Odborníci na nanomedicínu z Houston Methodist nalezli způsob, jak zakročit proti rakovině slinivky. Ta je přitom jednou z nejvíce zákeřných a smrtících rakovin vůbec. Vyvinuli implantát s nanotechnologií, který dodává přímo do nádoru imunoterapeutickou léčbu.
Corrine Ying Xuan Chuaová a její kolegové z americké výzkumné nemocnice Houston Methodist vytvořili nanokapalinové zařízení NDES (nanofluidic drug-eluting seed) dávkující slibné léčivo založené na monoklonálních protilátkách CB40. Experimenty na myších ukázaly, že s tímto zařízením je možné dosáhnout zmenšení nádoru slinivky s vynaložením pouhé čtvrtiny dávky léčiva běžně používané při klasické systémové imunoterapii.
Při experimentech vědci podle Chuaové také zjistili, že když v těle je nádorů víc a nový implantát použijí u jednoho z nich, dojde i ke zmenšení ostatních nádorů. Vše tak nasvědčuje tomu, že lokální léčba s implantátem aktivuje imunitní odpověď účinnou i proti dalším nádorům. Účinek je tak navíc dlouhodobý. V jednom ze sledovaných případů zůstala myš bez nádorů po dobu 100 dní nepřetržitého sledování.
Pankreatický duktální adenokarcinom (odborný název pro nádor slinivky) je obvykle diagnostikován v pokročilém stadiu. Asi 85 % pacientů už má v době diagnózy rozvinuté metastáze. Vyhlídky jsou často v takovém případě chmurné. A zde je právě velká příležitost pro imunoterapii povzbuzující imunitní systém pacienta k boji proti nádorům. Často však zpravidla přináší řadu nežádoucích vedlejších účinků, někdy dlouhodobých. Použití implantátu zacíleného přímo na nádor ovšem škody, které léčba způsobí, podstatně snižuje.
A nejde jen o nádor slinivky. Výzkumníci z Houston Methodist studují podobnou technologii dodávání nanofluidů na Mezinárodní vesmírné stanici. Grattoniho laboratoř nanomedicíny v Houston Methodist se zaměřuje na implantovatelné platformy založené na nanofluidikách pro kontrolované a dlouhodobé dodávání léků a transplantaci buněk k léčbě chronických onemocnění. Badatelé se netají tím, že jejich cílem je změnit přístup k léčbě rakoviny.
Karcinom pankreatu je maligní tumor vycházející z exokrinní části pankreatu; nejčastěji se jedná o solidní adenokarcinom, méně pak cystické tumory (< 5 %) © Pogue-Geile KL, Chen R, Bronner MP, Crnogorac-Jurcevic T, Moyes KW a kol.