Tým badatelů americké Texas A&M University a společnosti ExxonMobil vyvinul metodu, která umožňuje zpracovat ropný koks na populární nanomateriál grafen tvořený jedinou vrstvou atomů uhlíku, jenž má velmi všestranné využití. V dnešní době se grafen často vyrábí „sloupáváním“ vrstev grafitu.
Ropa představuje směs mnoha různých uhlovodíků. Lehké součásti se blíží zemnímu plynu, těžké vytvářejí viskózní kapalinu nebo i pevnou látku. Při rafinaci vzniká řada různých produktů, včetně ropného koksu. Tuto látku je možné využívat mnoha různými způsoby, například jako elektrody při výrobě oceli nebo hliníku. Často ale vznikají rozsáhlé emise uhlíku, odborníci i firmy proto hledají možnosti zpracování ropného koksu na cenné materiály, při zachování nízkých emisí uhlíku.
O ropném koksu je např. známo, že obsahuje materiály podobné grafenu. Micah Green z Texas A&M University a jeho kolegové se proto rozhodli zkusit z ropného koksu grafen vyrobit. Využili k tomu elektrochemii.
Ropný koks umístili do elektrolytu s elektrodami. Zavedený elektrický proud následně vyvolal „putování“ záporně nabitých iontů elektrolytu mezi jednotlivé vrstvy materiálu, v důsledku čehož se objem ropného koksu zvětšil a bylo možné jednotlivé vrstvy (tedy plátky grafenu) oddělit.
Pokud by se tento postup uplatnil v praxi, mohl by přinést značný pokrok ve využití grafenu, které je doposud omezené, především kvůli jeho špatné dostupnosti. Green je přesvědčen, že se v dohledné době objeví řada dalších podobných postupů, které umožní zpracování ropných produktů na hodnotné materiály, jako je právě grafen.