Korejský výzkumný tým vyvinul technologii, která umožňuje odstraňovat z mimotělní krve látky podporující záněty.
Kang s kolegy z vědeckého institutu Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST) je přesvědčen, že vyvinuli technologii otevírající dveře pro účinnou léčbu sepse čili „otravy krve“, velmi závažného stavu přehnané reakce imunitního systému, při němž propukají záněty na mnoha místech v těle.
Kang s kolegy vytvořili praktické a klinicky použitelné zařízení, které čistí krev v mimotělním oběhu pomocí magnetických nanočástic umístěných v nanováčcích, odvozených z červených krvinek (RBC-MNP — red blood cell — magnetic nanoparticles). V tomto případě jsou nanočástice uspořádané jako superparamagnetické nanoshluky (SPNC — superparamagnetic nanocluster), díky nimž zařízení rychle, spolehlivě a s minimálním rizikem vedlejších účinků odstraňuje z krve látky související s patogeny, jejichž přítomnost vyvolává sepsi.
Kangův tým také provedl experimenty, v nichž ověřil klinické využití nové metody na prasečím modelu se smrtelnou bakteriémií, bakteriální infekcí v krvi. Fyziologie prasete je přitom v řadě ohledů podobná člověku. Experimenty potvrdily, že tato metoda ve významné míře potlačuje přítomnost patogenů a s nimi souvisejících látek v krvi i hlavních orgánech, čímž chrání funkci těchto orgánů.
Podstatnou výhodou metody založené na magnetických nanoshlucích je, že umožňuje odstranit široké spektrum patogenů i zánětlivých látek z krve a z orgánů, aniž je předem nutné provést diagnózu, která bývá v případech sepse komplikovaná.
Schéma znázorňující magnetický mimotělní systém čištění krve využívající superparamagnetické nanoklastry (SPNC) obalené nanovezikulami pocházejícími z červených krvinek (RBC-SPNC) © UNIST