Švýcarský výzkumný tým, který vede Sebastian Kozerke, pracuje na pokročilé technologii MRI, umožňující vizualizovat metabolické změny v reálném čase. Badatelé se přitom soustředí na srdce, jehož metabolismus je obzvláště komplexní a zahrnuje více různých zdrojů energie v těle.
Hyperpolarizovaná MRI technologie odhaluje změny v metabolismu cukru v srdečním svalu po infarktu © Instituts for Biomedical Engineering / ETH Zurich, University of Zurich
Zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) se stalo významnou součástí diagnostiky a celé medicíny. Nabízí unikátní pohledy do lidského těla a usnadňuje diagnózu i monitorování celé řady onemocnění. Běžně používané metody magnetické rezonance mají ale svá omezení. Jsou sice s úspěchem používány k zobrazování struktury a funkce tkání a orgánů, nehodí se ale ke sledování metabolických změn. Ty přitom hrají významnou úlohu v řadě onemocnění.
Problém je především v tom, že srdce je neustále v pohybu, a také v tom, že jde o metabolické molekuly, které jsou přítomny jen ve velmi malých koncentracích. Kozerke a jeho tým z ETH Zurich a University of Zurich at the Institute for Biomedical Engineering překonali uvedené problémy tím, že přizpůsobili metodu hyperpolarizované MRI. S tímto postupem lze zesílit signál metabolických molekul více než 25 000×. Metoda umožňuje sledovat malé změny metabolických molekul okamžitě a neinvazivním způsobem.
Výsledkem jejich úsilí je zařízení o velikosti ledničky, které pracuje současně s klinickým přístrojem pro zobrazování magnetickou rezonancí. Nové zařízení shodou okolností opravdu chladí. Zesílení signálu metabolických molekul dosahuje díky molekulám pyruvátu, zmrazeným na −272 °C a následně magnetizovaným pomocí mikrovln.