Nanočástice s jádrem za stříbra, obklopené polymerem Soluplus a napuštěné azithromycinem jsou účinné při likvidaci bakterií.
Rezistentní bakterie jsou tvrdým oříškem pro vědce i lékaře. Dvojnásobně to platí pro bakterie, které žijí v biofilmech, v nichž jsou ve velkém počtu chráněny slizovým obalem, který snadno přilne k povrchu.
Jak vysvětluje Čisato Takahaši z japonského National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST), jakmile takový biofilm vznikne, je velmi obtížné prolomit jeho obranu a zničit bakterie, které jsou pod jeho ochranou. Výjimečná odolnost biofilmů přiměla vědce, aby hledali inovativní řešení za hranicemi tradičních antibiotik.
Takahaši a spol. vyvinuli unikátní nanočástice kombinující několik různých mechanismů zabíjení bakterií.
Účinnost nanočástic otestovali v experimentech, v nichž nanočástice čelily záludným původcům nemocničních infekcí Escherichia coli a Staphylococcus epidermidis. Tyto bakterie jsou notoricky známé tvorbou biofilmů (např. na površích katetrů a chirurgických implantátů), které vedou k nebezpečným a obtížně léčitelným infekcím. Antibiotika na ně bývají krátká.
Nanočástice Takahašiho týmu útočí na biofilmy dvojitě, s využitím iontů stříbra a antibiotik (azithromycin). Polymerový obal Soluplus přitom zajišťuje stabilitu nanočástic a zabraňuje jejich shlukování, což významně posiluje účinnost těchto nanočástic. Kombinace stříbra, antibiotika a polymeru dělá z nových nanočástic zbraň proti biofilmům. Do budoucna by se podobné nanočástice mohly prosadit v léčbě nebezpečných nemocničních infekcí.