanočástic založených na rostlinném viru do těla vyvolá imunitní odpověď, která zařídí zlepšení přežití myších modelů zmíněných nádorů a potlačí jejich šíření metastazováním. Jak vysvětluje Steinmetzová, jde o systémovou léčbu a prevenci, která aktivuje imunitní systém a přiměje ho zakročit proti rakovinným buňkám ještě předtím, než dojde k vytvoření metastáz.